Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମହିଳା ମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ୫ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଭଗବାନ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଯାନ୍ତି। ଲାଗିଥାଏ ପାପ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଦୁହେଁ ସମାନ ଅଟନ୍ତି। ମହିଳାମାନେ ଏମିତି ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ପୁରୁଷମାନେ ପ୍ରଥମେ କରୁଥିଲେ। ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମହିଳାମାନେ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାତ ହୋଇଗଲା ପ୍ରଫେସନାଲ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ କଥା,କିନ୍ତୁ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମହିଳାମାନେ ସବୁକିଛି କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ବାସ୍ତବରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କିଛି ଜିନିଷ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯାହା ମହିଳାମାନେ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ତେବେ ତାହା ଅଶୁଭ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଖରାପ ଫଳାଫଳ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ମିଳିଥାଏ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କି ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କେଉଁ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ ମହିଳାମାନେ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ନଡିଆ ଫୋଟାଇବା:-

ନଡ଼ିଆ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ମାଟିର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି କାରଣରୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷ ନଡ଼ିଆ ଫଟାଉଥିବାର। ସେମିତି ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ ତେବେବି ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ନଡ଼ିଆ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ନାହିଁ।

Google

ବ-ଳି ଦେବା:-

ଯେତେବେଳେ ଦେବୀ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ବ-ଳି ଦିଆଯାଏ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କେବଳ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯିବା ଉଚିତ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ବ-ଳି ଦିଆଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏହି କାମ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ନୁହେଁ।

ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ପାଦ ସ୍ପର୍ଶ:-

ଏହି କଥା ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଭଗବାନ ହନୁମାନ ବ୍ରହ୍ମଚାରି ଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ମହିଳାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ହଁ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଦୂରର ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ସ୍ପର୍ଶ ନକରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

Google

ଏକା ଯଜ୍ଞ କରିବା:-

ମହିଳାମାନେ ଏକା ମୁଖ୍ୟ ଯଜମାନ ଭାବରେ ଯଜ୍ଞ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଶାସ୍ତ୍ର ଏହାର ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ବି ମହିଳାମାନେ ଯଜ୍ଞ କରନ୍ତି ତାଙ୍କର ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ରହିବା ନିତାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ। ଅନ୍ୟ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ କଥା ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ। ଏହା କରିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜଣେ ପୁରୁଷ ରହିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ।

ପଇତା ଧାରଣ କରିବା:-

ଆପଣ ଅଧିକାଂଶ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପଇତା ଧାରଣ କରିଥିବାର ଦେଖିଥିବେ। ମହିଳା ମାନେ କେବେବି ପଇତା ଧାରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ହଁ, ସେମାନେ ଏହି ପଇତା ବନେଇ ନିଶ୍ଚୟ ରଖିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହାକୁ ଧାରଣର ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କର ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *