Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଘରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଛବି ରଖିଲେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ ଦୂର, କେଉଁ ଫଟୋ କେଉଁଠାରେ ରଖିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ମହାବଳି ହନୁମାନ ସମସ୍ତ ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେବତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କଳିଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ମହାବଳି ହନୁମାନ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣନ୍ତି। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟ ସହିତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ମନେ ପକାନ୍ତି, ତେବେ ହନୁମାନ ତାଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ନିଶ୍ଚୟ ଆସନ୍ତି । ହନୁମାନ କଳିଯୁଗର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଦେବତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ଅଜୟ,ଅମର ତେଣୁ ସେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁଗରେ ରୁହନ୍ତି।

ଆଜିର ସମୟରେ, ଲୋକମାନେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ କରୁଛନ୍ତି। ହନୁମାନ ସବୁଠାରୁ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହେଉଥିବା ଭଗବାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ, ହନୁମାନଙ୍କର ଭକ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। ସମସ୍ତଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଲୋକମାନେ ପୂଜାପାଠରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତି।

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯଦି ଆପଣ ବାସ୍ତୁ ନିୟମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଘରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସହିତ ପ୍ରଗତି ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାଏ। ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ହନୁମାନଙ୍କର କେଉଁ ଚିତ୍ର ଘରର କେଉଁ ଦିଗରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ବିଷୟରେ କହିବୁ।

Google

ଏହି ଦିଗ ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର ରଖିବା ପାଇଁ ଜଣାଯାଏ ଶୁଭ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ହନୁମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ରଖାଯାଏ ତେବେ ଏହା ଘର ଭିତରେ ଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ କମ କରିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଘର ଭିତରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଏଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗ ସଠିକ ଅଟେ। ଏହି ଦିଗରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କାରଣ ଏହି ଦିଗରେ ହନୁମାନ ତାଙ୍କ ଶକ୍ତିର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଭାବ ଦେଖେଇଥିଲେ

ହନୁମାନଙ୍କ ବସିଥିବା ମୁଦ୍ରାର ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ:-

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଏହି ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଘରର ପରିବେଶ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଘରେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ବଢେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ହନୁମାନଙ୍କ ବସିଥିବା ମୁଦ୍ରାର ଏକ ଲାଲ ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ।

ପର୍ବତ ଉଠାଉଥିବା କିମ୍ବା ପବନରେ ଉଡୁଥିବା ସମୟରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର।

Google

ହନୁମାନଙ୍କ ବସିଥିବା ମୁଦ୍ରାର ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଏହି ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ଏବଂ ଘରର ପରିବେଶ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଘରେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ବଢେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ହନୁମାନଙ୍କ ବସିଥିବା ମୁଦ୍ରାର ଏକ ଲାଲ ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ।

ପର୍ବତ ଉଠାଉଥିବା କିମ୍ବା ପବନରେ ଉଡୁଥିବା ସମୟରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଘରେ ପର୍ବତ ଉଠାଇବା ସମୟର ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ଘରେ ରଖାଯାଏ ତେବେ ଏହା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସାହସ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି ତୁମେ ହନୁମାନଙ୍କର ଏକ ଉଡୁଥିବା ଚିତ୍ର ରଖ, ତେବେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସଫଳତା ହାସଲ ହୁଏ।

Google

କୀର୍ତ୍ତନ କରୁଥିବା ସମୟର ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆପଣ କିର୍ତ୍ତନ କରୁଥିବା ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଘରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରେମ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମନରେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖେ।

ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର।

ଯଦି କାହାକୁ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ବାଧାବିଘ୍ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଘରେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ପ୍ରତିମା ରଖିପାରିବେ। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଘରେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଜୀବନର ଅନେକ ବାଧା ଦୂର କରିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଧନରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତି, ତେବେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମନ୍ଦ ଶକ୍ତି ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ହନୁମାନ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *