Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ଏହି ଖାସ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କଲେ ଚାକିରିର ସମ-ସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ କଷ୍ଟ ଓ ସମ-ସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରି ଦିଅନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିର ଦିନରେ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ଭକ୍ତ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ଅଧିକ ଅଟେ । ସେ ବହୁତ ଜଳଦି ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇ ଯାଆନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପୂଜା ପାଠରେ ବିଶେଷ କିଛି କରିବାକୁ ପଡି ନ ଥାଏ । ଭକ୍ତମାନେ କେବଳ ତାଙ୍କର ଶରଣକୁ ଚାଲି ଗଲେ ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇ ଥାଏ । ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ସମସ୍ତ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ବିଶେଷ କୃପା ରହିଛି। ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନଙ୍କ ହନୁମାନଙ୍କ ଭକ୍ତ ଅଟନ୍ତି ଆଉ ଯଦି କୌଣସି ମନସ୍କାମନା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଆରାଧନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ଯେ ସେହି ହିସାବରେ ପବନସୁତଙ୍କର ପ୍ରତିମା ଏବଂ ତାଙ୍କର ସ୍ଥାପନା କରିବାର ଦିଗ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନିଆଯାଏ ତେବେ ଇଚ୍ଛା ଶୀଘ୍ର ପୂରଣ ହୁଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ହନୁମାନଙ୍କର କେଉଁ ପ୍ରତିମା ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଏହି ଦିଗରେ ପ୍ରତିମା ରଖିବା ଦ୍ବାରା ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ।:-

ପବନପୁତ୍ରଙ୍କର ଏପରି ଅନେକ ଚିତ୍ର ବା ଫୋଟ ଅଛି ଯାହାଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ମଣିଷର ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୋଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଇଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଘରର ଦୁଃଖ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମୁଦ୍ରାର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖାଯିବା ଉଚିତ। କୌଣସି ଘରେ ଉତ୍ତାମୁଖୀ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣାମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ। ମାନସିକ ସଂଘର୍ଷର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଯଦି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ରରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ଧଳା ରଙ୍ଗର ପ୍ରତିମା ଘରେ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଚାକିରି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ରଖନ୍ତୁ ଏମିତି ପ୍ରତିମା।:-

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଚାକିରିରେ ସଙ୍କଟ ଦେଖାଦେଉଛି କିମ୍ବା ଆପଣ ବ୍ୟବସାୟ କିମ୍ବା ଚାକିରିରେ ଅଗ୍ରଗତି କରୁନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଧଳା ରଙ୍ଗରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବାଟ ଖୋଲିଥାଏ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ମଧ୍ୟ ବଢିଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଏପରି ପ୍ରତିମା ପୂଜା କରାଯାଏ ସେଠାରେ ଥିବା ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ରହେ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଲୋପ ପାଇଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ସେବାରେ ଅବଶୋଷିତ ହୋଇ ଘରେ କୌଣସି ଜିନିଷର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

ଏହି ଫୋଟ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରେ:-

ଯଦି କୌଣସି ବିଶେଷ ଇଛା ପାଇଁ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ମୁଦ୍ରାର ତାଙ୍କ ଫୋଟ ସହିତ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଇଚ୍ଛା ମଧ୍ୟ ପୂରଣ ହୋଇଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ତାଙ୍କ ପୂଜାପାଠରେ କିଛି ବିଶେଷ ମୁଦ୍ରା ଥିବା ଫଟୋ ସ୍ଥାପନ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନିୟମିତ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଦୀପ ଜା-ଳ-ନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତୁ। ଏହିପରି ନିୟମିତ ଭାବରେ ୪୧ ଦିନ ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର କରନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ ।

Image result for hanumana

ଯଦି ପରିବାରରେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ସ୍ନେହର ଅଭାବ ଥାଏ ତେବେ ଏହି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ:-

ଯଦି ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅର୍ଥାତ କୌଣସି ଭାଇଭଉଣୀ କିମ୍ବା ପିତାମାତା ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ନାହିଁ ତେବେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଫୋଟ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ, ମା ସୀତା ଏବଂ ଭଗବାନ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଏହି ଫୋଟକୁ ପୂଜା କରିବା ସମସ୍ତ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ପ୍ରେମର ଭାବନାକୁ ବିକଶିତ କରିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ ପରିବାରର ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ଏହା ଫଳରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ପ୍ରବାହ ହୁଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଅସମାପ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରେ କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଯାହା ଫୋଟ ରଖନ୍ତି ଏହାକୁ ନିୟମିତ ପୂଜା କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ହନୁମାନ ” ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.