Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଏମିତି ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ନଚେତ ଅପମାନର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିଗୁଡିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଆଜିର ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ମନୁଷ୍ୟର ହିତ ପାଇଁ ଅନେକ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି। ସେ ଏପରି ନାରୀମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସର୍ବଦା ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ନଚେତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି କାରଣରୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଅପମାନର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିପାରନ୍ତି। ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନିତିଶାସ୍ତ୍ର କେଉଁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ।

Google

କୁସଂସ୍କାରି ମହିଳା:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସଂସ୍କାରି ନୁହଁନ୍ତି। ଯେଉଁ ମହିଳା ଭଲ ସଂସ୍କାରିର ନୁହନ୍ତି ସେହି ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ଭଲ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶରୀରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ରହିଥାଏ କିନ୍ତୁ ମନର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଜୀବନ ସାରା ପାଇଁ ରହିଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି ଲୋକ ଭଲ ସଂସ୍କାରି ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସୁଖମୟ ଜୀବନ ବ୍ୟତିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାନ ସମ୍ମାନ ମିଳିଥାଏ। କିନ୍ତୁ କୁସଂସ୍କାରି ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ଦ୍ବାରା ମାନ ସମ୍ମାନର ହାନି ହୋଇଥାଏ।

ଚରିତ୍ର-ହୀନ ମହିଳା:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଏଠାରେ ଥିବା ଚରିତ୍ର-ହୀନ ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଯେଉଁ ମହିଳା ସମାଜରେ ଏକରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହିତ ସ-ମ୍ବୋ-ଦ୍ଧ ରଖିଥାଏ ତାକୁ ସମାଜ ଠିକ ଭାବି ନଥାଏ। ସର୍ବଦା ଏହି ପ୍ରକାରର ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରତା ରଖିବା ଉଚିତ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଭଳି ମହିଳାଙ୍କ ଘର ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ପାପ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସିଥାଏ।କୌଣସି ମହିଳା ଯିଏ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ମ-ଦ୍ୟ-ପାନ କରେ, ସେ ସର୍ବଦା ମନ୍ଦରେ ହଜିଯାଏ, ସେହି ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଭଲ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରି ମହିଳାଙ୍କ ସହ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ସମାଜରେ ସମ୍ମାନ ହରାଇବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଏହିପରି ମହିଳାଙ୍କୁ ଦେଖୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ଦୂରେଇ ଯିବା ଉଚିତ ନଚେତ କୋର୍ଟ କଚେରୀ ମାମଲାରେ ଫସି ଯାଇପାରନ୍ତି।

Google

ଦୁଷ୍ଟ ସ୍ୱଭାବର ମହିଳା:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ନିତିଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି କଥାର ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମନ୍ଦ ପ୍ରକୃତିର ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ସର୍ବଦା ଭଲ କାରଣ ଏହି ପ୍ରକାରର ମହିଳା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ରହିଥାନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରକାରର ନାରୀ ଯେତେବେଳେ ନିଜ ସ୍ୱାର୍ଥ ପାଇଁ ସମୟ ଆସେ ସେ କାହାକୁବି ଅପ-ମାନିତ କରିପାରେ। ଯଦି କୌ ଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହିପରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗରେ ରଖନ୍ତି ତାହେଲେ ତାଙ୍କର ସର୍ବନାଶ ହୋଇପାରେ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ମହିଳାଙ୍କ ସହ କେବେବି ରହିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ନଚେତ ଶାରୀରିକ କ୍ଷତି ହେବା ସହିତ ସମ୍ମାନର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ମୋବାଇଲରେ ପାଇବା ପାଇଁ ଆମ ଏହି page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଟି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ପହଂଚିବ । ଖବର ଭଲ ଲାଗିଲେ ଲାଇକ ଓ ସେଆର କରନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *