Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି : ଏହି ୪ ପ୍ରକାରର ଲୋକ ସାପ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଦଜନକ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏବେ ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ପଣ୍ଡିତ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜୀବନରୁ କିଛି ଅନୁଭୂତି ‘ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି’ ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ମଣିଷ ପାଇଁ ଅନେକ ନୀତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ପୁସ୍ତକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନ କାଳରେ ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରେ ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହୋଇଯାଏ।

ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ କିଛି ଏମିତି ଲୋକଙ୍କୁ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ବିନାଶର ପଥକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଏକ ପଦ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ମନୁଷ୍ୟକୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକାରର ଲୋକ ସାପ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଦଜନକ ଅଟନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ନ ରୁହନ୍ତି ତେବେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିନାଶ ହୋଇ ଯିବେ।

Google

ଶ୍ଳୋକଟି ଏମିତି ଅଟେ:-

ଦୁରାଚାରୀ ଚ ଦୁଦୁର୍ଷ୍ଟିର୍ଦୁରାବାସୀ ଚ ଦୁର୍ଜନଃ |
ୟନମୈତ୍ରୀ କ୍ରିୟତେ ପୁମିଭରର୍ନରଃ ଶୀଘ୍ର ବିନଷୟତି ||

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମନୁଷ୍ୟକୁ ଏମିତି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ଯିଏ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ସହିତ ଦୁରାଚାର କରିଥାଏ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟର କ୍ଷତି ସାଧନ କରିବା ଭାବନା ରଖିଥାଏ । ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଅନାବଶ୍ୟକ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ସର୍ବଦା ଏକ ଦୂରତା ରଖିବା ଉଚିତ।  ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇ ପାରନ୍ତି।

ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଖରାପ ସଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ପଣ୍ଡିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କେହି ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱର ତେବେ ତାଙ୍କର ବନ୍ଧୁମାନେ ଜଣାଶୁଣା ହେବା ଉଚିତ। ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଉପରୋକ୍ତ ଗୁଣଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଯିଏ ବନ୍ଧୁତା କରେ ଖ୍ୟାତି ଏବଂ ସମ୍ମାନର ସର୍ବଦା ହ୍ରାସ ଘଟେ।

Google

ହୋଇପାରେ ଦୁଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ଜ୍ଞାନୀ ହୋଇଥାନ୍ତୁ, ତଥାପି ତାଙ୍କ ଠାରୁ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଉଚିତ। କାରଣ ମଣି ସହିତ ଅଳଙ୍କୃତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସାପ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଏହି କାରଣରୁ ସମସ୍ତେ ମନ୍ଦ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ। ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଜୀବନରେ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କର କଥା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ସେମାନେ କେବଳ ସଫଳତାର ଉଚ୍ଚତାକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରି ବଞ୍ଚନ୍ତି। ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସଫଳତା ସହିତ ବ୍ୟବହାରିକ ଜ୍ଞାନ ଆହରଣ କରନ୍ତି।

ତେଣୁ ଚାଣକ୍ୟ ଯେଉଁ ଚାରି ଜଣଙ୍କୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ସେମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁଷ୍ଟ ଲୋକ, ମନ୍ଦ ପ୍ରକୃତିର ଲୋକ, ବିନା କାରଣରେ ଅନ୍ୟର କ୍ଷତି କରୁଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ମନ୍ଦ ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି। ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ବନ୍ଧୁତା କରି ଆପଣ ନିଜର ବିନାଶକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ଯାହା ପରିଣାମ ଆପଣଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଜଣାପଡେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପଢିବା ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *