Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଧନୀ ହୁଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଗରିବ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଏହି ୪ ଟି କାମ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା କେବେ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଧନର ଦେବୀ କୁହାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଯାହା ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ସେଠାରେ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚଞ୍ଚଳ ଅଟନ୍ତି। ସେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ସମୟ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦିଓ ଯଦି ଆମେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ସହିତ ଉପାସନା କରିବା ଏବଂ କିଛି ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ତେବେ ସେଗୁଡିକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରେ ଅଟକାଯାଇପାରିବ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ସୁବିଧା ଦେବ।

ଶୁକ୍ରବାରର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ସହଜ ଅଟେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୁକ୍ରବାର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କିଛି ବିଶେଷ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଉପାୟ ଗୁଡିକ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ଟଙ୍କାର ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନାଲି ରଙ୍ଗର ବସ୍ତ୍ର, ନାଲି ବିନ୍ଦି, ନାଲି ରଙ୍ଗର ଚୁଡି ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବ। ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ତାଙ୍କୁ ନାଲି ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ସରିବା ପରେ ଏହି ଜିନିଷକୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଆଲମାରୀ କିମ୍ବା ତେଜରିରେ ରଖନ୍ତୁ।ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବ।

Google

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘିଅର ଦୀପ ଜାଳି ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରଦୀପକୁ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ ଅର୍ଥାତ ଘରର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ କୋଣରେ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଦୀପରେ ଆପଣ ତୁଳା ବତୀ ବଦଳରେ ନାଲି ରଙ୍ଗର ସୂତା ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ। ଦୀପରେ ଏକ ଚାମଚ କେଶର ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ବିପୁଳ ଧନ ମିଳିଥାଏ।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଅଟେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦକ୍ଷିଣାବର୍ତୀ ଶଙ୍ଖ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ପାଣି ଭରି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରତିକାର ଆପଣେଇ କରି ଆପଣଙ୍କୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଚେହେରା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କ୍ଷୀରରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଅଭିଷେକ କଲେ ମଧ୍ୟ ଧନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ସମୟରେ ଶ୍ରୀ ସୂକ୍ତ କିମ୍ବା ଶ୍ରୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣ ପାଠ କରନ୍ତୁ। ଏହା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରେ। ଏହାକୁ ପଢ଼ିବା ପରେ ମାଙ୍କୁ କ୍ଷୀରି  ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କ ଘରର ସମୃଦ୍ଧତା ରହିବ

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତାଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *