Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମହାଭାରତ ଅନୁସାରେ ଏହି 3ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ମିତ୍ରତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କଲେ ନିଜ ଗୋଡରେ କୁରାଢି ମାରୁଛନ୍ତି ଆପଣ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

‘ଧର୍ମ-ଗ୍ରନ୍ଥ’ ଏହି ନାମ ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଆମ ମନରେ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଆସିଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ ଜାଣନ୍ତିକି, ଏହି ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଆମକୁ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜ୍ଞାନ ଦିଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଜୀବନ ପରିଚାଳନା ଉପରେ ଟିପଣି ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। ଏହି ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକର ଲକ୍ଷ୍ୟ ମନୁଷ୍ୟର ଉତ୍ତମ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ମହାଭାରତର ଏହି ପଦଟିକୁ ନିଅନ୍ତୁ। ଏହି ପଦଗୁଡ଼ିକ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଟେ –

ଶ୍ଳୋକ: ୟେଷାଙ୍ଗ ତ୍ରିଣବଦାତାନି ବିଦ୍ୟା ୟୋନିଶ୍ଚ କର୍ମ ଚ। ତେ ସୋବ୍ୟାସ୍ତୋହ ସମସ୍ଯା ହି ଶାସ୍ତ୍ରେଭ୍ୟୋପି ଗରୀୟସୀ।

Google

ମହାଭାରତରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ଏହି ଶ୍ଳୋକରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ମନୁଷ୍ୟମାନଙ୍କୁ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭୁଲିରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧୁ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖା ଯାଇପାରେ। ତେଣୁ ବନ୍ଧୁତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ।

୧। ମହାଭାରତ ଅନୁସାରେ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କର ଜ୍ଞାନର ସ୍ତର ଯାଞ୍ଚ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କେତେ ଶିକ୍ଷିତ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟେ। ଯେପରି କିଛି ଲୋକ ହସି ମଜା କରିବାରେ, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପରିହାସ କରିନ୍ତି ଏବଂ ବୁଲାବୁଲି କରନ୍ତି। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ସାଥୀ ଆପଣଙ୍କୁ ଭୁଲ ପଥରେ ନେଇଯାଇପାରେ। ତେଣୁ, ଏହିପରି ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା ନକରିବା ହିଁ ଉଚିତ ହେବ।

Google

୨। କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପାରିବାରିକ ବେକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ। ଆପଣ ଯାହା ସହ ବନ୍ଧୁତା କରୁଛନ୍ତି ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ କଣ କାମ କରନ୍ତି? ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ କିମ୍ବା ଚୋ-ରିରେ କୌଣସି ସମ୍ପୃକ୍ତି ନାହାନ୍ତି ତୋ? ଆପଣଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଜଣେ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପରିବାରରେ ଅସୁବିଧା ଆସେ, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ଯାନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘ଗହମ ସହିତ ମାଟି ମଧ୍ୟ ପିସେ’। କେବଳ ଏମିତି କଥା। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପରିବାର ଉପରେ କୌଣସି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଆସେ, ତେବେ ତାହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପକାଇପାରେ।

୩। ଆପଣ ଯେଉଁ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତାଙ୍କର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ମଧ୍ୟ ନଜର ପକାନ୍ତୁ। ସେ କେଉଁଠି ମ-ଦ୍ୟପା-ନ, ଚୋ-ରି, ଅଧିକ କ୍ରୋ-ଧ ଇତ୍ୟାଦିର ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନୁହନ୍ତି ତୋ। ତାଙ୍କର ଏହି ପ୍ରକୃତି ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅତିଷ୍ଠ କରିପାରେ। ଏହାସହିତ, ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗ କେଉଁ ପ୍ରକାରର କାମ କରନ୍ତି ତାହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବା ଉଚିତ। ଯଦି ସେ ଏକ ବେଆଇନ କିମ୍ବା ଖରାପ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ହିଁ ଭଲ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ, ଯଦି ଆପଣ ମହାଭାରତରେ ଉଲ୍ଲେଖିତ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ରଖି ବନ୍ଧୁତା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କୌଣସି କେବେବି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଆଶା କରୁଛୁକି, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସୂଚନା ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ଦୟାକରି, ଏହାକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.