Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ହୋଇଥିଲା ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କର ବିବାହ, ଆଜି ମଧ୍ୟ ସାତ ଫେରା ନେଇଥିବା କୁଣ୍ଡରେ ଜ-ଳୁଥାଏ ଅ-ଗ୍ନି

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ମହାଦେବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ ସହିତ ବହୁତ୍ ମଜାଦାର କାହାଣୀ ଯୋଡ଼ି ହୋଇରହିଛି। ଯାହାର ଉଲ୍ଲେଖ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମିଳିଥାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉଭୟଙ୍କ ବିବାହ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗ ଜିଲ୍ଲାରେ ହୋଇଥିଲା। ମାତା ପାର୍ବତୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପାଇବା ପାଇଁ କଠୋର ଅନୁ-ତାପ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅନୁ-ତାପ ପାଇଁ ଶିବ ପାର୍ବତୀଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରକୃତରେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଦେବୀ ଏବଂ ଦେବତା ମଧ୍ୟ ଏହା ଚାହୁଁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବ ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ।

ଦିନେ ଦେବତାମାନେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କନ୍ଦରପ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଲେ। ଯାହାକୁ ଶିବ ପ୍ର-ତ୍ୟାଖ୍ୟା-ନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାକୁ ତୃତୀୟ ଆଖିରେ ଗ୍ରାସ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଏହି କଥାଟି ପାର୍ବତୀ ମା ଜାଣିଲେ, ତେବେ ସେ ଶିବଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସ୍ୱାମୀ କରିବା ପାଇଁ କଠିନ ଅନୁ-ତାପ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ମା ପାର୍ବତୀ ଶିବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କରିବା ପାଇଁ କଠୋର ଅନୁ-ତାପ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ। ଏହି ସମୟରେ ଶିବ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ନେଇଥିଲେ। ଯାହାକୁ ମାତା ପାର୍ବତୀ ଖୁବ୍ ସହଜରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଥିଲେ।

Google

କୁହାଯାଏ କି, ମାତା ପାର୍ବତୀ ଯେତେବେଳେ ଶିବଙ୍କୁ ପାଇବା ପାଇଁ ତପସ୍ୟା କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଶିବ ଏକ ସୁନ୍ଦର ରାଜକୁମାର ରୂପରେ ତାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମାତା ପାର୍ବତୀ ତାଙ୍କ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇନଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ଅନୁ-ତାପରେ ଜା-ରି ରଖିଥିଲେ। ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କର ଏହି ଅନୁ-ତାପ ଦେଖି ଶିବ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଧୁମଧାମରେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ବିବାହରେ ଦେବୀ ଏବଂ ଦେବତାମାନେ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଆଜି ତ୍ରିୟୁର୍ଗୀ ନାରାୟଣ ନାମରେ ଜଣାଯାଏ। ଯାହାକି ରୁଦ୍ରପ୍ରୟାଗ ଏକ ଗାଁ ଅଟେ। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବହୁତ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଓ ଦୂରରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି। ତ୍ରିୟୁର୍ଗୀ ନାରାୟଣରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଓ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର। ଯାହାକୁ ତାଙ୍କର ବିବାହ ସ୍ଥଳ ରୂପରେ ମନାଯାଏ।

Google

ତ୍ରିୟୁର୍ଗୀ ନାରାୟଣରେ ଏକ ବ୍ରହ୍ମକୁଣ୍ଡ ଓ ବିଷ୍ଣୁକୁଣ୍ଡ ଅଛି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହରେ ବ୍ରହ୍ମାଜି ପୁରୋହିତ ହୋଇଥିଲେ ଓ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ବ୍ରହ୍ମଜି ବ୍ରହ୍ମକୁଣ୍ଡରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରକାର ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କର ବିବାହରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଭାଇଙ୍କ ରୂପରେ ସମସ୍ତ ରୀତି-ରିୱାଜ ପୂରଣ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁଠି ବିଷ୍ଣୁଜି ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ତାହା ବିଷ୍ଣୁକୁଣ୍ଡ ଅଟେ। ବିବାହରେ ଅନ୍ୟ ଦେବା-ଦେବୀ ରୁଦ୍ରକୁଣ୍ଡରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କର ବିବାହରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

ଯେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀ ବିବାହ କରିଥିଲେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ତ୍ରିୟୁର୍ଗୀ ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବ୍ରହ୍ମାଜୀ ଶିବ-ପାର୍ବତୀଙ୍କ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବିବାହ ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏକ ଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯାହା ମନ୍ଦିର ସ୍ତମ୍ଭରେ ବ-ନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଗାଇକୁ ଯେଉଁ ସ୍ତମ୍ଭ ବ-ନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା ତାହା ଆଜି ମଧ୍ୟ ବିଦ୍ୟମାନ ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିକଟରେ ଏକ ଗୌର କୁଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅଛି। କୁହାଯାଏ କି ବିବାହକୁ ଆସିଥିବା ଅନ୍ୟ ଦେବୀ ଦେବତା ରୁଦ୍ରକୁଣ୍ଡରେ ସ୍ନାନ କରିଥିଲେ ଓ ଏହାପରେ ବିବାହରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ।

Google

ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ଯେଉଁଠି ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ପାର୍ବତୀଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା, ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ନି-ଆଁ ଜ-ଳୁଛି। ମାତା ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବ ଏହି ଅ-ଗ୍ନି ଚାରିପାଖରେ ସାତଫେ-ରା ନେଇଥିଲେ। ଏହି ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ଆସୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅ-ଗ୍ନି କୁଣ୍ଡର ପା-ଉଁଶ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଯାଆନ୍ତି। ମାନ୍ୟତା ଅଛିକି ଏହି ପା-ଉଁଶକୁ ଘରେ ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଲ ସମ୍ପର୍କ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ।

ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ବିବାହ ହେବାରେ ବିଳମ୍ବ ହେଉଥିବ, ଯଦି ସେମାନେ ଏହି ପା-ଉଁଶକୁ ଘରକୁ ନେଇଯିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ଅତିଶୀଘ୍ର ହୋଇଯାଏ। ଏହା ବ୍ଯତୀତ ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କର ସନ୍ତାନ ନାହିଁ, ଓ ସେମାନେ ସେଠାକୁ ଯାଇ ପୂଜା କରନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତାନ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ପ୍ରତ୍ଯେକ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ଶୁଭ ସ୍ଥିତିରେ ଏଠାରେ ଖାସ ମେଳାର ଆୟୋଜନ କରାଯାଏ। ଏହି ମେଳାରେ ଅନେକ ସଂଖ୍ଯାରେ ଲୋକ ସାମିଲ ହୁଅନ୍ତି।

Google

ଶିବରାତ୍ରି ସମୟରେ ଲାଗିଥାଏ ମେଳା:-

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଶିବରାତ୍ରି ଅବସରରେ ଏହି ମେଳା ଲାଗିଥାଏ। ଏହି ସମୟରେ ମନ୍ଦିରରେ ଭିଡ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ। ଦୂର-ଦୂରରୁ ଲୋକ ଏଠାକୁ ଆସି ପୂଜା କରନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମହାଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ଶିବ ଓ ପାର୍ବତୀ ମାଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ହର – ପାର୍ବତୀ ନମଃ ” ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀ-ବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *