Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ପିଇବା ଦରକାର ଏହି ଜୁଆଣି ଚା, ଏହି ଉପାୟରେ ବନାନ୍ତୁ, ଲାଭ ଆପଣଙ୍କୁ ଆ-ଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିବ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଜୁଆଣି (Carrom seeds) ରୋଷେଇ ଘରର ମସଲା ଭାବରେ ଯାହା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ବହୁତ କମ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହାକୁ ଏକ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ। ଜୁଆଣି କେବଳ ହଜମ ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ନାହିଁ ବରଂ ମହିଳାଙ୍କ ପିରିୟଡ଼ସ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିଥାଏ। ଗରମରେ ଜୁଆଣି ଚା (Ajwain tea) ମଧ୍ୟ ବନେଇ କରି ପିଆଯାଏ।

ଜୁଆଣି ଚା ବନେଇବାର ଉପାୟ:-

ଏକ ପାତ୍ରରେ ଦୁଇ କପ ପାଣି ପକାଇ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ଏଥିରେ ଅଧା ଚାମଚ ଜୁଆଣି ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କମ ଉତ୍ତାପରେ ଫୁଟାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ କପ ପାଣି ବାକି ଅଛି ଏହାକୁ ଛାଣି କରି ଏକ ଗ୍ଲାସରେ ବାହାର କରନ୍ତୁ। ଆପଣ ସ୍ୱାଦ ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ମହୁ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ହେଉଛି ଜୁଆଣି ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ରାତିସାରା ରଖିବା। ସକାଳେ ପାଞ୍ଚ ମିନିଟ ପାଇଁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଛାଣି ପିଅନ୍ତୁ।

Google

ଜୁଆଣି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ପିରିୟଡ଼ସ ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ(ପ୍ରି-ମାନସିକ ଚାପ) ସମୟରେ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ପିରିୟଡ଼ସ ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ମନୋବଳ ଘୁଞ୍ଚି ଯାଏ। ସେମାନେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଜୁଆଣି ଚା ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ। ସେମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ପିଇବା ଉଚିତ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଜୁଆଣି ଚା ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ ଜୁଆଣି ଫାଇବରରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଥାଏ।ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କରିବେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଚର୍ବିର ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରେ। ତେଣୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଆଜିଠାରୁ ଜୁଆଣି ଚା ପିଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଦ ନାକ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ଜୁଆଣି ଚା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ। ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଏହା ଶରୀରରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ଏହା ନାକର ରାସ୍ତା ଖୋଲିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରତିଦିନ ଜୁଆଣି ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଜ୍ମା ରୋଗୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ।

Google

ଜୁଆଣି ଚା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏଥିରେ ଅନେକ ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ ଗୁଣ ଅଛି ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ । ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଶୁଭ ହେଉ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.