Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ୪ଟି କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ୪ ଟି କାମ ବିଷୟରେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଲୋକପ୍ରିୟ ଶିକ୍ଷକ ତଥା ଦାର୍ଶନିକ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜୀବନରୁ କିଛି ଅନୁଭୂତି ‘ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି’ ରେ ଦେଇଛନ୍ତି। ମଣିଷ ପାଇଁ ଅନେକ ନୀତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ପୁସ୍ତକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନ କାଳରେ ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରେ ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଖୁସିରେ ଭରିଯାଏ। ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଏପରି କିଛି ମହିଳାଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଆପଣେଇବାରେ ଆଦୌ ବିଳମ୍ବ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ତାଙ୍କ ଜୀବନର କିଛି ଅନୁଭୂତିକୁ ଗୋଟେ ପୁସ୍ତକ ‘ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି’ରେ ଜାଗା ଦେଇଛନ୍ତି। ମଣିଷ ପାଇଁ ଅନେକ ନୀତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ତାଙ୍କ ନୀତି ପୁସ୍ତକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନ କାଳରେ ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରେ ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଖୁସିରେ ଭରିଯାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ସେହି ଭୁଲଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଯଦି ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ କରାଯାଏ ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି।

ଦ୍ୱାର ବନ୍ଧରେ ପାଣି ଢ଼ାଳିବା:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ନିଜ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର ବନ୍ଧରେ ପାଣି ଢାଳନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ଧନ ଦୋୖଲତର ଅଭାବ କେବେବି ହୁଏ ନାହିଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ପିତୃପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କୃପାର ବର୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଘରେ ସର୍ବଦା ଧନ ଧାନ୍ୟରେ ଭରି ରହିଥାଏ।

ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଶୋଇବା:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଏହା କରନ୍ତି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଖୁସି ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତି। ଯେଉଁମାନେ ଏହା କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ଧିରେ ଧିରେ ସମସ୍ତ ଟଙ୍କା ଯିବାକୁ ଲାଗେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ନିଦ ଭଙ୍ଗ ହୋଇଯାଉ ଏବଂ ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋସ୍ତ ହେବା ପରେ ଶୁଅନ୍ତୁ ।

Google

ସନ୍ଧ୍ୟା ପୁଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତିରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ପୂଜା ଅର୍ଥାତ ସନ୍ଧ୍ୟାର ପୂଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି। ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ନିତି ନିୟମର ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ଧନ ଧାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ସରଳ ଉପାୟ କରିବା ଦ୍ବାରା ଘରର ପରିବେଶ ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ।

ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କର ସମ୍ମାନ କରିବା:-

କହିବା କଥା ଏହା ମଧ୍ୟ ଯେ ଯେଉଁ ଘରର ସଦସ୍ୟମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଘରେ କେବେବି ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହିପରି ପରିବାର ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କୃପାର ବର୍ଷା କରିଥାନ୍ତି। ଏହିପରି ପରିବାର ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିଥାଏ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଗୃହର ସଦସ୍ୟମାନେ ସର୍ବଦା ପରସ୍ପରକୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ଉଚିତ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନର ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *