Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ସେହି ମହିଳାମାନେ, ଯାହାର ଏହି ୫ଟି ଅଙ୍ଗ ବଡ଼ ହୋଇଥାଏ,ଚିହ୍ନନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ !

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭାରତରେ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେବୀ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଲୋକମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଦେବୀ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ମନୁଷ୍ୟର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଜଗତରୁ ଲିଭାଯିବ । କିନ୍ତୁ ଆଜିର କଳିଯୁଗରେ ମହିଳାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ଅଟେ । ଆଜିବି ଲୋକମାନେ ଝିଅକୁ ଅଭିଶାପଠାରୁ କମ୍ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଜଣେ ମହିଳା ବିଶ୍ଵର ମୁଖ୍ୟ ସୂତ୍ରଧାର ବୋଲି ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହା କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ପରିମାଣରେ ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ବଦଳି ଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ତଥାପି କିଛି ପଛୁଆ ଗାଁ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦିନ ଶୋକ ପାଳନ କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ବୋଧହୁଏ ସେହି ଲୋକମାନେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆଜିର ଯୁଗରେ ମହିଳାମାନେ କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ପଛରେ ନାହାଁନ୍ତି । ସେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ସହିତ କାନ୍ଧରେ କାନ୍ଧ ମିଶାଇ ବୁଲୁଛନ୍ତି ।

ସେମାନେ ହୁଏତ ଜାଣି ନଥିବେ ଯେ ଗୋଟିଏ ପୁଅ ଆପଣଙ୍କୁ ଥରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ ଝିଅମାନେ ହିଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରଖନ୍ତି । ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ଯେ ଝିଅମାନେ ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ଝିଅ ହୋଇଥା’ନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବିବାହ ପରେ ଏକ ପୁଅ ସ୍ୱାମୀ ହୋଇଯାଏ । ଗୋଟିଏ ଝିଅର ଜନ୍ମ ଦିନରେ ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଅଭିନନ୍ଦନ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ ଆସିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେହି ଲୋକମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି କି? ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାରୀଙ୍କର ବହୁତ ବଡ଼ ଅବଦାନ ଅଛି କାରଣ ସେ ନୂତନ ଜୀବନର ମୂଳଦୁଆ ।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯାଏ । ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଚିହ୍ନ ବିଷୟରେ କହିବୁ ଯାହାଦ୍ଵାରା କେଉଁ ମହିଳା ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପରିବାର ପାଇଁ ଭାଗ୍ୟବାନ ହୋଇପାରିବେ ତାହା ଜଣା ପଡିପାରେ । ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କର କିଛି ମନୋନୀତ ଅଂଶ ବଡ଼, ତେବେ ଏହା ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଶୁଭଙ୍କର ସଙ୍କେତ ଅଟେ । ସେହି ଅଂଶଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

୧. ଲମ୍ବା ଆଙ୍ଗୁଳି : ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ଆଙ୍ଗୁଠି ଥାଏ ସେମାନେ ବହୁତ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଏବଂ ସେମାନେ ପଢ଼ିବାଏବଂ ଲେଖିବାକୁ ବହୁତ ଭଲପାଆନ୍ତି । ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟୟବହୁଳ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁଣ ଅଛି । ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ସହିତ ସର୍ବଦା ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି।

୨. ଲମ୍ବା ନାକ : ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ନାକ ଲମ୍ବା, ସେମାନେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସମାଧାନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି । ଏହି ମହିଳାମାନେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥ କଦାପି ବୃଥା ହୁଏ ନାହିଁ ।

୩. ଲମ୍ବା ବେକ : ଲମ୍ବା ବେକ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା ବେକ ଥାଏ, ସେମାନେ ଘରକୁ ଅନେକ ସୁଖ ଆଣିଥାନ୍ତି ।

୪. ବଡ ଆଖି : ବଡ ଆଖି କେବଳ ଦେଖିବା ପାଇଁ ସୁନ୍ଦର ନୁହେଁ, ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବଡ଼ ଆଖି ଥାଏ ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଆନ୍ତି । ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପରିବାର ଉପରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ସେ ଯୁଆଡେ ଯାଆନ୍ତି, ଧନର ବର୍ଷା ହୁଏ । ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କଦାପି ପ୍ରତାରଣା କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

୫. ଲମ୍ବା ବାଳ : ଯେଉଁ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଲମ୍ବା କେଶ ଥାଏ ସେମାନେ ପରିବାର ପାଇଁ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟବାନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିତ୍ରରେ ଲମ୍ବା କେଶ ଥାଏ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଲମ୍ବା କେଶରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ହୁଏନାହିଁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *