Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

Solar Eclipse ୨୦୨୦ : ବର୍ଷ ୨୦୨୧ ରେ ଦେଖିବେ ଏତେ ଗୁଡିଏ ଗ୍ରହଣ , ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରୁ ହେବ ଆରମ୍ଭ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ବର୍ଷ ୨୦୨୧ ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ପୃଥିବୀ, ଚନ୍ଦ୍ରମାର ଚଳନ ଦୁନିଆ ସାରାର ଖଗୋଳ ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଏକ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ସମେତ ଗ୍ରହଣର ଚାରି ରୋମାଞ୍ଚକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ। ଭାରତରେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଦୁଇଟି ଖଗୋଳିୟ ଘଟଣା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

ଡାକ୍ତର ରାଜେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରକାଶ ଗୁପ୍ତା କହିଲେ କି ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ଏହି ଖଗୋଳୀୟ ଘଟଣା ୨୬ ମେ କୁ ଲାଗୁଥିବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

Google

ସେ କହିଲେ ,’ ନବବର୍ଷର ଏହି ପ୍ରଥମ ଗ୍ରହଣ ସିକ୍କିମକୁ ଛାଡି ଭାରତର ପୂର୍ବ ଉତ୍ତର ରାଜ୍ୟ, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର କିଛି ଭାଗ ଏବଂ ଓଡ଼ିଶାର ତଟିୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖା ଦେବ। ଯେଉଁଠାରେ ଚନ୍ଦ୍ରଦୟୋ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ସ୍ଥାନ ଅପେକ୍ଷା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ହୋଇ ଥାଏ। ଏହି ଖଗୋଳୀୟ ଘଟଣା ସମୟରେ ଚନ୍ଦ୍ରମା ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଦ୍ଵାରା ୧୦୧.୬ ପ୍ରତିଶତ ଢାଙ୍କି ଯିବ।”

ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସେତେବେଳେ ଲାଗିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଓ ଚନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ପୃଥିବୀ ଆସି ଯାଏ ଏବଂ ନିଜ ଉପଗ୍ରହ ଚନ୍ଦ୍ରକୁଙ୍କ ଛାୟାରେ ଢାଙ୍କି ଦେଇଥାଏ। ଚନ୍ଦ୍ର ଏହି ସ୍ଥିତିରେ ପୃଥିବୀର ଛାଇରେ ଲୁଚି ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ତାହା ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ଆଲୋକ ପଡି ନଥାଏ। ଏହି ଖଗୋଳୀୟ ଘଟଣା ସମୟରେ ପୃଥିବୀ ବାସୀଙ୍କ ଚନ୍ଦ୍ରର ରକ୍ତିମ ଆଭା ପାଇଁ ଦେଖା ଦେଇଥାଏ। ଏହାକୁ ବ୍ଲଡ ମୁନ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ଗୁପ୍ତ ଭାରତୀୟ ସନ୍ଦର୍ଭକୁ ନେଇ କଲେ କାଳଗଣନା କରି କହିଛନ୍ତି ୧୦ ଜୁନକୁ ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି ବଳୟାକାର ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦେଶରେ ଦେଖା ଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ଖଗୋଳୀୟ ଘଟଣା ସମୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଆସି ଯିବ। ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ପୃଥିବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ରିଙ୍ଗ ଅଫ ଫାୟାର ରୂପରେ ୯୪.୩ ପ୍ରତିଶତ ଢାଙ୍କି ହୋଇଥିବାର ନଜର ଆସିବ।

Google

ସେ କହିଛନ୍ତି କି ୧୯ ନଭେମ୍ବରକୁ ଲାଗିବାକୁ ଯାଇଛି ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଅରୁଣାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ କିଛି ଭାଗରେ କମ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଡ଼ିବ। ଏହି ଖଗୋଳୀୟ ଘଟଣାରେ ଚରମ ଉପରେ ଚଦ୍ରମା ୯୭.୯ ପ୍ରତିଶତ ଭାଗ ପୃଥିବୀର ଛାଇରେ ଦେଖା ଦେବ।

କହିବାକୁ ଗଲେ ଦୁଇଟି ସଦି ପୁରୁଣା ବେଧଶାଳାର ଅଧିକ୍ଷକ ର ଚାରିଟି ଡିସେମ୍ବର କୁ ଲାଗିବାକୁ ଯାଉଛି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଦ୍ଵାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ମଧ୍ୟରେ ଚନ୍ଦ୍ର କିଛି ସୌରମଣ୍ଡଳର ମୁଖିଆ ସୂର୍ଯ୍ୟ ୧୦୩.୬ ପ୍ରତିଶତ ଢାଙ୍କି ଥିବାର ନଜର ଆସିବ। ବର୍ଷ ୨୦୨୧ ରେ ଏହି ଅନ୍ତିମ ଗ୍ରହଣକୁ ଭାରତରେ ଦେଖା ଯିବ ନାହିଁ।

ବର୍ଷର ସମାପ୍ତି ସମୟରେ ବର୍ଷ ୨୦୨୦ ରେ ଦୁଇଟି ସୂର୍ଯ୍ୟପରାଗ ଏବଂ ଚାରିଟି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମେତ ଗ୍ରହଣର ଛଅଟି ରୋମାଞ୍ଚକ ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜ ଇଷ୍ଟ ଭଗବାନଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *