Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପାଖରେ ରହିଛି ଏହି ତିନୋଟି ଗୁଣ, ତା ହେଲେ ଆପଣ ବହୁତ୍ ଭାଗ୍ୟବାନ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ପୁରୁଷ, ମହିଳା, ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରେଣୀ ବିଷୟରେ ନିଜର ଚିନ୍ତାଧାରା ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଏହି କଥା ଗୁଡ଼ିକୁ ବି-ଚା-ର କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ନିଜ ପାଇଁ ଏହିପରି ଭଲ ଜୀବନସାଥୀ, ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ସମସ୍ତ ସମ୍ପର୍କକୁ ସହଜରେ ବାଛି ପାରିବେ।

ମହାନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ରାଜନୀତିଜ୍ଞ ତଥା ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ। ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ପୁରୁଷ, ମହିଳା, ଶିଶୁ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ବିଷୟରେ ନିଜର ମତ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଗୁଣ ଏବଂ ଅବଗୁଣ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ

ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କର ଏହି କଥା ଗୁଡ଼ିକୁ ବି-ଚା-ର କରନ୍ତି ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମଣିଷକୁ ଚିହ୍ନିବା କଷ୍ଟକର ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେ ନିଜ ପାଇଁ ଏକ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜୀବନ ସାଥୀ, ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ପର୍କ ବାଛି ପାରିବେ ଯାହା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏପରି ତିନୋଟି ଗୁଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଉନ୍ନତି କରିଥାଏ। ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହାର ପତ୍ନୀଙ୍କର ଏହି ଗୁଣ ଅଛି ସେହି ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଜାହାଜ ଅତି ସହଜରେ ଅତିକ୍ରମ ହୋଇଯାଏ।

Google

ବିନମ୍ର ଏବଂ ଦୟାଳୁ।

ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କର ବିନମ୍ର ଏବଂ ଦୟାଳୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଗୁଣ ରହିଥାଏ ସେ କେବଳ ସମାଜରେ ସମ୍ମାନ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ବରଂ ନିଜ ପରିବାରକୁ ମଧ୍ୟ ସଠିକ ଦିଗ ଦିଅନ୍ତି। ସେ ସମସ୍ତ ପାରିବାରିକ ସମ୍ପର୍କକୁ ଯୋଡି କରି ରଖନ୍ତି ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ସଂସ୍କାର ଦେଇ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଯୋଗ୍ୟ କରନ୍ତି।

ଧର୍ମର ପାଳନ କରୁଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ।

ଯେଉଁ ସ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମର ଅନୁସରଣ କରୁଥାଏ ସେ ଠିକ ଏବଂ ଭୁଲ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବୁଝନ୍ତି। ଏପରି ନାରୀର ପ୍ରବୃତ୍ତି ସର୍ବଦା ସତ୍ୟାଗ୍ରହଙ୍କ ପ୍ରତି ଥାଏ। ସେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟରୁ କେବେ ବି ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି। ଏହିପରି ମହିଳା କେବଳ ପରିବାରର ନୁହେଁ ଅନେକ ପିଢ଼ିର କଲ୍ୟାଣ ମଧ୍ୟ କରିଦିଅନ୍ତି।

ଧନର ସଞ୍ଚୟ କରୁଥିବା ସ୍ତ୍ରୀ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଧନକୁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ଏହା ହେଉଛି ସେହି ବନ୍ଧୁ ଯିଏ ଖରାପ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ରହିଥାଏ। ଯେଉଁ ମହିଳାଙ୍କର ଧନ ସଞ୍ଚୟ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ସେ ସମଗ୍ର ପରିବାରର ରକ୍ଷକ। ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ଘଟୁଥିବା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆକଳନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି।ଏପରି ମହିଳା ହେବା ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଙ୍କଟକୁ ମଧ୍ୟ ସହଜରେ ଦୂର କରିପାରିଥାଏ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *