Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ପେଚା ଦେଖିବା ବହୁତ ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ପେଚା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାହାନ କେମିତି ହେଲା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପୁଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଜୀବନରେ କେବେବି ଧନର ଅ-ଭାବ ହୋଇନଥାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପୁଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଧନ ପ୍ରାପ୍ତିର ମାର୍ଗ ଖୋଲିଯାଏ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନକୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ପୁଜା କରିବା ଦ୍ବାରା ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ତା ସହିତ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କଲେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯାନ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଛା ପୁରଣ କରିଦିଅନ୍ତି। ମାନାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଭକ୍ତ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ମନରେ ପୁଜା କରନ୍ତି ତାଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ସର୍ବଦା ମଜବୁତ ରହିଥାଏ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ, ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପଦ୍ମ ଫୁଲ ବହୁତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ବାହାନ ପେଚା ଅଟେ। ସେଥିପାଇଁ ପୁଜା କରିବା ସମୟରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ନିଶ୍ଚୟ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କେବେବି ପେଚାକୁ କଷ୍ଟ ଦେବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପେଚାକୁ ମା-ରି-ବେ ନାହିଁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ବାହାନ ପେଚା କେମିତି ହେଲା ଏହା ସହିତ ଗୋଟେ କଥା ଜ-ଡ଼ିତ ଅଛି।ଯାହା ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବୁ।

Google

କୁହାଯାଏ ଯେ, ଏହି ସଂସାର ସୃଷ୍ଟି ହେବା ପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅନେକ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ସହିତ ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଭ୍ରମଣ କରିବା ପାଇଁ ଆସିଥିଲେ। ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କୁ ଧରାପୃଷ୍ଠରେ ଦେଖି ସମସ୍ତ ପଶୁ ପକ୍ଷୀ ଆନନ୍ଦିତ ହୋଇଗଲେ। ସେମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ, ଦେବୀ ଏବଂ ଦେବତାମାନେ ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ କୌଣସି ବାହାନ ନାହିଁ। ଏପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତ ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଦେବୀ ଏବଂ ଦେବତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କଲେ ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ନିଜର ବାହାନ ବାଛି ନେବେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବସିବା ପାଇଁ। ସେମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମଗ୍ର ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଦେଖାଇଦେବେ।

ଦେବୀ ଦେବତାମାନେ ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀ ମାନଙ୍କର କଥା ମାନିନେଲେ ଏବଂ ନିଜ ପାଇଁ ଗୋଟେ ଗୋଟେ ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପଶୁଙ୍କୁ ବାହାନ ଭାବରେ ବାଛିନେଲେ। ଏମିତି କରି ସମସ୍ତ ଦେବୀ ଦେବତା ନିଜ ପାଇଁ ଗୋଟେ ଗୋଟେ ବାହାନ ବାଛିନେଲେ। କିନ୍ତୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବହୁତ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ କିଛି ଭାବି ପାରୁ ନଥିଲେ ଯେ, ସେ କେଉଁ ପଶୁ କିମ୍ବା ପକ୍ଷୀକୁ ନିଜର ବାହାନ ବନେଇବେ।

Google

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସମସ୍ତ ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ସେ ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୃଥିବୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଆସିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଯେତେବେଳେ କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା ଆସେ ସେଦିନ ସେ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିବେ ଏବଂ ନିଜ ପାଇଁ ବାହନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ବାଛିବେ। ତାପରେ କଣ ହେଲା, ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାତିରେ କାର୍ତ୍ତିକ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ପୃଥିବୀକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ପେଚା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଦେଖି ପେଚା ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ବାହାନ କରିବାର ଅ-ନୁରୋ-ଧ କରିଥିଲା ​। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗକୁ ଚାହିଁଲେ। କିନ୍ତୁ, ସେ ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଦେଖି ନଥିଲେ। ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ମା ପେଚାକୁ ତାଙ୍କ ବାହାନ ତିଆରି କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଦିନଠାରୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପେଚା ଉପରେ ବସି ଧରାପୃଷ୍ଠକୁ ଭ୍ରମଣ କରିଥିଲେ।

ପେଚାକୁ ମାନାଯାଏ ଶୁଭ।:-

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପେଚାକୁ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବି-ବେଚ-ନା କରାଯାଏ। ଯଦି କେହି ଦେଖିନିଅନ୍ତି, ତେବେ ବୁଝିଯାନ୍ତୁ ଯେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ତାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଛି। ସେହିଭଳି ଯଦି ପେଚା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଛାତକୁ ଆସେ ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବି-ବେଚ-ନା କରାଯାଏ।

Google

ଯଦି ପେଚା ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିଦିଏ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ଅଟେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀ-ବନ-ରେ ସମସ୍ତ ଆର୍ଥିକ ସ-ମ-ସ୍ୟା ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି।

ରାତି ସମୟରେ ପେଚାର ନଜର ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡେ କିମ୍ବା ପେଚାର ଆବାଜ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇବେ ତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ସଂକେତ ଅଟେ।

Google

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ” ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତାଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *