Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ପ୍ରେସର କୁକରର ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ଏହି ୪ ଟି ଭୁଲ କେବେବି ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଘରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ସମୟରେ ପ୍ରେସର କୁକରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରେସର କୁକରରେ ତିଆରି ଖାଦ୍ୟ ନାଁ କେବଳ ପୁଷ୍ଟିକର ଗୁଣ, ଭିଟାମିନ ମିନେରାଲ ରହିଥାଏ ବରଂ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ମଧ୍ୟ ସହଜ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର ସମୟରେ ଏହା ପ୍ରାୟତଃ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କିଛି ଭୁଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ସେଗୁଡିକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ଭାରୀ ପଡ଼ିଥାଏ ତେଣୁ ରୋଷେଇ ଘରେ ପ୍ରେସର କୁକର ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଏହି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଜବରଦସ୍ତ ଖୋଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ପ୍ରେସର କୁକର:-

ଶୀଘ୍ର ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ପ୍ରାୟତଃ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରେସର କୁକରକୁ ଖୋଲିଥାନ୍ତି ଯେତେବେଳେ କି କୁକରରେ ବହୁତ ବାଷ୍ପ ଥାଏ। କୁକରରୁ ବାଷ୍ପ ବାହାରିବା ହେତୁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଜଳିପାରିବେ। ସେଥିପାଇଁ ଢାଙ୍କୁଣୀ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ ସିଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ବାଷ୍ପକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଖୋଲିବା ସମୟରେ ମୁହଁକୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ।

Google

ବିନା ପାଣିରେ ପ୍ରେସର କୁକରର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

କୁକର ବ୍ୟବହାର କରିବାବେଳେ ଏଥିରେ ସର୍ବଦା ଅଳ୍ପ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ କୁକରରେ କେବେବି ୪ ଭାଗରୁ ଅଧିକ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ଅଧିକ ପାଣି ରଖନ୍ତି ତେବେ କୁକରରେ ବାଷ୍ପ ରଖିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ରହିବ ନାହିଁ।

ଫଟା ପ୍ରେସର କୁକର:-

ରୋଷେଇ ଘରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ସମୟରେ କଦାପି ଫଟା ପ୍ରେସର କୁକର କିମ୍ବା ଖରାପ ପ୍ରେସର କୁକରର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା କୁକରରୁ ବାଷ୍ପ ବାହାରକୁ ଆସିପାରେ। ଏହା ସହିତ ଯଦି କୌଣସି ଅବଶିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ କୁକରରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଏ କିମ୍ବା ଏହାର ସାଇଟରେ ଲାଗିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ।

Google

ସଠିକ ଭାବରେ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ:-

ଯେତେବେଳେ କୁକର ସଠିକ ଭାବରେ ବନ୍ଦ ହୋଇନଥାଏ ସେଥିରେ ବାଷ୍ପ ହୋଇପାରେ ନାହିଁ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଖାଦ୍ୟ କଞ୍ଚା ରହିଥାଏ। ଏହା କେବଳ ରାନ୍ଧିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ସମୟ ନେଇ ନଥାଏ ବରଂ କୁକରର ଖରାପ ହେବାର ଭୟ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଏହା ଦ୍ବାରା କୌଣସି ରୋଷେଇରେ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟାଇପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.