Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

୨ କ ପଣିକିଆ କହିପାରିଲା ନାହିଁ ବର, କନ୍ୟା ବିବାହ କରିବାକୁ କଲା ମନା। ତାପରେ କଣ ହେଲା ଜାଣନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ବିବାହ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମୁହୂର୍ତ୍ତ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେହି ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ସେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତୁ ଯାହାର ଗୁଣ ସେ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆରେଞ୍ଜ ବିବାହରେ ବର ଏବଂ ବଧୁ ପରସ୍ପରକୁ ଜାଣିବାର ସୁଯୋଗ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିବାହ ପରେ ସେମାନେ ଛା-ଡପ-ତ୍ର ପାଆନ୍ତି।ତାପରେ ଏପରି କିଛି ଘ-ଟ-ଣା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ବିବାହ ଦିନ ବର କୌଣସି ଅଭ୍ୟାସ କିମ୍ବା ବରର ଅଭାବ ବିଷୟରେ ଜାଣିଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ବିବାହ ଭା-ଙ୍ଗି ଦେଇଥାଏ।

ଏବେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମହୋବା ଜିଲ୍ଲାର ଏହି ମା-ମ-ଲା ହିଁ ନେଇନିଅନ୍ତୁ। ଏଠାରେ କନ୍ୟା ବର ସହିତ ବିବାହ ଭା-ଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା କାରଣ ସେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ସରଳ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ ହୋଇଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ କନ୍ୟା ବରକୁ ୨ କ ପଣିକିଆ ପଚାରିଥିଲେ। ବର ଏହି ୨ କ ପଣିକିଆକୁ କହିପାରିଲା ନାହିଁ। ଏହା ପରେ କନ୍ୟା ବିବାହ ନକରିବାକୁ ଜି-ଦ ଧରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ରାତିସାରା ମନଉଥିଲେ କିନ୍ତୁ ସେ ମାନିଲେ ନାହିଁ।

Google

ବର ବିବାହ ସମୟରେ କିଛି ଅଜବ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କନ୍ୟାକୁ ବରର ଦିମାଗ ଉପରେ ସ-ନ୍ଦେ-ହ ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ ସେ ବରକୁ ୨ କ ପଣିକିଆ ପଚାରିଥିଲେ। ତଥାପି ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା ସତେ ବର ୨ କ ପଣିକିଆ ସଠିକ ଭାବରେ କହିପାରିଲେ ନାହିଁ। ଠିକ ସେତିକିବେଳେ କନ୍ୟା ସେଠାରେ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

କନ୍ୟାର ପ୍ର-ତ୍ୟାଖ୍ୟା-ନକୁ ନେଇ ଏକ ବୋବାଲ ହୋଇଥିଲା। ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ପୋ-ଲି-ସକୁ ମଧ୍ୟ ଡକାଯାଇଥିଲା। ପୋ-ଲି-ସ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ବିବାହରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ଦା-ବି କରିଥିଲେ। ଥା-ନାଧ-କ୍ୟ ବିନୋଦ କୁମାର ପ୍ରଥମେ ଦୁଇ ପକ୍ଷର କଥାକୁ ଶା-ନ୍ତ ଭାବରେ ଶୁଣିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଚୁକ୍ତି ହେଲା। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ବିବାହର ତୀ-ବ୍ର-ତା ଏବଂ ସମସ୍ତ ଉପହାର ପରସ୍ପରକୁ ଫେରାଇ ଦେଇଥିଲେ। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଏଥିରେ ସହମତ ହୋଇଥିଲେ ତେଣୁ କୌଣସି ମା-ମ-ଲା ଦା-ଏ-ର କରାଯାଇ ନାହିଁ।

Google

ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୋସି-ଆଲ ମିଡିଆରେ ଚର୍ଚ୍ଚାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। କିଛି ଲୋକ କନ୍ୟାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି କନ୍ୟା ଅଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ବର ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଛାଡିଦିଏ ତେବେ ସେ ମ-ନ୍ଦ ହେବ। ଯଦି କମ ପଢ଼ାଯାଏ ତେବେ କେବଳ କାହାକୁ ଛାଡି ଦେବା ଠିକ ନୁହେଁ। ଏଥି ସହିତ କିଛି ଲୋକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବରର ଶିକ୍ଷା ପ୍ରସଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ସଠିକ ଭାବରେ ଜଣେଇବାର ଅଛି

ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଏହି page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଟି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିବ । ଖବର ଭଲ ଲାଗିଲେ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *