Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କାହାଠାରୁ ନେବା ଏବଂ ଦାନ କରିବା ନି-ଷେ-ଧ ବୋଲି ବି-ବେଚ-ନା କରାଯାଏ, ହୋଇଥାଏ ଭାରି କ୍ଷ-ତି

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଏହିପରି କିଛି ଜିନିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ଉଧାର କିମ୍ବା ଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଉଧାର କିମ୍ବା ଦାନ କଲେ ଜୀବନ ସ-ଙ୍କଟରେ ଗତି କରେ ଏବଂ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ।

Google

କଲମ:-

ଆପଣ କଲମକୁ କେବେବି କାହାକୁ ଋଣରେ ଦିଅ ନାହିଁ, କିମ୍ବା ତାଙ୍କ କଲମକୁ ଆଣ ନାହିଁ। ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ କାହାକୁ କଲମ ଦେବା କିମ୍ବା ଏହାକୁ କାହା ସହ ବାଣ୍ଟିଲେ ଜୀବନରେ ସଫଳତା ମିଳେ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଦ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଭଲ ମିଳେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ନିଜର କଲମକୁ କାହାକୁ ଦିଅ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ କଲମକୁ ଆଣ ନାହିଁ । କାହାର କଲମ ବ୍ୟବହାର କଲେ ତାର ଖରାପ କର୍ମର ଫଳ ଆପଣଙ୍କ ସହ ସଂଯୋଗ ହୋଇଯାଏ।

ଘଣ୍ଟା:-

ଜୀବନରେ ଘଣ୍ଟାର ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଯଦି ଆମେ ଆମର ଘଣ୍ଟା କାହାକୁ ଦାନ କରୁ। ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଆମର ଭଲ ସମୟ ଦେଉଛୁ। ସେହିଭଳି, ଯେତେବେଳେ ଆମେ କାହାଠାରୁ ଘଣ୍ଟା ନେଇଥାଉ ତେବେ ତାଙ୍କର ଖରାପ ସମୟ ଆମ ସହିତ ଯୋଡି ହୋଇଯାଏ । ତେଣୁ ଘଣ୍ଟାର ଆଦାନପ୍ରଦାନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ଆପଣଙ୍କ ଘଣ୍ଟା ପିନ୍ଧିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ କାହାକୁ ଘଣ୍ଟା ଦେବା ବୃତ୍ତିଗତ ଜୀବନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

Google

ପାନିଆ:-

କାହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା କାହାର ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅନ୍ୟର ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ୟର ପାନିଆ ବ୍ୟବହାର କରେ ତେବେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପାନିଆ ଅଛି ତାଙ୍କର ଗ୍ରହମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଉପରେ ଚଢିଯାନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଅର୍ଥାତ ପାନିଆ ବ୍ୟତୀତ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଉଥିବା ଅନ୍ୟଜିନିଷକୁ ମଧ୍ୟ କାହା ସହିତ କେବେବି ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ।

ମୁଦି:-

ଆପଣ ପିନ୍ଧୁଥିବା ମୁଦିକୁ କଦାପି ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନିଜର ମୁଦିକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ପଳାଏ। ଅନ୍ୟ କାହାର ମୁଦି ପିନ୍ଧିଲେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାର ସମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ।

Google

ପୋଷାକ:-

କଦାପି ଅନ୍ୟର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିଲେ ଅନ୍ୟର ମନ୍ଦ ଗ୍ରହଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଉପରକୁ ଚାଲି ଆସିବ। ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଘଟୁଥିବା ଅସୁବିଧା ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ସଂଯୋଗ ହୋଇଯିବ ଏବଂ କେବେଳ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ହିଁ ମିଳିବ।

ଅବଶ୍ୟ ନିଜର ପୋଷାକ କାହାକୁ ଦେଲେ, ନିଜର ଖରାପ ସମୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଯିବ ଏବଂ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ସେହି ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ଲାଗିଯିବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଚପଲ:-

ଚପଲ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦିଓ କାହାଠାରୁ ଚପଲ ନେବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ଜଣାଯାଏ। ଅନ୍ୟ କାହାର ଚପଲ ପିନ୍ଧିଲେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡେ। ତେଣୁ କାହାଠାରୁ ଚପଲ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଆପଣ ଯେତେ ସମ୍ଭବ ଚପଲ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଚପଲ ପରି କାହାଠାରୁ ଲୁଣ ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଲୁଣ ନେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଗ୍ରହମାନେ ଅଧିକ ଭାରି ପଡନ୍ତି।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଶୁଭ ହେଉ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *