Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

କୋଭିଡ୍ -19 ଟିକା କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ – ଜାଣନ୍ତୁ କଣ କହୁଛନ୍ତି ବିଶେଷଜ୍ଞ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

କରୋନା ଭାଇରସର ଏହି ନୂଆ ଭେରିଏଣ୍ଟ (varient) ପରେ ଟିକା କେତେ ଦିନ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ ସେନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଭାରତରେ କରୋନା ଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ଷ୍ଟେଜ ବନ୍ଦ ହେବାର ନାମ ନେଉ ନାହିଁ। ଲକଡାଉନ୍ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସଂଖ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରୁନାହିଁ। କରୋନାର ଏହି ନୂଆ ଷ୍ଟେଜ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନଙ୍କୁ ଆ-ଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟୀକାକରଣ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନାକୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ,ତାହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ମଧ୍ୟ ଉଠିଛି

ଦାବି କରିବାର କିଛି ସ୍ଥିତି ନାହିଁ :-

କୋଭିନା -19 ଠାରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବାରେ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ଟିକା ସକ୍ଷମ ହେବ ସେନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କୌଣସି ଦାବି କରିବାର ସ୍ଥିତିରେ ନାହାଁନ୍ତି। ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଟିକା ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟୀକାକରଣର ସୁରକ୍ଷା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ଦେଖୁଛନ୍ତି। କରୋନାର ନୂତନ ଭେରିଏଣ୍ଟ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି ଟିକା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ମାତ୍ରା ଆବଶ୍ୟକ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହା ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି।

Google

ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ପଡେ:-

ୱାଶିଂଟନ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଗବେଷକ ଦେବୋରା ଫୁଲର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଟୀକା ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଏ ସେତେବେଳେ ହିଁ ଟିକାର ସୂଚନା ରଖାଯାଏ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ ଟୀକାକୃତ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ କେଉଁ ସମୟରେ ସେହି ଟୀକା ନେଇଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ପୁନର୍ବାର କରୋନା ହେଉଛି ତାହା ଦେଖିବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ।

ଛଅ ମାସରୁ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ:-

ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଫାଇଜରଙ୍କ ଚାଲୁଥିବା ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଭ୍ୟାକସିନର ଦୁଇ-ଡୋଜ୍ ଟିକା ଅତି କମରେ ଛଅ ମାସ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ଏହା ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।ଏଥି ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ମଡର୍ନା କମ୍ପାନୀର ଟୀକାକରଣ କରିଛନ୍ତି, ଦ୍ୱିତୀୟ ଡୋଜ ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ତର 6 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାୟ ରହିଛି।

ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ ଏହି କୋଷଗୁଡ଼ିକ:-

ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ପୁରା କାହାଣୀ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ବାହ୍ୟ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତିର ଦ୍ଵିତୀୟ ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ। ଆଣ୍ଟିବଡି ସ୍ତର କମ୍ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଆଗରେ ରହିଥାଏ। ଭବିଷ୍ୟତରେ ଯଦି ସେହି ଜୀବାଣୁ ପୁନର୍ବାର ଆସେ, ତେବେ ଏହି କୋଷଗୁଡ଼ିକ ପୁନର୍ବାର ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯିବ।

Google

ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ ନୁହେଁ:-

ଯଦି ଟି କିମ୍ବା ବି କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗକୁ ରୋକି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତା କରିଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏହି କୋଷଗୁଡ଼ିକ କିପରି ଏବଂ କେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ଏହି ଟିକା ସାରା ଜୀବନ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ କି? :-

ମେରିଲେଣ୍ଡ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଶେଷଜ୍ଞ କ୍ୟାଥଲିନ୍ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-19 ଟିକା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅତି କମରେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବ, ଜୀବନ ସାରା ସେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇନପାରେ। ନେଉଜେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ପରିସରର ବିଷୟ।

Google

ଜୀବାଣୁଙ୍କର ନୂତନ ବାରିଏଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଅତିରିକ୍ତ ଡୋଜର କାରଣ ହୋଇପାରେ ।:-

ବର୍ତମାନ ଦିଆଯାଉଥିବା ଟିକା କରୋନା ଭାଇରସର ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଉପରେ କାମ କରେ। ଇମୋରୀ ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରର ମେହୁଲ ସୂତାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସମୟ ସହିତ ଜୀବାଣୁ ଅଧିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଆମକୁ ଟିକାକୁ ମଧ୍ୟ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ଜାରି ରହିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଟିକା ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବାରିଏଣ୍ଟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଏହି page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଟି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିବ । ଖବର ଭଲ ଲାଗିଲେ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.