Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ କାହିଁକି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଛାତିରେ ଲାତ ମାରିଥିଲେ ? ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ହେଉଛନ୍ତି ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମାନସ ପୁତ୍ର। ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ଖ୍ୟାତି ଥିଲା ଯିଏ ଦକ୍ଷଙ୍କ ପୁତ୍ରୀ ଥିଲେ। ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ସପ୍ତର୍ସିମଣ୍ଡଳର ଜଣେ ଋଷି। ଶ୍ରାବଣ ଏବଂ ଭାଦ୍ରପଦରେ ସେ ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରଥରେ ରହୁ ଥିଲେ।

Google

ଥରେ ସରସ୍ୱତୀ ନଦୀ କୂଳରେ ଋଷି-ମୁନି ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ଏହି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରୁଥିଲେ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା, ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ବଡ଼ ଏବଂ ଶ୍ରେଷ୍ଠ? ଏହାର କୌଣସି ଉଚିତ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନ ବାହାରିବାରୁ ସେମାନେ ତ୍ରିଦେବଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ନେବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ ଏବଂ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମାନସ ପୁତ୍ର ମହର୍ଷି ଭୃଗୁଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତ କଲେ।

ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭଗବାନଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ପାଖକୁ ଯାଇଥିଲେ। ସେ ନାଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କଲେ କିମ୍ବା ନାଁ ତାଙ୍କର ସ୍ତୁତି। ଏହା ଦେଖି ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା କ୍ରୋଧିତ ହୋଇଗଲେ। ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧ ହେତୁ ତାଙ୍କ ମୁହଁ ଲାଲ ହୋଇଗଲା। କିନ୍ତୁ ତାପରେ ସେ ଏହା ଚିନ୍ତା କଲେ କି ସେ ତାଙ୍କର ନିଜ ପୁଅ ବୋଲି। ସେ ତାଙ୍କ ହୃଦୟରେ ଉଠିଥିବା କ୍ରୋଧର ଆବେକକୁ ବିବେକ ଏବଂ ବୁଦ୍ଧିରେ ଦବେଇ ନେଲେ।

ସେଠାରୁ ମହର୍ଷି ଭୃଗୁ କୈଳାଶ ଯାଇଥିଲେ। ଭଗବାନ  ଦେବାଧିଦେବ ମହାଦେବ ଦେଖିଲେ ଭୃଗୁ ଆସୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେ ଖୁସିରେ ନିଜ ପଦରୁ ଉଠି ତାଙ୍କୁ ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବାକୁ ବାହୁ ବିସ୍ତାର କଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଋଷି ଭୃଗୁ ତାଙ୍କ ଆଲିଙ୍ଗନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରି କହିଲେ – ମହାଦେବ! ଆପଣ ସର୍ବଦା ବେଦ ଏବଂ ଧର୍ମର ସମ୍ମାନର ଉଲ୍ଲଂଘନ କରନ୍ତି। ଦୁଷ୍ଟ ଓ ପାପୀମାନଙ୍କୁ ଆପଣ ଯେଉଁ ସୁଫଳ ଦେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ସୃଷ୍ଟି ଉପରେ ଏକ ଭୟଙ୍କର ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ତେଣୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କଦାପି ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବି ନାହିଁ। ତାଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ଭଗବାନ ଶିବ କ୍ରୋଧରେ ଉଠିଲେ। ସେ ତ୍ରିଶୂଳକୁ ଉଠାଇ ଯେତେବେଳେ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ ସେତେବେଳେ ଭଗବତୀ ସତୀ ତାଙ୍କୁ ବିନୟକରି କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଶାନ୍ତ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ ଋଷି ଭୃଗୁ ବୈକୁଣ୍ଠଲୋକ ଗଲେ। ସେହି ସମୟରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୋଳରେ ମୁଣ୍ଡ ରଖି ଶୋଇଥିଲେ। ଭୃଗୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ତାଙ୍କ ଛାତିରେ ଏକ ଜୋରସେ ଳାତ ଦେଇଥିଲେ। ଭକ୍ତ-ବସ୍ୟଲ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ନିଜ ଆସନରୁ ଉଠି ପଡ଼ିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରି ତାଙ୍କ ପାଦକୁ ଆଉଁସି କରି କହିଲେ – ପ୍ରଭୁ! ଆପଣଙ୍କର ଗୋଡରେ ଆଘାତ ଲାଗି ନାହିଁ ତ? ଦୟାକରି ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଏହି ଆସନରେ ବିଶ୍ରାମ କରନ୍ତୁ। ଭଗବାନ! ମତେ ଆପଣଙ୍କର ଶୁଭ ଆଗମନ ବିଷୟରେ ଜଣା ନଥିଲା। ତେଣୁ ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିପାରିଲି ନାହିଁ। ଆପଣଙ୍କର ପାଦର ସ୍ପର୍ଶ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାକୁ ପବିତ୍ର କରିବା ପାଇଁ। ଆପଣଙ୍କର ପାଦର ସ୍ପର୍ଶରେ ଆଜି ମୁଁ ଧନ୍ୟ ହୋଇଗଲି।

Google

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଏହି ଆଚରଣ ଦେଖି ମହର୍ଷି ଭୃଗୁଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଝରିବାକୁ ଲାଗିଲା। ଏହା ପରେ ସେ ସାଧୁମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା, ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅନୁଭୂତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ଋଷି ମୁନି ସେମାନଙ୍କର ଅନୁଭୂତି ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ସନ୍ଦେହ ଦୂର ହୋଇଗଲା।ସେବେଠାରୁ ସେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲି ଭାବି ତାଙ୍କର ପୂଜା ଅର୍ଚ୍ଚନା କଲେ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ବିଷ୍ଣୁଦେବାୟ ନମଃ ” ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.