Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯଦି ଆପଣ ବିବାହିତ ପୁରୁଷ ତା ହେଲେ ଦୁଇ କୋଳ ରସୁଣ ଖାଆନ୍ତୁ,ଆଉ ତା ପରେ ମଜା ଦେଖନ୍ତୁ,ଜୀବନ ହସଖୁସିରେ ବିତାଇବେ,ଜାଣନ୍ତୁ ଖାଇବାର ତରିକା

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ପନିପରିବା ତିଆରି ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥରେ ରସୁଣ ସାଧାରଣତଃ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ମସଲା ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏହି ରସୁଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।ଯଦି ଆପଣ ଜାଣି ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆଜି ରସୁଣ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପକାର ବିଷୟରେ କହିବୁ।

ଏହି ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନରେ ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଫିଟନେସର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ।ଯଦିଓ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜକୁ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ ଶକ୍ତିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ ମହଙ୍ଗା ଜିନିଷ ଖାଇଥା’ନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କଥାଟି ହେଉଛି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତ୍ୟଧିକ ଦାମୀ ଜିନିଷ କିଣି ଖାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉତ୍ତର ହେଉଛି ରସୁଣ । ରସୁଣ ହେଉଛି ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ଉପାଦାନ ଯାହା ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ମିଳିଥାଏ। କେବଳ ସାଧାରଣ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ବିବାହିତ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ରସୁଣ ଖାଇବାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ।

ଯଦିଓ ରସୁଣରେ ଅନେକ ଉପାଦାନ ମିଳିଛି, କିନ୍ତୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଏଥିରେ ଥିବା ମିନେରାଲ୍ସ ଭିଟାମିନ୍-ସି, ଭିଟାମିନ୍-ବି 6, ଫସଫରସ୍, ମାଙ୍ଗାନିଜ୍, ଜିଙ୍କ, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।ରସୁଣରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଥିଏମାଇନ୍ ଏବଂ ପ୍ୟାଣ୍ଟୋଥେନିକ୍ ଏସିଡ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଆୟୁର୍ବେଦ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ସାଧାରଣ ଲୋକ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗ ରସୁଣ ଖାଇପାରିବେ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଏ।

ରସୁଣ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ‘ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ’ ହେବାର ଆ-ଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରାଯାଇଥାଏ ।କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରସୁଣରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ସେଲେନିୟମ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶୁ-କ୍ରାଣୁ ଗୁଣ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ପୁରୁଷମାନେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗ ରସୁଣ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେମାନଙ୍କର ଯୌ-ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗେ ।

1) ରସୁଣ ଆମ ଶରୀରରୁ ବି-ଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିଥାଏ। ତେଣୁ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଭଜା ରସୁଣ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ଥିବା ବି-ଷାକ୍ତ ଉପା-ଦାନଗୁଡ଼ିକ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ବାହାରିଥାଏ ।

2) ରସୁଣ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଗଳା ଘା’ରୁ ମୁ-କ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଲଗାତାର ଗଳାରେ ଯ-ନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ରସୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍।

3) ରସୁଣ ଶରୀରର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦୀର୍ଘ ଦିନ ବଞ୍ଚେ।

4) ରସୁଣର ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଦୂରେଇ ରଖେ। ଏହା ସହିତ, ଏହି ପଦ୍ଧତି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

5) ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ର-କ୍ତଚାପରେ ସମସ୍ୟା ଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ରସୁଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀମାନେ ରସୁଣ ଖାଇ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।

6) ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ରସୁଣକୁ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣକୁ ଏଡାଯାଇପାରିବ କାରଣ ଏହା ଏକ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍। ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.