Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ମହିଳାମାନେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟିଏ କାମ,ସ୍ବାମୀଙ୍କର ବଢିବ ଆୟୁ ଓ ଧନ !

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ମହିଳା ମାନେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ସୌଭାଗ୍ୟବତୀର ବରଦାନ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଦାନର ଅଧିକ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ବିବାହିତା ମହିଳାଙ୍କୁ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ପୁଣ୍ୟର ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ମହିଳାଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ ଅଖଣ୍ଡ ସୌଭାଗ୍ୟର ପ୍ରାପ୍ତ ହେତୁ କିଛି ବିଶେଷ ଉପାୟ କରିବା ଦରକାର। ଏହା ସହିତ ଜଣେଇବୁ ନାରୀ ମାନେ କେଉଁ ବ୍ରତ କଲେ କଣ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।

ମହିଳାମାନେ ସୁର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠି ନିତ୍ୟକର୍ମ ସାରି ସ୍ନାନ କରିବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରନ୍ତୁ

ମହିଳାମାନେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଯଦି କଳା ରାଶି ଗୁଡ଼ ଏବଂ ଖେଚିଡି ଦିଅନ୍ତି ଯଦି ୧୩ ପ୍ରକାରର କିଛି ସିଙ୍ଗାର ବସ୍ତୁ ୧୩ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦାନ କରିବେ ତ ଏଥିଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଖଣ୍ଡ ସୌଭାଗ୍ୟର ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ୧୩ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି କୌଣସି ଗରିବ ମହିଳାଙ୍କୁ ଚୁଡ଼ି ସିନ୍ଦୁର ଦେଇ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆୟୁ ଦୀର୍ଘ ହୋଇଥାଏ।

ମହିଳାମାନେ ଯଦି ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଚରଣରେ ଲାଲ ଫୁଲ ଅର୍ପିତ କରିବେ ଆଉ କ୍ଷୀରର ଭୋଗ ଲଗାଇବେ ଏହା ସହିତ ଯଦି ମହିଳା ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ନଦେଇ ଅନ୍ନ ଗ୍ରହଣ କରୁନାହାନ୍ତି ତ ଏଥିପାଇଁ ଧନର ଆଗମନ ହୋଇଥାଏ। ଆଉ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ସବୁ କାମରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ। ଏହିସବୁ କାମ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ।

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନାରୀମାନେ କେଉଁ ବ୍ରତ କଲେ କେଉଁ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।

ସାବିତ୍ରୀ ବ୍ରତ। ସ୍ୱାମୀ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହୋଇଥାଏ।

ବୁଦ୍ଧି ଓଷା। ପୁତ୍ର ପ୍ରାପ୍ତି ଏବଂ ରୋଗ ନାଶ ହୁଏ।

ଅନନ୍ତ ବ୍ରତ। ସର୍ବ ସୁଖ ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ।

ନାଗ ଚତୁର୍ଥୀ ବ୍ରତ। ପିଲାଙ୍କର ଆଖି କାନ ଆରୋଗ୍ୟ ହୁଏ।

କାଞ୍ଜି ଅଁଳା ବ୍ରତ। ସନ୍ତାନ ମାନଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ।

ଦାଣ୍ଡ ପହଁରା। ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ।

ପାଣ୍ଡ ଓଷା। ସନ୍ତାନ ମାନଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ।

ସୁଦଶା ବ୍ରତ। ସର୍ବ ସୌଭାଗ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହୁଏ।

ଖୁଦୁରୁକୁଣୀ ଓଷା। ଭାଇ ମାନଙ୍କର ତଥା ପରିବାରର ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ।

ମଙ୍ଗଳବାର ବାଟ ଓଷା। ସନ୍ତାନ ମାନଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ।

କୁଆଁର ପୁନେଇ ଓଷା। କୁଆଁରୀ ମାନଙ୍କର ଜଲଦି ବିବାହ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ।

ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ କେଉଁ ସବୁ ରାଶି ମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଚମକିବାକୁ ଯାଉଛି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ୧୪ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୨ ଶୁକ୍ରବାରରେ ପାଳିତ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି ପବିତ୍ର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି। ବନ୍ଧୁଗଣ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କର ଗୋଟେ ରାଶିରୁ ଅନ୍ୟ ରାଶିକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ। ଏଥର ସୁର୍ଯ୍ୟ ଦେବ ଧନୁ ରାଶିରୁ ବାହାରି ମକର ରାଶିରେ ଗୋଚର କରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ରାଶି ଚକ୍ରରେ ଏକ ବିରାଟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବାକୁ ଯାଉଛୁ ଏହି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଠାରୁ ରାଶି ଚକ୍ରର ୧୨ ଗୋଟି ରାଶି ମଧ୍ୟରୁ ଏଭଳି ୫ ଗୋଟି ରାଶି ଅଛନ୍ତି

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଉପରେ ପ୍ରଭୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର କୃପାଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ିବାକୁ ଯାଉଅଛି। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ସେହି ରାଶି ଗୁଡିକ ସମ୍ବଦ୍ଧରେ ଜଣେଇବୁ ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପାରୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର ଠାରୁ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଅଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କଣ କଣ ସେହି ୫ ଗୋଟି ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ରାଶି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଏହି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଠାରୁ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି।

ବୃଷ ରାଶି। ଏହି ରାଶିର ଜାତକ ମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତରେ ରାଜଯୋଗର ସମ୍ଭାବନା ବନୁଅଛି। ଏହି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର ଠାରୁ ଏମାନଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ଖୋଲିବାକୁ ଯାଉଅଛି। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଟକି ରହିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ନିମନ୍ତେ ନୂଆ ନୂଆ ସୁଯୋଗ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନୂତନ ମିତ୍ର ବନାଇବେ ଏବଂ ଏହି ମିତ୍ରମାନଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଏମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ବ୍ୟାପାର ବାଣିଜ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଭ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କର ଜୀବନରେ ଥିବା ଧନ ସମସ୍ୟା ଦୁରୀଭୂତ ହେବ ଏବଂ ଏମାନଙ୍କର ଜୀବନ ଧନ ଧାନ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ।

କର୍କଟ ରାଶି। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କର ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି। ଏହି ରାଶି ମାନଙ୍କର ଜୀବନରେ ଥିବା ପାରିବାରିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନେ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀଙ୍କ ସହିତ ନିଜର ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବେ। ଭାଗ୍ୟର ଏମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଏହି ରାଶିର ଜାତକଙ୍କୁ କୌଣସି ଅଚାନକ ଖୁସି ଖବର ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଭାଗ୍ୟର ସହଯୋଗରେ ଏମାନେ ପ୍ରଗତି ଆଡ଼କୁ ଅଗ୍ରସର କରିବେ। ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ଆକସ୍ମିକ ଭାବରେ ଧନ ଲାଭର ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ବନୁଅଛି।

ସିଂହ ରାଶି। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କର ଖୁବଶୀଘ୍ର ଶୁଭ ସମୟର ଆଗମନ ହେବାକୁ ଯାଉଅଛି। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେକୌଣସି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସେଥିରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସଫଳତା ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ। ଏମାନଙ୍କର ଜୀବନରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର କୃପାଦୃଷ୍ଟିରୁ କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ରହିବ ନାହିଁ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯଦି କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ପାଇବା ନିମନ୍ତେ ଆଶା ରଖିଥିବେ ତାହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପାଇବେ।

ବ୍ୟାପାର ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ଉଭୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଲାଭ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ବ୍ୟାପାରି ମାନେ ନିଜ ବ୍ୟାପାରରେ ଦୁଇଗୁଣା ଲାଭ ପାଇବେ ଏବଂ ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପ୍ରମୋସନ ମିଳିବ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କର ସମାଜରେ ମାନ ସମ୍ମାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ଏମାନଙ୍କର ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ପାଇବା ଦ୍ୱାରା ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ମନେ କରିବେ।

ତୁଳା ରାଶି। ଏହି ରାଶିର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭାଗ୍ୟର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଏମାନେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ବଳରେ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିବେ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଯେକୌଣସି ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ସେଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଉନ୍ନତି ପ୍ରାପ୍ତ ହେବ। ଏହି ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ମାନଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଧନର କୌଣସି ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ।

ମକର ରାଶି। ଏହି ରାଶିର ଜାତକ ଖୁବଶୀଘ୍ର ମାଲାମାଲ ହେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ଯଦି କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଥିବ ତେବେ ଘଟିବାକୁ ଥିବା ଶୁଭ ସଂଯୋଗ ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଯିବ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଧନର ଦେବତା କୁବେର ମହାରାଜଙ୍କର କୃପାରୁ ଏହି ରାଶିର ଅନ୍ତର୍ଗତ ଜୀବନ ଧନଧାନ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ ହେବ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *