Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକ ଦାନ କରନ୍ତୁ, ମିଳିବ ଧନ, ଜୀବନ ରହିବ ସୁଖମୟ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ମାନଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ମଧ୍ୟରୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଅନ୍ୟତମ। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ପର୍ବ ସାରା ଦେଶରେ ଅଲଗା ଅଲଗା ରୂପରେ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉତ୍ତରାୟଣ ହୋଇଥାଏ। ଏଥର ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ପର୍ବ ୧୪ ଜାନୁୟାରୀକୁ ପାଳନ କରାଯାଏ। ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ଏହିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମକର ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହାସହିତ ସବୁ ଶୁଭ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ପୂଜା ପାଖରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିବାହ ଭଳି ମଙ୍ଗଳ କାର୍ଯ୍ୟ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯିବ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଗଣନା ଅନୁସାରେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତିର ପର୍ବ ବହୁତ ଖାସ୍ ମାନା ଯାଇଥାଏ। ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ପୁଣ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟର ବହୁତ ମହତ୍ୱ ରହିଥାଏ। ଏହି ଦିନ ପବିତ୍ର ନଦୀ ଅଥବା ଜଳ କୁଣ୍ଡରେ ସ୍ନାନ, ଦାନ ପୁଣ୍ୟ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରା ଯାଇଥାଏ।

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ବିଶେଷ ଦାନ କରା ଯାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ମନୁଷ୍ୟକୁ ଦୁଇ ଗୁଣ ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି ଖାସ୍ ବସ୍ତୁ ଉପରେ ସୂଚନା ଦେବୁ, ଯାହାର ଦାନ ଆପଣ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ କଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ରହିବ।

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଏହି ବସ୍ତୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ବସ୍ତୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ –

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଗୁଡ଼ ଏବଂ ତିଳ ଦାନ କରିବାର ବହୁତ ମହତ୍ୱ ରହିଛି। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଗୁଡ଼ ଏବଂ ତିଳ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା କୁଣ୍ଡଳୀରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଶନିଙ୍କ ସ୍ଥିତି ସୁଦୃଢ ରହିବ। ଏହି ବସ୍ତୁ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବତା ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସମାଜରେ ଆପଣଙ୍କର ମାନସମ୍ମାନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ମିଳିବ। ଆପଣଙ୍କର ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ।

Google

ଖେଚୁଡ଼ିର ଦାନ –

ଯଦି ଆପଣ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପର୍ବ ଦିନ ଖେଚୁଡି ଦାନ କରନ୍ତି ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ। ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ କି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନକୁ ଖେଚୁଡ଼ି ପର୍ବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ପ୍ରସାଦ ରୂପରେ ଖେଚୁଡ଼ି ବଣ୍ଟନ କରିବାର ପରମ୍ପରା ରହିଛି। ଏଭଳି ମାନା ଯାଇଛି କି ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଖେଚୁଡ଼ି ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ଖୁସି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହାସହିତ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏହାର ସକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ।

ଲୁଣର ଦାନ –

ଯଦି ଆପଣ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ଲୁଣର ଦାନ କରିବେ ତାହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ସବୁ ଖରାପ ସମୟ ଦୂର ହେବ।

Google

ଶନିଙ୍କ ସାଢ଼େସାତୀରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବା ପାଇଁ କଳା ତିଳ କରନ୍ତୁ ଦାନ –

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛୁ କି ଶନି ଦେବତା ସବୁଠାରୁ କ୍ରୋଧୀ ଦେବତା ମାନା ଯାଇଥାନ୍ତି। ଯଦି ତାଙ୍କର ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡି ଯାଏ, ତାହେଲେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବାକୁ ଲାଗି ଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଉପରେ ଶନି ଦେବ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି , ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିର ସବୁ ଦୁଃଖ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଶନିଙ୍କ ସାଢ଼େସାତୀର ପ୍ରଭାବ ରହିଛି ତାହେଲେ ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ସେହି ଲୋକଙ୍କୁ ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଦିନ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ କଳା ତିଳ ଭରି କୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଧନ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଦାନ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଶନି ଦୋଷ ଦୂର ହୋଇଥାଏ। କାର୍ଯ୍ୟ ବ୍ୟାପାରରେ ସଫଳତା ମିଳିବ। ଜୀବନରେ ସବୁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କର ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.