Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ମୋବାଇଲ ଏଡ଼ିକଟେଡ଼ ହୋଇନାହିଁ ତୋ, ଇଗ୍ନୋର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ , ତୁରନ୍ତ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୭ଟି ଉପାୟ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ମୋବାଇଲ, ଲାପଟପ, ଟ୍ୟାବ ବିନା କିଛି ସମୟ ରହିପାରେ ନାହିଁ। ତେବେ ସତର୍କ ହୋଇଯାନ୍ତୁ। ଏହି ଛୋଟ ଅବହେଳା ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ପିଲା ପାଇଁ ବଡ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଅଧିକ ସ୍କ୍ରିନ ଦେଖିବାର ଅଭ୍ଯାସ କାରଣରୁ ନିଜ ବୟସ ତୁଳନାରେ ପିଲାମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଏଗ୍ରେସିବ ଓ ଚିଡଚିଡ ହୋଇଥାନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡିପ୍ରେସନ, ଅନିଦ୍ରା ପରି ମାନସିକ ରୋଗର ସମସ୍ଯା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ।

ଅତ୍ୟଧିକ ମୋବାଇଲ ଦେଖିବା କାରଣରୁ ପିଲାଙ୍କ ଆଖି, ବେକ, ମୁଣ୍ଡ ଆଦିରେ ବଥା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। ଯଦି ପିଲାକୁ ଏହି ଅଭ୍ଯାସର ତୁରନ୍ତ ସୁଧାର ନ କରାଗଲେ ସେମାନେ ଏଣ୍ଟି-ସୋସି-ଆଲ(ଅନସୋ-ସିଆଲ) ଓ ଆ-ଣ୍ଟି ସୋସିଆଲ(ଏଣ୍ଟି-ସୋସିଆଲ) ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଏମିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଉପାୟ କହୁଛୁ ଯାହାକୁ ଆପଣେଇ ଆପଣ ନିଜ ପିଲାର ଅଭ୍ଯାସକୁ ରୋକିପାରିବେ।

Google

୧।

ପିଲା ନିଜର ବାପା ମାଙ୍କ ଛାଇ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ବାପା ମାଙ୍କର ନକଲ କରିବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ଲାଗେ। କୁହାଯାଏକି ପିଲାମାନେ ପ୍ରଥମଥର ନିଜର ବାପା-ମାଙ୍କର ନକଲ ମୋବାଇଲ କିମ୍ବା ଲାପଟପ ଉଠାଇଥାନ୍ତି। ଏମିତିରେ ଯଦି ଆପଣ କାମ ବ୍ଯତୀତ ମୋବାଇଲ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହି ଅଭ୍ଯାସରୁ ବାହାରିବାକୁ ପଡିବ। ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ସମୟ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଓ ମୋବାଇଲରେ ବିନା କାରଣରେ ସମୟ ବିତାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ସମୟ ବାହାର କରି ତାଙ୍କ ସହିତ ଖେଳନ୍ତୁ।

୨।

ତିନି-ଚାରି ବର୍ଷର ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କୁ ଛୋଟବେଳୁ ନିଜ ସହିତ ଛୋଟ-ମୋଟ କାମରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖନ୍ତୁ। ଯେମିତିକି ଗମଲାରେ ପଣି ଢଳିବା, କପଡାକୁ ଠିକ ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା। ଯେମିତି ତାଙ୍କୁ ସେହି କାମ କରିବାକୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ ଲାଗୁଥିବ। ତାଙ୍କର ଭୁଲର ମଜା ନିଅନ୍ତୁ ଓ ତାଙ୍କୁ ଅନୁଭବ କରାନ୍ତୁକି ସେ କେତେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ତାଙ୍କର ଆତ୍ମବିଶ୍ଵାସ ବଢିବ ଓ ସେ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ହେବେ।

୩।

ପ୍ରତ୍ୟେକ କଳା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ୍ସପୋଜର୍ ଦିଅନ୍ତୁ। ଘରେ ଚିତ୍ର, ନୃତ୍ୟ, ସଙ୍ଗୀତ ଶିକ୍ଷା ଦିଅନ୍ତୁ। ବାଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସେମାନେ ନିଜେ ସେସବୁକୁ କରନ୍ତୁ। ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଏକ୍ସପର୍ଟ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଜୀବନକୁ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ସେମାନଙ୍କୁ ଶିଖାନ୍ତୁ ମୋବାଇଲ ଅପେକ୍ଷା ସେମାନଙ୍କର ଡ୍ରଇଂ ବହୁତ ଭଲ। ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ ମୋବାଇଲ ଦେଖିବା କମାଇଦେବେ।

୪।

ସକାଳୁ ଉଠି ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଚାଲିବା ଅଭ୍ଯାସ କରାନ୍ତୁ। ପାର୍କ କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ସହିତ ମୌଜ ମସ୍ତି କରନ୍ତୁ। ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିର ସ୍ଵଭାବ ବିଷୟରେ ବୁଝାନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କର ଚିନ୍ତା କରିବା ଶକ୍ତି ବଢିବ। ସେମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବେ ଓ ମୋବାଇଲ ମାଗିବେ ନାହିଁ।

Google

୫।

ମା-ରି-ବା ପି-ଟି-ବା ଶିଖାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନହେଲେ ସେମାନେ ଜିଦଖୋର ହୋଇଯିବେ। ନହେଲେ ସେମାନେ ଲୁଚି ଲୁଚି ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ।

୬।

କେବେବି ମୋବାଇଲ ଦେଖିବାର ଲୋଭ ଦେଖାଇ କାମ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅନେକଥର ବାପା ମା ଲୋଭ ଦେଖାଇ ମୋବାଇଲ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଏମିତିରେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ଓ ପିଲା ମନରେ ଅବିଶ୍ଵାସ କରିବାର ଭାବନା ଆସିଯାଏ।

୭।

ସବୁବେଳେ ମନେ ରଖନ୍ତୁ, ଯଦି କୌଣସି ପିଲାର ଅଭ୍ଯାସକୁ ଛଡାଇବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜେ ଏହି ଆଭାସ ଛାଡିବାକୁ ହେବ। କାରଣ ପିଲା ନିଜର ବାପା ମାଙ୍କ ଛାଇ ହୋଇଥାନ୍ତି।

(ଡିସକ୍ଳେମର: ଏହି ଲେଖାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ। ଏହି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ପାଇଁ ଓ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହ ସମ୍ପର୍କ କରନ୍ତୁ।)

ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଏହି page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଟି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିବ । ଖବର ଭଲ ଲାଗିଲେ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *