Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ନିଜ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ ଏଭଳି କ୍ଷ-ତି ଘଟିପାରେ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭାରତରେ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ପ୍ରତିମା ଘରର ପୁଜାଘରେ ରଖିବାର ପରମ୍ପରା ଅଧିକ ସମୟରୁ ଚାଲି ଆସିଛି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଆମ ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କର ବିଶେଷ କୃପା ରହିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଘର ପରିବାରରେ କେବେ କଷ୍ଟ ଆସି ନଥାଏ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମା ରଖି ଥାଉ ଏବଂ ସର୍ବଦା ପୂଜା କରି ଥାଉ। ଏଭଳି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନଥିବେ ଯାହାଙ୍କ ଘରର ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା ହେଉ ନଥିବ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂଜାର ମହତ୍ୱ ବହୁତ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣା ଅଛି ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କିଛି ଏଭଳି ମୂର୍ତ୍ତି ରହିଛି , ଯାହାକୁ ଆମ ଘରେ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାସହିତ ଏହାକୁ ଭୁଲରେ ଘରେ ଏହାର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ।

ନଟରାଜ –

ନଟରାଜ ର ମୂର୍ତ୍ତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆକର୍ଷକ ଦେଖା ଯାଏ। କିଛି ଲୋକେ ଏହାକୁ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଘରେ ନେଇ ସଜାଇ ରଖନ୍ତି। ଏହା ଆପଣ ଭୁଲି ଯାନ୍ତି କି ନଟରାଜ ମୂର୍ତ୍ତିରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ରୌଦ୍ର ରୂପ ନଜର ଆସିଥାଏ। ଶିବଙ୍କ କ୍ରୋଧିତ ସ୍ୱରୂପକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଅଶାନ୍ତି ବଢ଼ି ଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ ସର୍ବଦା ଶିବଙ୍କ ନଟରାଜ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଦର୍ଶନ କରି ଯାଇଥାଏ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ଵଭାବରେ କ୍ରୋଧ ବଢ଼ିଥାଏ।

Google

ଭୈରବ ମହାରାଜା –

ଶିବ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି କି ଭୈରବ ମହାରାଜ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅବତାର ଅଟନ୍ତି। ଶିବଙ୍କ ଅବତାର ମାନା ଯାଉଥିବା ଭୈରବ ମହାରାଜାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରେ ରଖିବା ଶୁଭ ମାନା ଯାଇ ନଥାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଭୈରବ ମହାରାଜା ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସର୍ବଦା ଘର ବାହାରେ ରଖିବା ଉଚିତ। ତାଙ୍କୁ ତନ୍ତ୍ରର ଦେବତା ମାନା ଯାଇଥାଏ। ତାଙ୍କୁ ତନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟରେ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଘରେ କେବେବି ଭୈରବ ମହାରାଜାଙ୍କୁ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ରାହୁ କେତୁ –

ରାହୁ କେତୁଙ୍କୁ ଛାୟା ଗ୍ରହ କୁହାଯାଏ।ଏହି ଦୁଇଜଣ ଅସୁର ଥିଲେ। ଏମାନେ କପଟ କରି ଦେବତା ଙ୍କ ଅମୃତ ପାନ କରି ଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଆମର ହୋଇଗଲେ। ରାହୁ ମୁଣ୍ଡ ଅଟେ ଏବଂ ତାହାର ଗଣ୍ଡି ହେଉଛି କେତୁ। ରାହୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରାଦ୍ଧ ପୂର୍ବକ ଭକ୍ତି କରିବା ଫଳରେ ସେ ଦେବତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣା ହୋଇଗଲା। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏହି ଦୁଇଟି ଗ୍ରହ କୁ କ୍ରୁର କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ଗ୍ରହର ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘର ବାହାରେ ରଖନ୍ତୁ, ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭକାରୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବ।

Google

ଶନିଦେବ –

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ କ୍ରୂର ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ପ୍ରିୟ ଗ୍ରହ କୁହାଯାଏ। ଭଗବାନ ଶନିଦେବ ହିଁ ଆମକୁ ନିଜର କର୍ମର ଫଳ ପ୍ରଦାନ କରି ଥାନ୍ତି। ଶନି ଦେବ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ପୁତ୍ର ଅଟନ୍ତି। ଘରେ ଏହାଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ମାନା ଯାଇଥାଏ। ଶନିଦେବଙ୍କ ପୂଜା ଘର ବାହାରେ ମନ୍ଦିର ରେ କରିବା ଉଚିତ ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *