Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଶିବରାତ୍ରି ୨୦୨୧: ଏହି ଶିବରାତ୍ରିରେ ଭଗବାନ ଶିବ କରାଇବେ ଆପଣଙ୍କର ବିବାହ, କେବଳ ଏହି ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଛୋଟ କାମ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ମହାଶିବରାତ୍ରି ହିନ୍ଦୁଙ୍କର ସବୁଠୁ ବଡ ମହାପର୍ବ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ଯତମ। ଏଥର ମହାଶିବରାତ୍ରିର ଏହି ପର୍ବ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗଙ୍କ ଅନୁସାରେ ବର୍ଷ ୨୦୨୧ରେ ୧୨ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧କୁ ଆସୁଅଛି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମହାଶିବରାତ୍ରିର ଦିନର ବ୍ରତର ବହୁତ ମହତ୍ଵ ଅଟେ। ଏହି ବ୍ରତକୁ କରିବାରେ ଲାଭ ବହୁତ ଅଛି। ଏହା ସହିତ ଏହି ଦିନ ଶିବ ଭଗବାନଙ୍କ ବିଶେଷ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ଵାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଜୀବନରେ ଆସିବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ। ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଏହାର ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ପୁରାଣରେ ବହୁତ ମହତ୍ଵ କୁହାଯାଇଛି।

ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ ମହାଶିବରାତ୍ରି:-

ପଞ୍ଚାଙ୍ଗ ଅନୁସାରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ୧୧ ମାର୍ଚ୍ଚ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମହାଶିବରାତ୍ରି ପର୍ବ ଅଟେ। ଏହି ଦିନ ଫାଲ୍ଗୁନ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ତ୍ରୟୋଦଶୀ ତିଥି ଅଟେ। ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ ଏହି ମହାଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କର ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ଦିନ ମହାଶିବରାତ୍ରି ଅନୁସାରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହା ସହିତ ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ବିବାହକୁ ନେଇ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଚିନ୍ତାରେ ଅଛନ୍ତି ଓ ଅନେକ ବର୍ଷଧରି ବିବାହ ହେଉନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମହାଶିବରାତ୍ରିର ପର୍ବ ବିଶେଷ ଫଳଦାୟୀ ଅଟେ। ଏହି ଦିନ ସେମାନେ ଶିବଙ୍କର ଆରାଧନା କରିବା ଦ୍ଵାରା ବିଶେଷ ଫଳ ମିଳିଥାଏ।

Google

କନ୍ୟାମାନେ ମନପସନ୍ଦ ବର ପାଇବା ପାଇଁ ରଖନ୍ତି ମହାଶିବରାତ୍ରିର ବ୍ରତ:-

ମହାଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ସଚ୍ଚୋଟ ମନରେ ଶିବଙ୍କୁ ଆରାଧନା ଓ ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ଵାରା ମନପସନ୍ଦ ବର ମିଳିଥାଏ ଓ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। କୁଆଁରୀ କନ୍ୟା ସେଥିପାଇଁ ଏହି ବ୍ରତ କରି ଭଗବାନ ଶିବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏମିତି ମାନ୍ୟତା ଅଛିକି ମହାଶିବରାତ୍ରିରେ ବ୍ରତ ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ଭଗବାନ ଶିବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଓ ମନସ୍କାମନା ପୂରଣ ହୁଏ ଓ ଫଳ ମିଳେ।

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏହିପରି କରାଯାଏ ପ୍ରସନ୍ନ:-

ମହା ଶିବରାତ୍ରି ଉପରେ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବାକୁ, ଯେଉଁ ଝିଅମାନେ ଏକ ପ୍ରିୟ ବର ଚାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଶୃଙ୍ଗାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଫୁଲ ଏବଂ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଜିନିଷରେ ସଜାଇବା ଉଚିତ। ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମହା ଶିବରାତ୍ରିରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଅଭିଷେକ ଦ୍ଵାରା ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିପାରିବେ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ କ୍ଷୀର, କଦଳୀ, ଘିଅ, ମହୁ ଏବଂ ଚିନି ଇତ୍ୟାଦିରେ ଅଭିଷେକ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଟି ବେଲପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

Google

ମହାଶିବରାତ୍ରି ଦିନ ପୂଜାର ଶୁଭମୂହୁର୍ତ୍ତ ଜାଣନ୍ତୁ:-

ନିଶିତା କାଳ ପୂଜା ସମୟ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୨, ୦୦:୦୬ ରୁ ୦୦:୫୫

ଅବଧି: ୦୦ଘଣ୍ଟା ୪୮ମିନିଟ

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ଭୋଲେନାଥ ” ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *