Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀରେ ଏହି କାମ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ବଜରଙ୍ଗବାଲି କ୍ରୋ-ଧି-ତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

୨୭ ଏପ୍ରିଲ ୨୦୨୧ ରେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରାଯିବ। ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇ ଦେଉଛୁ ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଚୈତ୍ର ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥିରେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ କିମ୍ବା ହନୁମାନ ଜନ୍ମ ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଭକ୍ତମାନେ ମହାବଳୀ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନୁଷ୍ୟକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଦୁଃଖ ଓ ଭୟରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ମହାବାଲି ହନୁମାନ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଙ୍କଟରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି। ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କର ପୂଜା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଯଦି ଆପଣ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ବିଶେଷ ସତର୍କତା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆପଣ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଜାଣତରେ କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ କିଛି ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ସେହି କାରଣ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଉପରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ

Google

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଉପରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି କଥା ଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ।

ଯଦି ଆପଣ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଉପରେ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସେହି ସମୟରେ କଳା କିମ୍ବା ଧଳା ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିନ ଆପଣ ନାଲି କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ନାଲି ଫୁଲ, ନାଲି ପୋଷାକ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀରେ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି ତ ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

ଯେଉଁମାନେ ହନୁମାନଙ୍କ ଉପବାସ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଅବସରରେ ଲୁଣ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ମିଠା, ଜିନିଷ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସେହି ମିଠାକୁ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆପଣ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନରେ ଆଦୌ କ୍ରୋଧ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଏହି ଦିନ କେହି ଅପମାନଜନକ କଥା କହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ ଯେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱଭାବକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାନ୍ତ ରଖିବା ଉଚିତ। ଯଦି କୌଣସି କାରଣରୁ ଆପଣ କ୍ରୋଧିତ ହେଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସେହି ସମୟରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଆଦୌ ଅସ୍ଥିର ମନ ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଯେମିତିକି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ମହାବଳି ହନୁମାନ ହେଉଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମଚାରି ତେଣୁ ଯିଏ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମାଚର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି କୌଣସି ମହିଳା ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ହନୁମାନଙ୍କର ପ୍ରତିମାକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ନଚେତ ଭଗବାନ ହନୁମାନ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

Google

ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀଙ୍କ ଦିନ ସଙ୍କଟ ମୋଚନ ମହାବଳି ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନାର ବିଶେଷ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ତେଣୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଦିନ ଆପଣ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ଖାଇବାକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ମଦ୍ୟପାନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ନଚେତ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜିପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ହନୁମାନ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *