Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ସମୁଦ୍ର ମଝିରେ ଆଜି ବି ଅଛି ୭୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରାମାୟଣ, ଦେଖିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ ସମୁଦ୍ର ମଝିରେ ଅଛି ଆଜି ବି ୭୦୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ରାମାୟଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜିକୁ ପ୍ରାୟ ୭୦୦୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଗୋଟିଏ ରାମାୟଣ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା। ଯାହାକି ପଥର ଉପରେ ଲେଖା ଯାଇଥିଲା। ଏହି ରାମାୟଣକୁ ବାଲ୍ମୀକି ରାମାୟଣ ଲେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ଲେଖା ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ବଶତଃ ସେହି ରାମାୟଣକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଫୋପାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଜି ବି ସେହି ରାମାୟଣ ପଥର ରୂପରେ କେତେ ମିଟର ତଳରେ ସମୁଦ୍ର ଭିତରେ ରହିଛି। ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହା ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ କି ଏହି ରାମାୟଣ ଗୋଟେ ଖଣ୍ଡ ଭାରତ ସମୁଦ୍ରରେ ମିଳିଥିଲା। ଯାହାକୁ ଦେଖିକି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଲାଗିଥିଲା। ଏହି ରାମାୟଣକୁ କିଏ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ କାହିଁକି ସମୁଦ୍ରରେ ଫୋପାଡ଼ି ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏହିସବୁକୁ ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଏହା ଭାବିବେକି ଏହାକୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ କଣ ପାଇଁ ଲୁଚା ଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଘଟଣା ସେତେବେଳର ଯେତେବେଳେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ରାବଣ ଠାରୁ ବିଜୟ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ରାଜ କରିଥିଲେ। ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ହିମାଳୟକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ। ସେଠାରେ ତପସ୍ୟା କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜର ନଖରେ ପଥର ଉପରେ ରାମାୟଣ କଥାକୁ ଲେଖୁଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ସେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କର ମହିମାକୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଭଗବାନ ହନୁମାନ ରାମାୟଣ ରଚନା କରିଥିଲେ। କିଛି ସମୟ ପରେ ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମୀକି ମଧ୍ୟ ରାମାୟଣ ଲେଖିଥିଲେ। ଏବଂ ଲେଖିବା ପରେ ତାଙ୍କର ମନରେ ଏହି ଭାବକୁ ଦେଖି ତାକୁ ସମର୍ପିତ କରିବା ପାଇଁ ଇଛା କରିଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କର ରାମାୟଣକୁ ନେଇ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଧାମ କୈଳାସ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଗଲେ। ସେଠାରେ ସେ ହନୁମାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲେଖା ହୋଇଥିବା ହନୁମତ ରାମାୟଣକୁ ଦେଖିଲେ। ହନୁମତ ରାମାୟଣକୁ ଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ ବାଲ୍ମୀକି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ଏବଂ ନିରାଶ ମଧ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ବାଲ୍ମୀକିଙ୍କୁ ନିରାଶ ହେବାର ଦେଖି ହନୁମାନ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନିରାଶର କାରଣ ପଚାରିଲେ। ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମୀକି କହିଲେ କି ସେ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ରାମାୟଣ ଲେଖି ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ରାମାୟଣ ଦେଖି ଲାଗୁଛି କି ଆପଣ ଯାହାବି ଲେଖିଛନ୍ତି ତାହାର ସମାନ ମୋ ରାମାୟଣ ତ କିଛିବି ନୁହେଁ। ବାଲ୍ମିକୀଙ୍କର ଚିନ୍ତାକୁ ଦେଖି ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ହନୁମତ ରାମାୟଣର ବର୍ବତ ଶିଳାକୁ କାନ୍ଧ ଉପରକୁ ଉଠାଇଲେ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଏକ କାନ୍ଧ ଉପରେ ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମିକୀଙ୍କୁ ବସାଇ ସମୁଦ୍ର ପାଖକୁ ଗଲେ ଏବଂ ନିଜ ଦ୍ୱାରା ଲେଖାଯାଇଥିବା ରାମାୟଣକୁ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରି ସମୁଦ୍ରକୁ ଫେରି ଗଲେ। ହନୁମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମୁଦ୍ରକୁ ଫୋପାଡିବା ଦେଖି ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମୀକୀ କହିଲେ ହେ ରାମ ଭକ୍ତ ଶ୍ରୀ ହନୁମାନ ଆପଣ ଅନ୍ୟ। ଆପଣଙ୍କ ପରି ଯେପରି ଅନ୍ୟ କେହି ଜ୍ଞାନୀ ଓ ଦୟାବାନ ନାହିଁ। ହେ ହନୁମାନ ଆପଣଙ୍କର ମହିମାର ଗୁଣଗାନ କରିବା ପାଇଁ ମତେ ପୁଣି ଥରେ ଜନ୍ମ ନେବାକୁ ହେବ ଏବଂ ମୁଁ ବଚନ ଦେଉଛି କି କଳିଯୁଗରେ ମୁଁ ଆଉ ଗୋଟିଏ ରାମାୟଣ ଲେଖିବାକୁ ଜନ୍ମ ନେବି। ଆଉ ସେତେବେଳେ ମୁଁ ଏହି ରାମାୟଣ ଆମ ଲୋକଙ୍କ ଭାଷାରେ ଲେଖିବି। ମାନାଯାଏ କି ରାମଚରିତ ମାନସର ରଚୟିତ ଗୋସ୍ୱାମୀ ତୁଳସୀ ଦାସ କେହି ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମୀକୀ ଅଟନ୍ତି। ବରଂ ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମିକୀଙ୍କର ହିଁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଜନ୍ମ ଅଟେ। ତୁଳସୀ ଦାସ ତାଙ୍କ ରାମ ଚରିତ ମାନସ ଲେଖିବା ପୂର୍ବରୁ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ଲେଖି ହନୁମାନଙ୍କର ଗୁଣଗାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କର ପ୍ରେରଣାରେ ସେ ପୁଣି ରାମଚରିତ ମାନସ ଲେଖିଥିଲେ। କୁହନ୍ତି କି କାଳିଦାସଙ୍କ କାଳରେ ଗୋଟିଏ ପଥରରେ ଲେଖାକୁ ସମୁଦ୍ରରୁ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାର୍ବଜନୀନ ସ୍ଥାନରେ ଲଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଏପରି ମାନାଯାଏ କି କାଳିଦାସ ତାହାର ଅର୍ଥ ବାହାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଏହା ଜାଣି ଦେଇଥିଲେ କି ଏହାକୁ ଆଉ କେହି ନୁହେଁ ବରଂ ହନୁମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରଚିତ ଭଗବତ ରାମାୟଣର ହିଁ ଏକ ଅଂଶ। ଯାହା ଜଳ ସହିତ ପ୍ରଭାହିତ ହୋଇ ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆସିଛି। ମହା କବି ତୁଳସୀଦାସଙ୍କ ହାତରେ ସେହି ପଥର ପଡିଲା। ତାହାକୁ ପାଇ ତୁଳସୀ ଦାସ ନିଜକୁ ବହୁତ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ମାନିଥିଲେ ସେ ତାଙ୍କୁ ହନୁମତ ରାମାୟଣ ଶ୍ଳୋକର ଏକ ପଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରିଥିଲେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *