Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଝିଅ ଯଦି ପିରି-ୟଡ ସମୟରେ ଶାରୀ-ରିକ ସ-ମ୍ପର୍କ ରଖେ ତେବେ ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୋଇପାରିବ କି? ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶେ-ଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତାମତ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ମା ହେବା ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସୁଖ। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୁଅନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେ ନିଜ ଛୋଟ ଜୀବନକୁ 9 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜ ଗ-ର୍ଭରେ ରଖନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣ ଯୋଜନା ନକରି ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଉଭୟ ମା ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଝ-ଟକା। ବିଶେଷକରି ଯେତେବେଳେ ଦମ୍ପ-ତି ଶାରୀ-ରିକ ସମ୍ପ-ର୍କ ରଖନ୍ତି ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ନୁହଁନ୍ତି ।ଅର୍ଥ ଯଦି ଦୁଇଜଣ ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ପ୍ରୋଟେ-କସନ ବିନା ସମ୍ପ-ର୍କ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ପିତାମାତା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ ବଢିଯାଏ।

ପ୍ରୋଟେ-କ୍ସନ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସୁର-କ୍ଷିତ ବିକଳ୍ପ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ଅବୋ-ଧ ଜ୍ଞା-ନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି।ସେମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ପିରିୟଡ଼ ଝିଅ ସମୟରେ ସେ-କ୍ସ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଗର୍ଭ-ବତୀ ହେବେ ନାହିଁ। ଏହା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ଯାହା ଅନେକ ପୁଅ ଏବଂ ଝିଅ ଏହାର ଉତ୍ତର ଖୋଜୁଛନ୍ତି। ଅନେକ ଲୋକ ସୁର-କ୍ଷା (କ-ଣ୍ଡୋ-ମ) ସହିତ ଶାରୀ-ରିକ ସ-ମ୍ପର୍କ ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦମ୍ପ-ତିମାନେ ଭାବନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେମାନେ ପିରି-ୟଡ଼ ମଧ୍ୟରେ ଯୌ-ନ ସମ୍ପ-ର୍କ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଗର୍ଭ-ଧାରଣ ହେବ କି? ଆସନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା।

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଝିଅର ର-କ୍ତସ୍ରା-ବ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ସେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ପିରି-ୟଡ଼ ଆସିଛି।

ପ୍ରକୃତରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ମହିଳାଙ୍କ ଅ-ଣ୍ଡକୋ-ଷରୁ ଅ-ଣ୍ଡାର ମୁ-କ୍ତିକୁ ଓ-ଭ୍ୟଲେ-ସନ କୁହାଯାଏ ।ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ମହିଳାଙ୍କ ଶରୀରରେ ହୋଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ସମୟ ଚାଲିଛି ସେତେବେଳେ ମହିଳାମାନେ ଅତି ସହଜରେ ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୋଇପାରନ୍ତି ।ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅବ-ଧି ଚ-କ୍ର 28 ରୁ 35 ଦିନ, ଯେଉଁଥିରୁ କିଛି ଦିନ ଅ-ଣ୍ଡାଦା-ନର ଆଗମନ ହେତୁ ହୋଇଥାଏ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୁ-କ୍ରାଣୁ ମଧ୍ୟ ଗ-ର୍ଭବ-ତୀ ହେବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ।ବାସ୍ତବରେ, ଅବଧି ଶେଷ ହେବାର କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅ-ଣ୍ଡାଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏଥି ସହିତ, ଏକ ଶୁକ୍ରା-ଣୁର ଅ-ଣ୍ଡାକୁ 3 ଦିନ ଫ-ର୍ଟିଲା-ଇଜ୍ କରିବାର କ୍ଷ-ମତା ଅଛି।ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କୌଣସି ଝିଅ ତା’ର ଅବଧିର ଶେଷ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଯୌ-ନ ସ-ମ୍ପର୍କ ରଖେ, ତେବେ ସେ ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୋଇପାରେ ।

ଏଥି ସହିତ, ପ୍ରୋଟେ-କ୍ସନ ବିନା ଶାରୀ-ରିକ ସ-ମ୍ପର୍କ କରିବା ମଧ୍ୟ ରୋ-ଗକୁ ଏକ ନିମ-ନ୍ତ୍ରଣ ଦେଇଥାଏ ।ଏହା କେବଳ ସଂକ୍ର-ମଣର ଆଶ-ଙ୍କା ବଢ଼ାଇବ ନାହିଁ ବରଂ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ପରି ଯୌ-ନ ସଂକ୍ର-ମଣ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ସୃ-ଷ୍ଟି କରିପାରେ। ତେଣୁ ସାମଗ୍ରିକ ଭାବରେ, ପ୍ରୋଟେ-କ୍ସନ ବିନା ଅବଧିରେ ଯୌ-ନ ସମ୍ପ-ର୍କ ରଖିବା ନିରା-ପଦ ନୁହେଁ ।ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶାରୀ-ରିକ ସମ୍ପ-ର୍କ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ବିପ-ଦପୂ-ର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ।ଆପଣ ଗର୍ଭ-ବତୀ ହୋଇପାରିବେ ।ତେଣୁ ସର୍ବଦା ଏପରି ବିପ-ଦକୁ ଏଡ଼ାନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *