Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଜାଣନ୍ତୁ ସାଇବାବାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଭୋଜନ କଣ , ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭୋଗ ଲଗାନ୍ତୁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଶିରିଡି ସାଇ ବାବା କେବଳ ଜଣେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଗୁରୁ ନଥିଲେ ବରଂ ତାଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଅବତାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା। ସାଇଙ୍କୁ ଦତ୍ତତ୍ରେୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ସାଇ ବାବା ଜଣେ ସାଧୁ ଏବଂ ଫକୀର ଭାବରେ ଜଣା ଯାଉଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାରିତା ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ କୃପା ଠାରୁ କମ ନୁହେଁ। ସାଇ ଧର୍ମ , ଜାତି ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଠାରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱରେ ମାନବ ସେବକ ଭାବରେ ଜୀବନ ଲଗାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମନା କରୁଥିଲେ। ସେ ପ୍ରେମର ଭୋକିଲା ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଶିକ୍ଷା ଦେଉଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦାର ଏବଂ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ଦିନକୁ ସାଇ ବାବାଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଯଦି ଭକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଭୋଗ ତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରି କୌଣସି କାମନା କରନ୍ତି ତେବେ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ସାଇଙ୍କର ପୂଜା ସହିତ , ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ ତାଙ୍କୁ କଣ ଅର୍ପଣ କରି ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ପାତ୍ର ହୋଇପାରିବ।

Google

ଏହି ବିଶେଷ ଭୋଜନ ସାଇଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଅଟେ:-

ପୋଇ:-

ପୋଇ ଶାଗ ସାଇଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଶାଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସାଇଙ୍କୁ ପୋଇ ଶାଗ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଇଚ୍ଛା ରହିଛି , ତେବେ ତାହାକୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କୁହନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୂରଣ ହେବ।

ହାଲୱା:-

ମିଠା ମଧ୍ୟରେ ହାଲୱା ସାଇଙ୍କର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ , ଏବଂ ଏହି ହାଲୱା ସୁଜି , ଅଟା କିମ୍ବା ବେସନ କୌଣସି ଜିନିଷର ହୋଇପାରେ। ଶୁଦ୍ଧ ଘିଅରେ ତିଆରି ହାଲୱା ସାଇଙ୍କ ଆଗରେ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜ ମନର କଥା ତାଙ୍କୁ କହିଦିଅନ୍ତୁ। ସାଇ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱାରରୁ ଖାଲି ହାତରେ ଯିବାକୁ ଦେବେ ନାହିଁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ ତେବେ ଅତି କମରେ ୧୧ଟି ଗୁରୁବାର ହାଲୱା ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ ସଂକଳ୍ପ ନିଅନ୍ତୁ।

ଖିଚଡି:-

ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ଜଣେ ସରଳ ତପସ୍ୱୀ ଭାବରେ ଜଣା ଯାଉଥିଲା ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ସରଳ ଜୀବନ ସହିତ ସାଧା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରୁଥିଲେ। ଡାଲି ଏବଂ ଚାଉଳରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖିଚଡି ସାଇଙ୍କର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ ଏବଂ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଭୋଗ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ନିଜ ହାତରେ ଶୁଦ୍ଧ ଘିଅରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏହି ଖିଚଡିକୁ ସାଇଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ , ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଯିବ।

ନଡ଼ିଆ:-

ନଡ଼ିଆର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରାୟତଃ ସମସ୍ତ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଭୋଗରେ କରାଯାଏ। ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ନଡ଼ିଆ ଲଡୁ , ନଡ଼ିଆ କ୍ଷୀରି କିମ୍ବା ନଡ଼ିଆରେ ତିଆରି ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ସାଇଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରା ଯାଇପାରେ।

ଫଳ:-

ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମିଠା ଫଳ ଅର୍ପଣ କରା ଯାଇପାରେ। ବିଶେଷକରି କଦଳୀ ସାଇବାବଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବ।

Google

ମିଠା:-

ସାଇଙ୍କ ଆଗରେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଯେକୌଣସି ଇଚ୍ଛା ରଖିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ମିଠାର ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ସାଇଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ମିଠା ଭୋଗ ଲଗାଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ। ଏହି ମିଠାଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ସାଇଙ୍କର ଏହି ପ୍ରିୟ ଭୋଗ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏ ଭୋଗ ଆପଣ ଅତିକମରେ ୧୧ ରୁ ୨୧ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ। ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଓଁ ସାଇ ରାମ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ସାଇ ବାବାଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ । ଆର୍ଟିକିଲଟି ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *