Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ବ୍ରତ କରିବା ମାତ୍ରେ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ କରିବେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ। ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୨୦୨୨। ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ମହତ୍ୱ ପୂଜା ବିଧି ବ୍ରତର ନିୟମ କଣ ଖାଇବେ କଣ ଖାଇବେ ନାହିଁ। ବ୍ରତ କେବେ ଖୋଲିବେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ବ୍ରତ କରିବା ମାତ୍ରେ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ କରିବେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ। ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୨୦୨୨। ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ମହତ୍ୱ ପୂଜା ବିଧି ବ୍ରତର ନିୟମ କଣ ଖାଇବେ କଣ ଖାଇବେ ନାହିଁ। ବ୍ରତ କେବେ ଖୋଲିବେ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ କୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ପର୍ବ ବଡ଼ ହିଁ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭାଦ୍ରବ ମାସ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କଂସର ଅତ୍ୟାଚାରରୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଅବତାର ନେଇଥିଲେ। ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ପ୍ରତ୍ୟକ ବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷରେ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିକୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ବ୍ରତ ରଖିଲେ ଅନେକ ବ୍ରତର ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ପର୍ବ ବହୁତ ହସ ଉଲ୍ଲାସରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ପର୍ବରେ ଭକ୍ତ ଉପବାସ ରଖିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଡେରି ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଜନ କୀର୍ତ୍ତନ କରିଥାନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବର୍ଷ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ କେଉଁ ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ।

ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶେଷ ହେବା ପରେ ହିଁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ପର୍ବର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। ଏହି ପର୍ବ ସାରା ଦେଶରେ ବହୁତ ଧୂମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମନ୍ଦିରରେ ଲଡୁ ଗୋପାଳଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସଜାଯାଏ। ତାଙ୍କୁ ଝୁଲଣରେ ଝୁଲା ଯାଏ। ଚୌକି କରାଯାଏ। ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ସଜାଯାଇ ବସାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଲୋକେ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସନ୍ତି। ଘରେ ଏବଂ ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ।

ସମସ୍ତ ଘର ମିଠା ଭଜନର ସୁଗନ୍ଧରେ ଭରି ଯାଏ। ଏହିଦିନ ଖାସ କରି ମଥୁରା ଏବଂ ବୃନ୍ଦାବନରେ ବହୁତ ଧୂମ ହୋଇଥାଏ। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କର ବାଲ୍ୟବସ୍ଥା ମଥୁରା ଏବଂ ବୃନ୍ଦାବନରେ ହିଁ ବ୍ୟତୀତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଦିନ ବ୍ରତ ପୂଜା ପାଠ ଆଦିର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। କୁହାଯାଏ ଏହି ଦିନ ପବିତ୍ର ମନରେ ଉପବାସ ରଖିଲେ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ କୃପାରୁ ସମସ୍ତ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଦିନ ପୂଜା ପାଠ ବ୍ୟତୀତ ଆଳତୀ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଜପର ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହା ବିନା ପୂଜାକୁ ପୁରା ମାନାଯାଏ ନାହିଁ। ଏହି ଦିନ ଦେଵକୀ ବାସୁଦେବ ବଳଦେବ ନନ୍ଦ ଯଶୋଦା ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ନାମ ନେଇ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ। ଏହିଦିନ ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ଭଗବତ ଗୀତା ଆଦିର ପାଠ କରିବା ଉଚିତ। ପୂଜା କରିବା ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଭୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିରି ସହିତ ପଞ୍ଚାମୃତ ବହୁତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ। ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଏହା ବିନା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ପୂଜା ଅଧୁରା ମାନାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାମୃତର ଭୋଗ ନିଶ୍ଚୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ପଞ୍ଚାମୃତ କ୍ଷୀର ଦହି ଘିଅ ମହୁ ଚିନି ଆଦିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିର ସମୟ ବିଷୟରେ।

ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଆରମ୍ଭ ହେବ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ରାତି ୯:୨୦ ରେ ଏବଂ ତିଥିର ଶେଷ ହେବ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ରାତି ୧୦:୫୯ ମିନିଟରେ ତ ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀ କାଳ ବ୍ୟାପୀନି ଅଷ୍ଟମୀ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟକୁ ମିଳିବ। ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ କାଳ ବ୍ୟାପୀନି ଅଷ୍ଟମୀ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟକୁ ମିଳିବ। ତେବେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ମଧ୍ୟ ରାତ୍ରୀରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ତ ଏହି ବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ୧୮ ଗୁରୁବାର ଦିନ ହିଁ ପାଳନ କରାଯିବ।

ଯେଉଁମାନେ ଗୃହସ୍ଥ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହି ପର୍ବ ପାଳନ କରିବେ ଏବଂ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟରେ ସାଧୁସନ୍ଥ ମାନେ ପାଳନ କରିବେ। ଏହି ରାତି ନିଶିତା କାଳର ଶୁଭ ସମୟ ହେବ ତ ୧୮ ଅଗଷ୍ଟ ଗୁରୁବାର ୧୨:୩ ମିନିଟରୁ ୧୨: ୪୭ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଶିତା କାଳରେ ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଅଟେ। ଏହା ୪୪ ମିନିଟ ରହିବ।

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଉଦୟ ତିଥିକୁ ମାନନ୍ତି ସେମାନେ ଖାସ କରି ମଥୁରା ବୃନ୍ଦାବନରେ ବି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟକୁ ପାଳନ କରିବେ। ଭାରତରେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦହି ହାଣ୍ଡିର ଉତ୍ସବ ହୋଇଥାଏ ଏହା ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ପରବର୍ତୀ ଦିନରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଭଗବାନ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଜନ୍ମ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ରୋହିଣି ନକ୍ଷତ୍ରରେ ହୋଇଥିଲା। ତ ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଯେତେବେଳେ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଆସେ ତ ବହୁତ ଶୁଭ ମାନାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ର ୨୦ ଅଗଷ୍ଟରେ ପଡୁଅଛି।

ଏହି ବର୍ଷ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ପାଳନର ସମୟ।

ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀର ପୂଜା ମଧ୍ୟରାତ୍ରୀରେ ହେବା ପରେ ଫଳ ଆଦି ଗ୍ରହଣ କରି ବ୍ରତର ପାଳନ କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ୧୯ ତାରିଖରେ ବି ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ତିଥି ରହିବ ତ ଯେଉଁମାନେ ୧୮ ତାରିଖରେ ବ୍ରତ ରଖିବେ ତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପାଳନର ଶୁଭ ସମୟ ହେଉଛି ୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ରାତି ୧୦:୫୯ ମିନିଟ ପରେ।

ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଶେଷ ହେବା ପରେ। ଯଦି ଆପଣ ପାଳନ କରିବେ ତ ଅଷ୍ଟମୀ ପୂଜା ରାତିରେ ଶେଷ ହେବା ପରେ ନିଶିତା କାଳରେ ବି କରିପାରିବେ ଅର୍ଥାତ ରାତି ୧୨:୪୭ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୂଜା ହେବ ତ ପର ଦିନ ସକାଳେ ପାଳନ କରିବେ ତ ବହୁତ ଉତମ ରହିବ ଅର୍ଥାତ ୧୯ ଅଗଷ୍ଟ ସକାଳ ୫:୫୨ ମିନିଟରେ ବ୍ରତର ପାଳନ କରିପାରିବେ।

ଏହି ବର୍ଷ ଦୁଇ ଦିନ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ତିଥି ପଡୁଛି ତ ଆପଣ ୧୮ ତାରିଖରେ ବ୍ରତ ରଖନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଶୁଭ ବୋଲି ମାନାଯାଉଛି।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *