Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ଭୁଲ ଗୁଡିକ ହେତୁ ଜଣେ ମଣିଷ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ ଧନୀ, କ୍ରୋ-ଧି-ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାଆ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଘର ସହ ଜଡିତ କେତେକ ନିୟମ ଏବଂ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର କୁହାଯାଇଛି। ଯାହାର ପାଳନ ନକଲେ ଘରେ ଧନାହାନୀ ହୁଏ ଏବଂ ଦରିଦ୍ରତା ଖେଳିଯାଏ। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ମଧ୍ୟ ଧନ ଆସେ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ।

ଏହି ଭୁଲଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ –

Google

ଶଯ୍ୟାକୁ ରଖନ୍ତୁ ସଫା:-

ସର୍ବଦା ନିଜ ଶଯ୍ୟାକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ। ବିଛଣାକୁ କଦାପି ମଇଳା ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅନେକ ଲୋକ ନିଜେ ଖଟ ଉପରେ ପୋଷାକ ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଶଯ୍ୟାକୁ ସବୁବେଳେ ଅପରିଷ୍କାର ରଖନ୍ତି। ଯାହା ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଦୋଷ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଖଟ ଉପରେ ଏବଂ ଖଟର ତଳେ ଜିନିଷ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଶଯ୍ୟା ମଇଳା ରହିଲେ କେବଳ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧା ଆସିଥାଏ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗେ ଏବଂ ଧନ ହାନିହୁଏ। ତେଣୁ ସବୁବେଳେ ଖଟକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ । ଖଟ ତଳେ ଭଙ୍ଗା ଜିନିଷ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଠିକଭାବରେ ରଖନ୍ତୁ ଝାଡୁ:-

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଝାଡୁ ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଝାଡୁକୁ ନିଜ ଘରେ ଠିକ୍ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଘରେ ମାଡିଯାଏ। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଝାଡୁକୁ ସର୍ବଦା ଶୁଆଇକରି ରଖିବାଉଚିତ। ଏହାକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଠାରେ କାହାର ନଜର ପଡିବ ନାହିଁ। କଦାପି ଝାଡୁକୁ ଗୋଡ଼ରେ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Google

ଶୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଝାଡୁ ରଖ ନାହିଁ:-

ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଝାଡୁ ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । କଦାପି ଆବର୍ଜନାରେ ଝାଡୁ ପକାନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଝାଡୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଏକ ଗଛ ତଳେ ରଖନ୍ତୁ। ଶୁଭ ଦିନ ଦେଖି ଏକ ନୂଆ ଝାଡୁ ଆଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ କେହି ଏହାକୁ ଦେଖି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଠିକଭାବରେ ରହୁ ତିଯୋରୀର ଦିଗ:-

ଯଦି ତୁମେ ଘରେ ଏକ ତିଯୋରି ରଖୁଥାଅ ତେବେ ଏହାର ଦିଗ ସର୍ବଦା ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ରଖ। ଏହି ଦିଗରେ ରଖାଯାଇଥିବା ତିଯୋରି ସର୍ବଦା ଧନର ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ରୁହେ ଏବଂ ଘରେ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ରହେନାହିଁ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଥିବା ଲକର ସବୁବେଳେ ଖାଲି ଥାଏ । ଏହି ଦିଗରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଆଲମାରୀ ଏବଂ ତିଯୋରୀର ଟଙ୍କା ରହିବନାହିଁ। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ତୁମେ ତିଯୋରି ଏବଂ ଆଲମାରୀରେ ଧନ ରଖିବ, ଦେଖିବେ ଯେ ଏହାର ଦିଗ ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ଅଛି କି ନାହିଁ।

Google

ଟଙ୍କା ଉଧାର ଦେବା:-

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ଉଧାର ଦିଅ ନାହିଁ। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଧାର ଦିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ରହେନାହିଁ। ସକାଳେ ଉଧାର ଦେବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ନିଜ ପାଖକୁ ସଂଗେ ସଂଗେ ଫେରି ଆସେ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ଘର ସଫା ରଖିବା:-

ଯେଉଁ ଘରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ନଥାଏ ଏବଂ ରୋଷେଇ ଘର ଅପରିଷ୍କାର ରହିଥାଏ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ମାଆ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବଳ ସେହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଥାଏ ଏବଂ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ରୋଷେଇ ଘରକୁ ଅପରିଷ୍କାର ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା କରନ୍ତି ନାହିଁ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସବୁବେଳେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ରହିଥାଏ।

Google

ଠିକଭାବରେ ରହିବା ଦରକାର ମୂର୍ତି:-

ପୂଜାଘରେ ସର୍ବଦା ସଠିକ ପ୍ରତିମା ରଖନ୍ତୁ। ପୂଜାଘରେ ଖଣ୍ଡତ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ରଖିଲେ ସଫଳ ମିଳେ ନାହିଁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଦୋଷ ଲାଗିଥାଏ। ଘରର ଲୋକମାନେ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଧନ ହାନି ହେବାକୁ ଲାଗେ।

ବାଥରୁମକୁ ଓଦା ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ :-

ସର୍ବଦା ବାଥରୁମକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ । ବାଥରୁମ ସବୁବେଳେ ଓଦା ରହିବା ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଫଳରେ ଘରେ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ରହେ ।ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ସମୟରେ ବାଥରୁମକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ। ବାସ୍ତବରେ ବାଥରୁମ ସବୁବେଳେ ଓଦା ରହିଲେ ବରୁଣ ଦେବତା ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତାଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.