Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯେଉଁ ନାରୀ ମଥାରେ ଓଢ଼ଣୀ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ,ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଆସିଥାଏ ମହା ବି-ପଦ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ଯେଉଁ ଘରର ମହିଳାମାନେ ମଥାରେ ଓଢଣୀ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ କଣ ହୋଇଥାଏ ତାର ପରିଣାମ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଥାରେ ଓଢଣୀ କଣ ପାଇଁ ରଖିବା ଉଚିତ ଏହି ବିଷୟରେ ବହୁତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କୁହାଯାଇଛି। ଯାହା ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଯେଉଁ ପରିବାରରେ ସଂସ୍କୃତି ପରମ୍ପରା ଥାଏ ସେହି ପରିବାରରେ ସବୁବେଳେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଖୁସି ବଜାୟ ରହିଥାଏ ଏବଂ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉନ୍ନତି ଏବଂ ସଫଳତା ମିଳିଥାଏ। ଏହାର ବିପରୀତ ଯେଉଁ ଘରେ ସଂସ୍କୃତି ଏବଂ ପରମ୍ପରାକୁ ଆଧୁନିକ ନାମରେ ଅପମାନିତ କରାଯାଏ ଓ ତାକୁ ମାନିବା ତ ଦୂରର କଟା ତାକୁ ହସିକି ଉଡେଇ ଦିଆଯାଏ ସେହି ଘରର ଅବଗତି ହୋଇଥାଏ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପୁରୁଷ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ଓ ଆଚରଣ ସମ୍ବଦ୍ଧିତ ନିୟମ ବନାଯାଇଛି ସେହି ପ୍ରକାରରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କିଛି ନିୟମର ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଭୋଜନ କରିବା ସମୟରେ କିମ୍ବା ଘରୁ ବାହାରକୁ ବାହାରିବା ସମୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଥିବା ଏହି କଥା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଶୁଣିଥିବେ କି ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ମହିଳାଙ୍କ ପାଖରେ ସଂସ୍କାର ଥିବା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ମାନ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ମିଳୁଥିଲା। ଏହି ସଂସ୍କାର କାରଣରୁ ହିଁ ସେମାନେ ସୁଖୀ ସମୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହେଉଥିଲେ। ଆଜିର ସମୟରେ ମଣିଷର ଆୟୁ ବହୁତ କମ ହୋଇଯାଉଛି ଏବଂ ତାକୁ ମୃତ୍ୟୁ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ କେତେ ପ୍ରକାରରେ ରୋଗରେ ଗ୍ରାସିତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଗ୍ରହର ଖରାପ ପ୍ରଭାବରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଥିବା ଏହି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥାଏ ତାକୁ ଭୟଙ୍କର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଆମର ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଘରର ସବୁଠୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ମାନାଯାଏ। କୌଣସି ଘରର ମୁଖ୍ୟ ମହିଳାର ରହିବା ଚଳିବା ବ୍ୟବହାର ଓ ଆଚରଣ ହିଁ ସେହି ପରିବାରର ଅନ୍ୟ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଆଚରଣ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ। ସେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ସଂସ୍କାରର ନିବୃତ ସେହି ସଂସ୍କାରର ଆଧାରରେ ଘର ମଜବୁତ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କିଛି ଏପରି ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏବଂ ନିୟମ ଯାହାର ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳା ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସବୁବେଳେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଏପରି ସ୍ତ୍ରୀର ଘର ସବୁବେଳେ କ୍ଳେଶ ମୁକ୍ତ ଏବଂ ରୋଗ ମୁକ୍ତ ରହିଥାଏ। ଏବଂ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧିର ଭରି ରହିଥାଏ। ତ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମହିଳାଙ୍କୁ କେଉଁ କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ।

ସବୁଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଦେବା। ବନ୍ଧୁଗଣ ଘର ସଫା ସୁତରା ମହିଳାଙ୍କୁ ସବୁଦିନ କରିବା ଉଚିତ। କାରଣ ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାଗତ କରିଲେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଘରକୁ ସଫା ରଖିବା ଏବଂ ଘରର ସାମ୍ନାରେ ରଙ୍ଗଲି ପକାଇବା ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ସାଦିକ ଚିହ୍ନ ବନେଇବା ଇତ୍ୟାଦି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ସ୍ୱାଗତ କରିବା ହୋଇଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଘରର ମହିଳାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସଫା ସୁତରା କରିବା ସମୟରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଉଚିତ।

ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ଉଠିବା। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଉଠିବା ଉଚିତ। ଘରର ସ୍ତ୍ରୀକୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ମାନାଯାଇଥାଏ। ଆଉ ଯେଉଁ ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଉଠିଥାନ୍ତି ସେହି ଘରର ସବୁ ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଉଦୟ ହୋଇଥାଏ। ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ସବୁବେଳେ ରହିଥାଏ।

ଘରର ମହିଳାଙ୍କୁ କେବେବି ଖଟ ଉପରେ ବସିକି ଭୋଜନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ। ତା ସହିତ ମହିଳାଙ୍କ ବାଣୀ ସବୁବେଳେ ମିଠା ହେବା ଉଚିତ। ଘରେ କେବେବି କଟୁ କଥା କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଶାଶୁ କୁ ନାହିଁ ବହୁର ଅପମାନ କରିବା ଉଚିତ ଆଉ ନାଁ ତ ବାହୁକୁ ଶଶୁର। ଯେଉଁ ଘରେ ମହିଳାମାନେ ଜଣେ ଜଣଙ୍କ ସହ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତି ସେଠାରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସବୁବେଳେ ବାସ କରନ୍ତି।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମହିଳାଙ୍କୁ କେବେବି କୌଣସି ପର ପୁରୁଷ ସହିତ ଗୋଟିଏ ଆସନରେ ବସିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା କ୍ଳେଶ କାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏହିପରି କଲେ ପତି ପତ୍ନୀଙ୍କ ସମ୍ବଦ୍ଧରେ ଫାଟ ପଡିଥାଏ।

ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଓଢଣା ରଖିବା ଉଚିତ କଣ ପାଇଁ। ମହିଳାଙ୍କୁ ମୁଣ୍ଡରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ଓଢଣୀ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ଯେବେ ବଡ଼ ମାନଙ୍କର ଚରଣ ଛୁଇଁଥାନ୍ତି ସେତେବେଳେ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଓଢଣୀ ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ସମ୍ମାନିତ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ଏବଂ ମନରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି। ଆଉ ଯେଉଁ ଘରେ ବଡ଼ ମାନେ ପ୍ରସନ୍ନ ରୁହନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ମାନ କରାଯାଏ ସେହି ଘରେ ଖୁସି ଏବଂ ସକାରାତ୍ମକତା ସବୁବେଳେ ରହିଥାଏ। ଇଶ୍ୱରଙ୍କର ଆରାଧନା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଥାନ୍ତି ତ ତାଙ୍କୁ ଆଦର ଦେବା ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡକୁ ଓଢଣୀ ଦ୍ୱାରା ଢାଙ୍କିବା ଉଚିତ। ଶାସ୍ତ୍ର କହିଥାଏ କି ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢଣୀ ରଖିକି ପୂଜାପାଠ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନରେ ଏକାଗ୍ରତା ଆସିଥାଏ। ମୁଣ୍ଡରେ ତାଳୁରେ ଏକ ଏକାଗ୍ରତା ଚକ୍ର ବନିଥାଏ। ଯାହା କୌଣସି ଆଡୁ ମଧ୍ୟ ଉର୍ଜାକୁ ଆକର୍ଷଣ କରିଥାଏ। ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଲୋକେ ନିଜର ଦୁଃଖକୁ ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ବାଣ୍ଟିଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ପୂଜା ହେଉଥାଏ ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରକାରର ନକରାତ୍ମକତା ଉର୍ଜା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଆଉ ଏହି ନକରାତ୍ମକତା ଆମର ମୁଣ୍ଡରେ ବନି ଥିବା ଚକ୍ର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନ ପହଂଚୁ ଏଥିପାଇଁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢଣୀ ଦେବା ଉଚିତ।

ଯଦି ମୁଣ୍ଡର ଚୁଟି ପୂଜା କରିବା ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସାଦରେ ପଡ଼ିଯାଏ ତ ପ୍ରସାଦ ବା ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଅପବିତ୍ର ହୋଇଯାଏ। ଏହି ପବିତ୍ର ପ୍ରସାଦ ବା ପୂଜା ସାମଗ୍ରୀ ଈଶ୍ୱରଙ୍କୁ ଲଗାଇଲେ ପାପ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ କେବେବି ମୁଣ୍ଡରେ ଓଢଣୀ ନଦେଇ ଇଶ୍ଵରଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଚଢାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ଏହାବି ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଲମ୍ବା କେଶ ଥିବା ମହିଳାମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଏବଂ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଲମ୍ବା କେଶ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷର ମନରେ ବିକାର ଉତ୍ପନ୍ନ କରିପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ସେହି ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚୁଟିକୁ ନଜର ମଧ୍ୟ ଲାଗିପାରେ। ସେହିପରି ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନଜର ଲାଗିପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ବାହାରକୁ ଯିବା ସମୟରେ କିମ୍ବା ଭିଡ଼ ରହିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଓଢଣୀ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିପାଇଁ ଏହିସବୁ କାରଣରୁ ମହିଳାମାନେ ମଥାରେ ଓଢଣୀ ଦେବା ଉଚିତ ହୋଇଥାଏ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *