Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ପୁରାତନ କାଳରେ ରାଜା-ମହାରାଜାମାନେ କିପରି ସମ୍ଭାଳୁଥିଲେ ଅନେକ ରଣୀଙ୍କୁ, କଣ ସବୁ ଖାଇ ନିଜର ପୁରୁଷ ଶ-କ୍ତିକୁ ବଢ଼ାଉଥିଲେ,ଜାଣନ୍ତୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ରାଜା-ମହାରାଜାଙ୍କ ସହ ଜ-ଡିତ କାହାଣୀଗୁଡିକ ଟିଭିରେ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ବହିରେ ପଢ଼ାଯାଉଛି ଏବଂ ଯିଏ ଏହି କାହାଣୀ ଦେଖିଛି କିମ୍ବା ପଢ଼ିଛି ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଯେଉଁ ରାଜା ମହାରାଜା ଥିଲେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ନୁହେଁ ଅନେକ ରାଣୀ ଥିଲେ। ଏହା ସହିତ ସେ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ବିଷୟଗୁଡିକ ପରିଚାଳନା କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ ।ପୁରାତନ କାଳରେ, ରାଜା ମହାରାଜା ନିଜ ଶ-ତ୍ରୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୁ-ଦ୍ଧ ସମୟରେ ଦୃଢ-ତାର ସହ ଯୁ-ଦ୍ଧ କରୁଥିଲେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେମାନେ ବହୁତ ଶ-କ୍ତି ଏବଂ ଧ-ର୍ଯ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ।କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହି ରାଜା ମହାରାଜା ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଏତେ ଶ-କ୍ତି କେଉଁଠାରୁ ଆଣୁଥିଲେ।

ଆଜିର ସମୟରେ, ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ପରିଚାଳନାରେ ଶାରୀ-ରିକ ଏବଂ ମାନ-ସିକ ସ୍ତରରେ ଦୁର୍ବ-ଳତା ଅନୁଭବ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ପୁରାତନ କାଳରେ ରାଜା-ମହାରାଜା ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଶାରୀ-ରିକ ଏବଂ ମାନ-ସିକ ଚାପ ମଧ୍ୟ ନଥିଲା। ତଥାପି, ଯଦି ଆପଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି କି ରାଜା ଏବଂ ସମ୍ରାଟମାନେ ପୁରାତନ କାଳରେ ନିଜକୁ ସତେ-ଜ ରଖିବା ପାଇଁ କଣ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କି ମହାରାଜା ମହାରାଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦୃ-ଢ଼ତା ବଢ଼େଇବା ଏବଂ ଶାରୀ-ରିକ ଏବଂ ମାନ-ସିକ ଚା-ପକୁ ହ୍ରା-ସ କରିବା ପାଇଁ କେଉଁ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ।

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ପୂର୍ବ କାଳରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜ ବୈ-ଦ୍ୟ ଥାଆନ୍ତି। ଯିଏ ଔଷଧୀୟପଦାର୍ଥ, ରାସାୟନିକ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଧା-ତୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ରାଜାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରେ-ସକ୍ରି-ପସନ୍ ତିଆରି କରୁଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଔଷଧ ଗୁଡିକରେ ଏହିପରି କିଛି ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ରାଜା ମହାରାଜା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଶ-କ୍ତି ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରହିଥିଲା ​। ତେଣୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ଯାହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକ ରହିପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଶାରୀ-ରିକ ଦ-କ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏପରି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା।

ଯଦି ଆମେ ଶୀଲାଜିତ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ଏହାକୁ ଚାଉଳର ଶସ୍ୟ ପରି ଛୋଟ କରି ମହୁ ସହିତ ନିଅନ୍ତୁ ।ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଶ-କ୍ତି ଆଣିବ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କର ଶାରୀ-ରିକ ଶ-କ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।ଏପରିକି ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକ ରହିବାକୁ ସ-କ୍ଷମ କରିବ।

ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଶାରୀ-ରିକ କ୍ଲା-ନ୍ତ ଦୂର ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ରୋ-ଗ ସହ ଲ-ଢ଼ିବାର କ୍ଷମ-ତା ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଧଳା ମୁସଲିର ପାଉଡର ତିଆରି କରି ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କ୍ଷୀର ସହିତ ନେଲେ ଶାରୀ-ରିକ ଶ-କ୍ତି ଅକ୍ଷୁ-ର୍ଣ୍ଣ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ଏକ ଚାମଚ କେଶର ମିଶାଇ ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ର-କ୍ତ ଶିରାରେ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ କେଶର କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଧୂ-ମପାନ କିମ୍ବା ମ-ଦ୍ୟପାନ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଖାଇବେ। ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଚିନି ଏବଂ ଅଧା ଚାମଚ ଶଟାଭର୍ ପାଉଡର ଗାଈ ଘିଅ ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଶାରୀ-ରିକ ଲାଭ ଦେବ ।

ଅବଶ୍ୟ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ପୁରାତନ କାଳରେ, ମହାରାଜା କିପରି ନିଜର ଶାରୀ-ରିକ ଶ-କ୍ତି ବଜାୟ ରଖୁଥିଲେ ଏବଂ ଏତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ପରାମର୍ଶ ଅଛି ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ରାଜ ବୈଦ୍ୟ ଥିଲେ। ଯିଏ ରାଜା ଏବଂ ସମ୍ରାଟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଦେଉଥିଲେ। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଥରେ ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *