Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ନରସିଂହ ଜୟନ୍ତୀ ୨୫ ମଇରେ ଆସୁଛି, ତାଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ପୌରାଣିକ କଥା ପଢ଼ନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ବୈଶାଖମାସରେ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀରେ ନରସିଂହ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯାଏ।ଏଥର ଏହି ଜୟନ୍ତୀ ୨୫ ମଇରେ ଆସୁଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଷଷ୍ଠ ଅବତାର ନରସିଂହ ଏହି ଦିନ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନରସିଂହ ଜୟନ୍ତୀରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭୁ ନରସିଂହ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି। ନରସିଂହ ଜୟନ୍ତୀ ଶୁଭ ସମୟ।

ବୈଶାଖମାସରେ ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦଶୀର ଆରମ୍ଭ ୨୫ ମଇ ୨୦୨୧ ରେ ସକାଳ ୧୨:୩୦ରେ ହୋଇଯିବ। ଯାହା ୨୫ ମଇ ୨୦୨୧ ରେ ରାତି ୦୮:୩୫ ରେ ଶେଷ ହେବ।ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ ୦୪ ରୁ ୧୦ ମିନିଟରୁ ୦୪ ରୁ ୫୭ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଅଭିଜିତ ଅବଧି ୧୧ ଟା ୫୭ ମିନିଟ ରୁ ୧୨ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ୫୦ ମିନିଟ ଏବଂ ଅମୃତ ଅବଧି ୦୮ ରୁ ୨୭ ମିନିଟ ୦୯ ରୁ ୫୧ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ।

ପୂଜା ପଦ୍ଧତି।

ଏହି ଦିନ ସ୍ନାନ କରି ପରିଷ୍କାର ବସ୍ତ୍ର ପରିଧାନ କରନ୍ତୁ। ଭଗବାନଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ସହିତ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା।ଏହା ପରେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନରେ ଗାଈ ଗୋବର ଏବଂ କଳସ ସ୍ଥାପନ କରି ଅଷ୍ଟାଦଳ ପଦ୍ମଫୁଲ ତିଆରି କରନ୍ତୁ।ଅଷ୍ଟାଦଳ ଉପରେ ସିଂହ ଭଗବାନ ନରସିଂହ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ନରସିଂହ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଶୋଡ଼ଶୋପଚାରଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଜନ୍ମ କାହାଣୀ ପଢ଼ନ୍ତୁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ପ୍ରାତଃ କାଳରେ ଗାଧୋଇ ପୂଜା କରି ଏବଂ ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ।ତାପରେ ଉପବାସକୁ ନିଜେ ପାଳନ କରନ୍ତୁ।

Google

ନରସିଂହ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ବ୍ରତ କାହାଣୀ।

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ କଶ୍ୟପ ନାମକ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଦୁଇଟି ପୁତ୍ର ଥିଲେ। ଯାହାର ନାମ ହିରନାକ୍ଷ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିର ନାମ ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ହାତରେ ହିରନାକ୍ଷଙ୍କ ହ-ତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲେ। ଭାଇଙ୍କ ମୃ-ତ୍ୟୁର ପ୍ର-ତିଶୋ-ଧ ନେବା ପାଇଁ ହିରନ୍ୟକାଶ୍ୟପଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମଜୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଥିଲେ।ବ୍ରହ୍ମାଜୀ ତାଙ୍କୁ ‘ଅଜୟ’ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହି ସନ୍ଧାନ ପାଇ ହିରନ୍ୟକାଶ୍ୟପଙ୍କ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ନି-ର୍ଯ୍ୟାତ-ନା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ପୂଜାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ବାରଣ କଲେ। ଅବଶ୍ୟ ହିରନ୍ୟକାଶ୍ୟପଙ୍କ ପୁତ୍ର ପ୍ରହ୍ଲାଦ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପୂଜାରେ ସର୍ବଦା ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥିଲେ।

ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାରେ ବାରଣ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବିଫଳ ହେଲା। ଏହିପରି ଭାବରେ ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଷ-ଡଯ-ନ୍ତ୍ର ଆରମ୍ଭ କଲା। ଦିନେ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପ ଦରବାରକୁ ଡକାଇ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଜଣେ ମୂର୍ଖ!ତୁମେ ବହୁତ ନିନ୍ଦନୀୟ ହୋଇଗଲଣି। ତୁମେ ମୋର ଆଦେଶ ବି-ରୁ-ଦ୍ଧରେ କାହାର ଶକ୍ତି ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛ? ”ପ୍ରହ୍ଲାଦ କହିଲା-‘ ପିତା! ବ୍ରହ୍ମା ଠାରୁ ନଡା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଛୋଟ ଏବଂ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନଶୀଳ ଜୀବମାନେ ଭଗବାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ।

Google

ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପ କ୍ରୋ-ଧି-ତ ହୋଇ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭଗବାନ ସବୁଆଡେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ ମୋତେ କୁହନ୍ତୁ, କାହିଁକି ଏହି ସ୍ତମ୍ଭକୁ ଦେଖିବ ନାହିଁ? ”ଏହା କହି ସେ ନିଜ ପୁଅକୁ ଖଣ୍ଡା ଦ୍ୱାରା ହ-ତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା। ତାପରେ ନରସିଂହ ପ୍ରଭୁ ସ୍ତମ୍ଭ ଭିତରୁ ଦେଖାଗଲେ। ତାଙ୍କ ଶରୀରର ଅଧା ସିଂହ ଏବଂ ଅର୍ଦ୍ଧେକ ମଣିଷର ଥିଲା।ନରସିଂହ ପ୍ରଭୁ ହିରନ୍ୟକଶ୍ୟପପୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜଙ୍ଘରେ ନେଇ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଛାତି ଚିରି ତାଙ୍କ ଭକ୍ତ ପ୍ରହ୍ଲାଦଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିବାରୁ ବଞ୍ଚାଇଥିଲେ। ଯେଉଁ ଦିନ ନରସିଂହ ପ୍ରଭୁ ଦେଖାଦେଲେ ତାହା ଥିଲା ବୈଶାଖମାସର ଶୁକ୍ଳପକ୍ଷ ଚାତୁର୍ଦଶୀ। ସେବେଠାରୁ ଏହି ଦିନ ନରସିଂହ ଜୟନ୍ତୀ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ନରସିଂହ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ୧୨ ଅବତାର ମଧ୍ୟରୁ ଷଷ୍ଠ ଅବତାର। ନରସିଂହଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଦୁଃଖରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଶ-ତ୍ରୁମାନଙ୍କ ଉପରେ ବିଜୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *