Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ୪ଟି ଲୋକଙ୍କ ହାତରେ ଟଙ୍କା ରହେ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଟଙ୍କା ଦେବାର ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଟଙ୍କା ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ଯେ ଯାହା ଅଳ୍ପ ପରିମାଣ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଏହାକୁ ସଠିକ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଧନୀ ହୋଇପାରିବେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯଦି ଟଙ୍କା ସଠିକ ଭାବେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ ତେବେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସତ୍ତ୍ୱେ ରାସ୍ତାରେ ଆସିପାରନ୍ତି। ମହାତ୍ମା ବିଦୁରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ନୀତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ମହାତ୍ମା ବିଦୁର ତାଙ୍କ ନୀତିରେ ଏପରି ୪ଜଣ ଲୋକଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯଦି ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ଟଙ୍କା ଦେଇ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏହା ଏକ କ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଅର୍ଥାତ ଏହି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ କେବେବି ଟଙ୍କା ରହେ ନାହିଁ। ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖର୍ଚ୍ଚ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ କରିଦିଅନ୍ତି।

ମହିଳା:-

ବିଦୁର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ହାତରେ ଟଙ୍କା କେବେବି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କର କୌଣସି ଜିନିଷର ଆବଶ୍ୟକ ପଡ଼େ ତେବେ ତାହା ପୁରୁଷକୁ କିଣି କରି ଆଣିବା ଉଚିତ। ଏହି କାରଣ ଯେ ଟଙ୍କା କଦାପି ମହିଳାଙ୍କ ହାତରେ ରହେ ନାହିଁ। ସେମାନେ ବ୍ୟର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ଅଧିକ କରନ୍ତି।

Google

ଅଳସୁଆ ବ୍ୟକ୍ତି:-

ବିଦୁର ନୀତି କହୁଛି ଯେ ଅଳସୁଆ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହା କରନ୍ତି ତେବେ ନିଜର ଧନ କ୍ଷତି ହେବ। ଅଳସୁଆ ବ୍ୟକ୍ତି କଷ୍ଟ ଉପାର୍ଜିତ ଟଙ୍କାକୁ ଯତ୍ନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସେ ଏହାକୁ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ନଷ୍ଟ କରିଦିଅନ୍ତି।

Google

ପାପୀ ବ୍ୟକ୍ତି:-

ବିଦୁର ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପାପୀ କିମ୍ବା ଭୁଲ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତରେ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସେ ସବୁବେଳେ ଏହି ଅର୍ଥର ଅପବ୍ୟବହାର କରିବେ। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଭୁଲ କାମ ଶୀଘ୍ର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦିଅନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟରୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଟଙ୍କା ପାପୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ଦେବାର ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Google

ଅଧର୍ମୀ ବ୍ୟକ୍ତି:-

ବିଦୁର ନୀତି କହୁଛି ଯେ ଅଧର୍ମୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତରେ ଟଙ୍କା ଦେବାର ଭୁଲକୁ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଖର୍ଚ୍ଚ କରେ। ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବା ଅପେକ୍ଷାଏବଂ ଟଙ୍କା ନାଳରେ ପକାଇବା ଭଲ।

Google

ଆଶାକରୁଛୁ ଆପଣ ବିଦୁର ନୀତିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ପସନ୍ଦ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା କାହାକୁ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଉପରୋକ୍ତ ବିଷୟଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲଭାବେ ପଢନ୍ତୁ। ଏହି ଚାରି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବାର ଅର୍ଥ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ କରିବା। ତେଣୁ ଏହା କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟିକୁ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଧନ୍ୟବାଦ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.