Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏହି ୫ ଗୁଣରେ ଭରପୁର ଥିବା ମନୁଷ୍ୟକୁ କୁହାଯାଏ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ବିଚାର।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିରେ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନିଷ୍ପତି ସଂଗ୍ରହିତ କରାଯାଇଛି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଜୀ-ବନର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ସହିତ ଜ-ଡିତ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି। ଯାହା ଅନୁସରଣ କରି, ଆପଣ ନିଜର ଜୀ-ବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରିବେ। ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟବହାରିକ ଯାହା ଜୀ-ବନ୍ତ ଜୀ-ବନର କଳା ଶିକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ। ଜୀବନକୁ ସଫଳ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ନୀତି ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କୌଟଲ୍ୟ ତାଙ୍କ ନୀତି ପୁସ୍ତକରେ ଏପରି ଅନେକ ଗୁଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ଲୋକଙ୍କୁ ପରିଚୟ ହୋଇଥାଏ। ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଏହି 5 ଗୁଣ ଅଛି ତାଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ କୁହାଯାଇପାରେ।

Google

ଅସୁବିଧାରେ ଦୁଃଖ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଧର୍ଯ୍ୟବାନ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମନକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଅସୁବିଧା ସମୟରେ ନିଜର ପ୍ରତିଭାକୁ ଚିହ୍ନି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଜଣେ ଜ୍ଞାନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ପରିଚୟ ଅଟେ। ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସଠିକ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ କଷ୍ଟଦାୟକ ପରିସ୍ଥିତିର ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବୁଦ୍ଧିମାନ କୁହାଯାଏ।

ଠିକ ରାସ୍ତାରେ ଚାଲିବା ଲୋକ:-

କୁହାଯାଏ ଯେ, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଚ୍ଚୋଟ ଅଟନ୍ତି ସେମାନେ ହୃଦୟରୁ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବଦା ବିବା-ଦରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବିବେକି ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିମାନ କହିବା ଭୁଲ ହେବ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ଯେଉଁମାନେ ଭୁଲ କାର୍ଯ୍ୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସେମାନେ କେବଳ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟନ୍ତି।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ ଗୁପ୍ତ କଥା:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିରେ ଏକ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯେ, ଲୋକମାନେ ନିଜ ସହ ଜ-ଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ସେଆର କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ନଚେତ ସେମାନେ ସମ-ସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। ବିଶେଷକରି, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋ-ଜନା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନେ ପ୍ରକୃତରେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟନ୍ତି।

Google

ବାଧାକୁ ଭୟ କରେ ନାହିଁ:-

ଜୀ-ବନରେ ବାଧା ଆସିବା ଯିବା ଲାଗି ରହିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ଜରୁରୀ ଯେ, ଲୋକମାନେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜର ଧର୍ଯ୍ୟ ନ ହରାଇ ଏବଂ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଏହି ବାଧାବିଘ୍ନକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଭୟ କରେ ନାହିଁ, ଏହିପରି ଲୋକମାନେ କୌଣସି ଚିନ୍ତା ନକରି ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ ଜାରି ରଖିଥାନ୍ତି।

ଧର୍ମ ରାସ୍ତାରେ ଅଗ୍ରସର ରହିଥିବା ଲୋକ:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯିଏ ଧର୍ମ ସହିତ ନିଜର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଏ ବିଳାସ ତ୍ୟାଗ କରେ ଏବଂ ସର୍ବଦା ସଠିକ ମାର୍ଗରେ ଗତି କରେ ତାକୁ ହିଁ ଜ୍ଞାନୀ କୁହାଯାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଏହି page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଟି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିବ । ଖବର ଭଲ ଲାଗିଲେ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *