Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୁଲ , ନଚେତ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ହିନ୍ଦୁ ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀ , ଏହି ସୃଷ୍ଟିର ରଚନା ତିନି ଦେବ ବ୍ରହ୍ମା , ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ୍ବର ମିଳିତ ଭାବରେ କରିଛନ୍ତି। ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ମହେଶ୍ବର ଅର୍ଥାତ ଭଗବାନ ଶିବ ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି। ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗଳିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏକ ମନ୍ଦିର ମିଳିଯିବ। ଲୋକମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମସ୍ୟା ଆସିଲେ , ସେମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଆରାଧନା କରିଥାନ୍ତି। ଏହାର ଏକ କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଯେ , ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଭଳି କୁହାଯାଏ ଯେ , ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଯାଆନ୍ତି , ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଆସେ ନାହିଁ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ଉପାୟ ତାଙ୍କର ପୂଜାପାଠ କରିବା। ଏହାଦ୍ବାରା ତାଙ୍କ ଧ୍ୟାନ ଆପଣଙ୍କ ଆଡ଼କୁ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭାଗ୍ୟ ଚମକିଥାଏ।

Google

କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାରେ କିଛି ଭୁଲ କରିଦିଅନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ଭାଗ୍ୟ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟରେ ପରିଣତ ହୋଇଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ , ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଘରେ କିଛି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସାବଧାନତା ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିବା ଭୁଲକରି ମଧ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ଏହି ଭୁଲ କରିବା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ:-

ଆପଣ ଯେବେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛନ୍ତି , ସେତେବେଳେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମନେରଖିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ମନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରହିଥିବ। ଖରାପ ମନରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପୂଜା କରିବା ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ ଭଗବାନଙ୍କ ପୂଜାରେ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ମନକୁ ଏବଂ ବିଚାରକୁ ସ୍ୱଚ୍ଛ କରିନିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ କାହା ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ମନ ଭଲ ନାହିଁ , ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ତାକୁ ଠିକ କରିନିଅନ୍ତୁ। ଏହାପରେ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ବସନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଏଭଳି କରୁନାହାଁନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ପୂଜା ବ୍ୟର୍ଥ ହେବ ଏବଂ ଭଗବାନ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପୂଜା କରୁଥିବା ସମୟରେ କେବେ ମଧ୍ୟ କଳା ପୋଷାକ ଧାରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପୂଜାରେ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଅଶୁଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶେଷକରି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପୂଜାରେ ଆପଣଙ୍କୁ କଳା ପୋଷାକ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଏଭଳି କୁହାଯାଏ ଯେ ,ଯେଉଁବ୍ୟକ୍ତି କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି , ତାଙ୍କ ଉପରେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଲାଗିଯାଏ , ତାପରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ କାମ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ।

Google

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ପୂଜା କରୁଥିବା ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିଥାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ବାରା ଭଗବାନ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥାନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ , ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ କେବେ ମଧ୍ୟ କେତକୀ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଭଗବାନ ଶିବ କେତକୀ ଫୁଲ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ତାକୁ ବହିଷ୍କାର କରିଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ଶିବଙ୍କର ପୂଜାରେ ଏହାକୁ ବର୍ଜିତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପରେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉପରେ କେତକୀ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିଦିଅନ୍ତି , ତେବେ ସେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଓଁ ନମଃ ଶିବାୟ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *