Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଅତ୍ୟନ୍ତ ସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଟେ ଏହି ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ। ଏହାକୁ ପଢିଲେ ସମସ୍ତ ମନସ୍କାମନା ହେବ ପୂରଣ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭଗବାନ ମହାବଳି ହନୁମାନଙ୍କୁ ଏହି ପୃଥିବୀ ଉପରେ ଅଜର-ଅମର ଦେବତା ଭାବରେ ମାନାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କଳୀଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ଭକ୍ତ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟ ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତି ତେବେ ସେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ପାଠ ପଢି କରି ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇପାରିବେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଚାଳିସା ପାଠ କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ଚାଳିସା ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୁନ୍ଦରାକାଣ୍ଡ ପାଠ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ପଢ଼ିବା ଦ୍ବାରା ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ ଦୂର ହେବ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଯଦି ଏହାକୁ ସଠିକ ଭାବରେ ପଢାଯାଏ ତେବେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ବିଶେଷ କୃପା ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ କିପରି କରିବେ ଏବଂ ଏହାର ନିୟମ କଣ? ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି।

ଏମିତି କରନ୍ତୁ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ:-

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ କରିବା ପୁର୍ବରୁ ଆପଣ ସ୍ନାନ କରି ସଫା ସୁତରା ବସ୍ତ୍ର ଧାରଣ କରି ନିଅନ୍ତୁ।

ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କର ଫୋଟ କିମ୍ବା ପ୍ରତିମା ଉପରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରି ଦୀପ ଜଳାନ୍ତୁ।

Google

ଏବଂ ଚଣା ଏବଂ ଳଡୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୁର୍ବରୁ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଷଙ୍କର ପୁଜା କରନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କର ଗୁରୁଙ୍କର,ପିତା, ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପୂଜା କରି ସୁନ୍ଦରାକଣ୍ଡର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

ପାଠ ସରିବା ମାତ୍ରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ଆଳତୀ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କର ବି ମଧ୍ୟ ଆଳତୀ କରିବାକୁ ଭୁଳନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଏହି ପାଠରେ ଭାଗ ନେଇଛନ୍ତି ତାଙ୍କୁ ଆଳତୀ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ ଦିଅନ୍ତୁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୁର୍ବରୁ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର ଆବାହନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଭୋଗ ଲଗାଇ ଆଳତୀ କରି ତାଙ୍କର ବିଦାୟୀ କରନ୍ତୁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ଲାଲ କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠର ନିୟମ:-

ମଙ୍ଗଳ ବାର ଦିନ ଅନେକ ଲୋକ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ କରନ୍ତି ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରତିଦିନ ପାଠ କରନ୍ତି। ଆପଣ ନିଜ ହିସାବରେ ଏହା ପାଠ କରିପାରିବେ।

ଏହି ପାଠ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପଢ଼ାଯାଏ ସେଥିପାଇଁ ପାଠ ସବୁବେଳେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭:୦୦ ଟା ସମୟରେ ହିଁ ପଢ଼ାଯାଏ।

ବିଶେଷ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତି ପାଇଁ ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର କିମ୍ବା ଶନିବାର ଦିନ ଠାରୁ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୁର୍ବରୁ ନିଜକୁ ନିର୍ମଳ ରଖନ୍ତୁ। କେବେବି ମଇଳା ହାତ କିମ୍ବା ଗୋଡ଼ରେ ଏହି ପାଠର ବହିକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Google

ଯଦି ଆପଣ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ କରିବା ସହିତ ଏକ ଅଖଣ୍ଡ ଦୀପ ନିଶ୍ଚୟ ଜଳାନ୍ତୁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପାଠ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ସମସ୍ତ ଚୌପାଇର ଉଚ୍ଚାରଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ନିର୍ଭୁଲ ହେବା ଉଚିତ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପାଠ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ଉଠନ୍ତୁ। ମଝିରେ ମଝିରେ ପାଠକୁ ବାଧା ଦେବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପାଠ ମଝିରେ କିଛିବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ପୁରା ହେବା ପରେ ଏବେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ଚାଳିସାର ପାଠ କରନ୍ତୁ।

ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠର ଲାଭ:-

ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପାଠକୁ ବହୁତ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ପାଠ ହୋଇଥାଏ ସେଠାରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କୌଣସି ରୂପରେ ପାଠ ଶୁଣିବାକୁ ଆସିଥାନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଅନୁଭବ କରିଛନ୍ତି। ନିୟମିତ ଭାବରେ ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନର ଅନେକ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ ଏବଂ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ କୃପାରୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ। ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଧନ, ସମ୍ପତି, ସୁଖ,ଗୌରବ, ସମ୍ମାନ ଇତ୍ୟାଦି ମିଳିଥାଏ। ସୁନ୍ଦରକାଣ୍ଡର ନିରନ୍ତର ପାଠ ପଢିବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ବ୍ୟବସାୟ ସ-ଙ୍କଟ, ଚାକିରି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ବଜରଙ୍ଗବଳି ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.