Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମରିଗଲେ ବି ଏମିତି ଗାଈକୁ କେବେବି ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ରୋଟି,ଘରକୁ ଆସିବ ଭୟଙ୍କର ଗରିବୀ,ମହାଦେବ ହୋଇଯାନ୍ତି କ୍ରୋଧିତ !

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ବନ୍ଧୁଗଣ ଗାଈ ଭିତରେ ସବୁ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କର ନିବାସ ବୋଲି ମାନାଯାଏ। ତ ଆପଣ ସକାଳ ଯେଉଁ ପ୍ରଥମ ରୁଟି ବନଉଛନ୍ତି ତାହାକୁ ଗାଈକୁ ଖୁଆନ୍ତୁ। ତ ଦେବା ଦେବୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳିବ।

ଗାଈକୁ ଗୁରୁ ସହିତ ମାନାଯାଏ ମାନେ ଗୁରୁ ଗ୍ରହ ସହିତ ଓ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ସହିତ। ଏଥିପାଇଁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଗାଈକୁ ରୁଟି ଉପରେ ଟିକେ ହଳଦୀ ଢାଳି ଖୁଆନ୍ତୁ। ଏଥି ଦ୍ୱାରା ସୁଖ ସମ୍ପତ୍ତି ଧନ ଓ ଐଶ୍ଵର୍ଯ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ଦୁଷ୍ଟ ଗ୍ରହ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ଯେଉଁ ଲୋକ ମାନସିକ ଚିନ୍ତାରେ ରହୁଥାନ୍ତି ସେମାନେ ଗାଈକୁ ରୁଟି ଉପରେ ଗୁଡ଼ ରଖି ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ସକାରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ଆସିଥାଏ। ଟେନସନ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହେ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲାଗେ ଆପଣଙ୍କର ସବୁ ଗ୍ରହ ଖରାପ ଅଛି ତ ଏମିତିରେ ଗାଈକୁ ପ୍ରଥମ ରୁଟି ସବୁବେଳେ ଖୁଆନ୍ତୁ। ସବୁ ଗ୍ରହ ଧୀରେ ଧୀରେ ଶୁଭ ହୋଇଯାଏ।

କେବେ କେବେ ଜୀବନରେ ଲମ୍ବା ସମୟରେ ଶୁଭ ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରୁନାହିଁ ତ ଏମିତିରେ ଆପଣ ଗାଈକୁ ରୁଟି ଖୁଆନ୍ତୁ। ଗାଈର ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଛୁଇଁ ନିଜର ମନସ୍କାମନା କୁହନ୍ତୁ। ଏବଂ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ ଓ ପାଦକୁ ଛୁଅନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ମନସ୍କାମନା ଅବଶ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ। ତ ଏହା ଥିଲା ଆପଣ ଗାଈକୁ କଣ ଖୁଆଇବେ।କିନ୍ତୁ ଗାଈକୁ କଣ ଖୁଆଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଏବେ ଆମେ ସେହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗାଈକୁ କଣ ଖୁଆଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଗାଈକୁ ରୁଟିତ ପ୍ରତ୍ୟକ ଲୋକ ଖୁଆଇଥାନ୍ତି। ଏହି ରୁଟି ବାସି ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କିମ୍ବା ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁ ରୁଟିକୁ ବନେଇ ଥାଆନ୍ତି ତାକୁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଖୁଆଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କେତେଥର ଆପଣ ରୁଟି ବନେଇଦେଇ ଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେହିଦିନ ଗାଈ ଆପଣଙ୍କୁ ମିଳେ ନାହିଁ ସେହି ରୁଟିକୁ ରଖିଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ତା ପର ଦିନ ଗାଈକୁ ସେହି ରୁଟି ଖୁଆଇବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଗାଈର ଅପମାନ ବୋଲି ମାନାଯାଏ। ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆଗରୁ ବଳକା ରହିଥିବା ରୁଟିକୁ ମାନେ ବଳକା ବାସି ରୁଟିକୁ ଗାଈକୁ ଖୁଆଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ପଚା ସଢା ଜିନିଷ ଖରାପ ଜିନିଷ ଗାଈକୁ ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଏପରି କରୁଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ନିଜର ଅଭ୍ୟାସକୁ ବଦଳାଇ ଦିଅନ୍ତୁ। କାରଣ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରକୁ ଦରିଦ୍ରତା ଆସିଥାଏ। ଗାଈକୁ ଘାସ ତ ପ୍ରତ୍ୟକ ଲୋକ ଖୁଆଇଥାନ୍ତି ଘାସ ଖୁଆଇବା ସମୟରେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ କଥାର ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଗାଈକୁ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଅସ୍ତ ପତ୍ର ଖୁଆଇଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଗାଈକୁ ଅସ୍ତ ପତ୍ର ଆପଣ ନିଜେ ତୋଳିକି ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆପଣ ଘରକୁ ପନିପରିବା ଆଣନ୍ତି ତ ସେଥିରେ ଶାଗ ଆସିଥାଏ ତ ଆପଣ ସେଥିରୁ ଭଲ ଜିନିଷ ବାଛି ରଖି ଦେଇ ବଞ୍ଚି ଥିବା ଜିନିଷକୁ ଗାଈକୁ ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆପଣ ଯାହା ଦିଅନ୍ତି ଗାଈ ଖାଇଦିଏ। କିନ୍ତୁ କିଛି ଭଲ ଜିନିଷ ମିଶାଇ ଗାଈକୁ ଖୁଆଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ତ ଭଲ ଫାଇଦା ମିଳିବ। ଗାଈକୁ କ୍ଷୀର ପିଆଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆପଣ ଦହି ଚାଉଳ ଖୁଆଇ ପାରିବେ କିନ୍ତୁ କ୍ଷୀର ସଜ ହେଉ କିମ୍ବା ବାସି ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଗାଈକୁ ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ତ ଏହି ୩ ଟି ଜିନିଷ ଗାଈକୁ ଭୁଲରେ ବି ମଧ୍ୟ ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଗୋଟିଏ ହେଲା ବଞ୍ଚିଥିବା ରୁଟି, କୌଣସି ବି ବଳକା ରହିଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଗାଈକୁ ଖୁଆଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯେପରି ଚାଉଳ ବଞ୍ଚିଯାଇଥାଏ କିମ୍ବା ରୁଟି। ଆପଣ ଯଦି ଚାରା ଖୁଆଉଛନ୍ତି ତ ତାହେଲେ ପଚା ସଢା ଜିନିଷ ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଖୁଆଉଛନ୍ତି ତ ସେଥିରେ କିଛି ଭଲ ଜିନିଷ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏବଂ ଗାଈକୁ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହି ଜିନିଷକୁ ବିଲକୁଲ ଖୁଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନଚେତ ଘରକୁ ଗରିବ ଆସିଥାଏ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହି ଘରେ ବାସ କରିବା ଛାଡି ଦିଅନ୍ତି। ୮୪ ଲକ୍ଷ ଜନି ପରେ ଆତ୍ମା ଗାଈର ରୂପ ନେଇଥାଏ। ଗାଈ କେବେବି ଅଶୁଭ ହୋଇନଥାଏ।

ଯଦି କେଉଁଠି ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାର ଥିବ ତ ସେଠାରେ ଆପଣ ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ଗାଈ ଏବଂ ବାଛୁରୀ ବାନ୍ଧି ଦେବେ ତ ସେହି ଜାଗା ପବିତ୍ର ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏମିତି ଜାଗାରେ ବହୁତ ଆସୁରି ଶକ୍ତି ନାଶ ହୋଇଯାଏ। କାହିଁକିନା ଗାଈ ଭିତରେ ସକାରାତ୍ମକ ଉର୍ଜାର ଭଣ୍ଡାର ମାନାଯାଇଛି।

ଆପଣ କେଉଁଠି କି ଯାଉଥିବେ ଆଉ ଗାଈ ଆପଣଙ୍କ ମାର୍ଗ ଅଟକି ଦେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ବହୁତ ଶୁଭ ମାନାଯାଏ। ଗାଈ ଏବଂ ବାଛୁରୀରର ଏକା ସହିତ ଦର୍ଶନ ହୋଇଯାଏ ତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସଫଳତା ବୋଲି ମାନାଯାଏ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଆଖପାଖରେ ଗାଈ ବୁଲୁଥାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଅନେକ ସଂକଟ ଆପେ ଆପେ ହିଁ ଦୂର ହୋଇଯିବ।

ଯଦି ଗାଈକୁ ରଖିବାର ଜାଗା ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଗାଈକୁ ରୁଟି ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆଇ ପାରିବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ। ଆମର ପୁର୍ବଜ ମାନେ କହି ଆସୁଥିଲେ ଗାଈକୁ ରୁଟି ଖୁଆଇବା ଉଚିତ। ଗାଈର ସେବା ସମସ୍ତେ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ରୁଟି ତ ଖାଇବାକୁ ଦେଇପାରିବେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *