Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନ , ତେବେ ଏହି 6ଟି ସ୍ଥାନରେ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ, ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଜୋତା କିମ୍ବା ଚପଲ ପିନ୍ଧିବା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ ଏକ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥାଉ ପ୍ରଥମେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ଖୋଲି ପ୍ରବେଶ କରିଥାଉ। ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ବ୍ୟତୀତ ଏହିପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ଚପଲ ପିନ୍ଧିଲେ ଦୋଷ ଲାଗିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ଉଲ୍ଲେଖିତ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ବାହାର କରି ଖାଲି ପାଦରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ।

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Google

ତିଯୋରି ନିକଟରେ:-

ତିଯୋରି ଖୋଲିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତୁ। କଦାପି ଚପଲ ପିନ୍ଧି ତିଯୋରି ଖୋଲନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତିଯୋରି ପାଖକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତିଯୋରିରେ ରୁହନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଚପଲ ଏବଂ ଜୋତା ପିନ୍ଧି ତିଯୋରି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ମାଆ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାନ୍ତି ଏବଂ ଘରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୋଇଯାଏ। ତେଣୁ ତିଯୋରିରେ କିଛି ରଖିବା ଏବଂ ବାହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ବାହାର କରିନିଅନ୍ତୁ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଅର୍ଥ ଅଭାବର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

Google

ପବିତ୍ର ନଦୀ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ପବିତ୍ର ନଦୀକୁ ଯିବେ ତେବେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ବାହାର କରି ଯାଆନ୍ତୁ। ଯେଉଁମାନେ ପବିତ୍ର ନଦୀ ନିକଟରେ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ବୁଲନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରୁ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଘରେ ସବୁବେଳେ କଳହ ପରିବେଶ ରହିଥାଏ। ତେଣୁ ଏହି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ସଚେତନ ରୁହନ୍ତୁ।

ପୂଜା ଗୃହ ଏବଂ ମନ୍ଦିର।

ମନ୍ଦିରକୁ ଭଗବାନଙ୍କର ଘର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେହି ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ମନ୍ଦିର ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ମାନ୍ୟତା ଅଛି ଯେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବେଶ କଲେ ଦେବୀଦେବତା ଅପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଜୀବନରେ କଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ।

Google

ଧାର୍ମିକା ଗ୍ରନ୍ଥ।

ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଏକ ଧାର୍ମିକ ପୁସ୍ତକକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବେ, ଲକ୍ଷ ରଖିଥିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପାଦରେ ଯେପରି ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ନଥିବ। ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ଧାର୍ମିକ ପୁସ୍ତକ ଉଠାଇବା ପାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଠିକ୍ ସେହିପରି ଖାଲି ପାଦରେ ହିଁ ସର୍ବଦା ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ

Google

ଭଣ୍ଡାର ଗୃହ।

ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ପିନ୍ଧି ଭଣ୍ଡାର ଗୃହକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବାସ୍ତବରେ ଖାଦ୍ୟପଦାର୍ଥ ଭଣ୍ଡାର ଘରେ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ଜୋତା କିମ୍ବା ଚପଲ ପିନ୍ଧନ୍ତି ତେବେ ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣା ମା କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ଅସନ୍ତୋଷ ଯୋଗୁଁ ଘରେ ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟର ଅଭାବ ଦେଖାଦେବ । ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ଭଣ୍ଡାରଗୃହକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ବାହାରେ ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ଖୋଲିକାରି ଯାଆନ୍ତୁ।

ଭଣ୍ଡାର ଗୃହ ବ୍ୟତୀତ ରୋଷେଇ ଘରେ ସର୍ବଦା ଖାଲି ପାଦରେ ଯିବା ଉଚିତ୍ । ରୋଷେଇ ଘରେ ଚପଲ ଏବଂ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ଲାଗିଯାଏ ଏବଂ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ରହିଥାଏ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.