Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶଙ୍ଖରେ ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ ନିଷେଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ,ଏହାର କାରଣ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ?

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶିବ ଲିଙ୍ଗ ଉପରେ ଶଙ୍ଖରେ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା କରିବା ନିଷେଧ ଅଟେ। ଏହି ସଂପର୍କରେ ଶିବପୁରାଣରେ ଏକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ ଦୈତ୍ୟରାଜ ଦମ୍ଭଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନଥିଲା। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୈତ୍ୟରାଜ ଦମ୍ଭ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର କଠୋର ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହି ତପସ୍ୟାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ବିଷ୍ଣୁ ତାଙ୍କୁ ବର ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ। ତାପରେ ଦୈତାରାଜା ଦମ୍ଭ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ସନ୍ତାନ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ ଯିଏ ତିନୋଟି ଦୁନିଆରେ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ହେବ। ଶ୍ରୀହରି ତାକୁ ଏହି ବର ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ ନାମକ ଏକ ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା।

ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ ବଡ ହୋଇ ପୁଷ୍କରିଣୀରେ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ତପସ୍ୟା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିଥିଲେ। ସେ ଦେବତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ହେବା ଉଚିତ ବୋଲି ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କଠାରୁ ଚାହିଁଥିଲେ। ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ସେ ଅନ୍ତର୍ଧ୍ୟାନ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ଧର୍ମଧଜଙ୍କ ଝିଅ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିନିଅନ୍ତୁ। ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ବ୍ରହ୍ମା ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ହେତୁ ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ ତିନି ଜଗତ ଉପରେ ମାଲିକାନା ସ୍ଥାପନ କରି ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ହଇରାଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ଙ୍କ ଆ-ତଙ୍କରେ ଥକି ଯାଇ ଦେବତାମାନେ ଶିବ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ସେମାନଙ୍କଠାରୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ। କିନ୍ତୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କବଚ ଏବଂ ତୁଳସୀଙ୍କର ପତିବ୍ରତା ଧର୍ମ ହେତୁ ଶିବ ତାଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିପାରି ନଥିଲେ। ଏହିପରି ଭାବରେ ବିଷ୍ଣୁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ରୂପ ସୃଷ୍ଟି କଲେ ଏବଂ ଭୂତ ରାଜାଙ୍କଠାରୁ ତାଙ୍କର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କବଚ ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ବିଷ୍ଣୁ ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ଙ୍କ ରୂପ ନେଇ ତୁଳସୀଙ୍କ ନମ୍ରତାକୁ ହରଣ କରିନେଲେ।

ତୁଳସୀଙ୍କ ପତିବ୍ରତା ଧର୍ମର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବା ଯୋଗୁ ଭଗବାନ ଶିବ ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼କୁ ନିଜ ତ୍ରିଶୂଳରେ ଭସ୍ମ କରିଥିଲେ।ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ର ପାଉଁଶରୁ ଶଙ୍ଖର ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା। ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ ବିଷ୍ଣୁ ଭକ୍ତ ଥିଲା ତେଣୁ ଭଗବାନ ଲକ୍ଷ୍ମୀ-ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା ସମୟରେ ଶଙ୍ଖର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ଏବଂ ଶଙ୍ଖ ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ କିନ୍ତୁ ଶିବ ଶଙ୍ଖଚୁଡ଼ଙ୍କୁ ହ-ତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ଶଙ୍ଖରେ ଶିବଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ନିଷେଧ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଶଙ୍ଖ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *