Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କଦାପି ହୋଇନଥାଏ ଵାସୀ, ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ଅନେକ ଥର କରାଯାଇଥାଏ ଏହାର ବ୍ୟବହାର।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ପୂଜାପାଠ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ନିୟମ ଅଛି ଏବଂ କେବଳ ଏହି ନିୟମ ମାନି ଯେଉଁ ପୂଜାପାଠ କରାଯାଇଥାଏ ତାହା ହିଁ ସଫଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜାପାଠ କରିବା ସମୟରେ ଆରତୀ ସର୍ବଦା ଛିଡା ହୋଇ କରିବା ଉଚିତ। ଅଗରବତି ବଦଳରେ କର୍ପୁର କିମ୍ବା ଦୀପ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସ୍ନାନ କରି ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ହିଁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରି କରାଯାଇଥିବା ଉପାସନା ସଫଳ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜା ସମୟରେ ବାସି ଜଳ, ପତ୍ର ଏବଂ ଫୁଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଭଗବାନଙ୍କୁ ଏହି ବାସୀ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରିବା ନିଷେଧ ଅଟେ। ଅବଶ୍ୟ, ପୂଜା ସମୟରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ ଯାହା କେବେ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବାସି ବୋଲି କୁହାଯାଇ ନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ।

Google

ଗଙ୍ଗା ଜଳ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜାପାଠରେ କଦାପି ବାସୀ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଭଗବାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ମଧୁର ଜଳ ଦିଆଯାଏ। ଗଙ୍ଗାଜଳକୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବାସି ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏହି ଜଳ ଯେତେ ପୁରୁଣା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ଗଙ୍ଗା ଜଳ କେବେ ମଧ୍ୟ ବାସୀ ହୁଏ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଜଳ ସର୍ବଦା ପବିତ୍ର ରହିଥାଏ।

ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ବେଲପତ୍ର ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ବେଲପତ୍ର ଶିବଙ୍କର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ ଏବଂ ପୂଜା ସମୟରେ ଶିବଙ୍କୁ ଖୁସି କରାଇବା ପାଇଁ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ବେଲପତ୍ର ଚଢାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ପୁନର୍ବାର ମଧ୍ୟ ଧୋଇକରି ଚଢାଯାଏ।

Google

ପଦ୍ମ ଫୁଲ:-

ସତେଜ ଫୁଲ ସବୁବେଳେ ପୂଜାପାଠରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଈଶ୍ୱର ଅଧିକ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜା ସମୟରେ ବାସୀ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତଥାପି,ପଦ୍ମ ଫୁଲ କେବେବି ବାସି ହୁଏନାହିଁ। ତେଣୁ, ଏହି ଫୁଲକୁ ଧୋଇ ପୁନର୍ବାର ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ପଦ୍ମ ଫୁଲକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ଏହାକୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

Google

ତୁଳସୀ ପତ୍ର:-

ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବିନା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଜରୁରୀ। ତୁଳସୀ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ କଦାପି ବାସୀ ନୁହେଁ । ପୂଜାରେ ପୁରୁଣା ତୁଳସୀ ପତ୍ର ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.