Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଋତୁସ୍ରାବ ରୋକିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଖାଉଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ , ହୋଇଥାଏ ଏହି ୫ଟି ବଡ଼ କ୍ଷତି

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବ ସହ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରତିମାସ ଋତୁସ୍ରାବର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା , ବିରକ୍ତଭାବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ଏଥିସହିତ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ମହିଳା ମାନେ ଔଷଧ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି। ଅନେକଥର କେତେକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଋତୁସ୍ରାବର ତାରିଖକୁ ଔଷଧ ମାଧ୍ୟମରେ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଯେଉଁ ମହିଳା ମାନେ ଋତୁସ୍ରାବ ସହ ଜଡିତ ଔଷଧ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି , ସେହି ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଅନେକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚିପାରେ।

Google

ଋତୁସ୍ରାବ ଆସିବାର ସଠିକ ସମୟ:-

ତେବେ ସାଧାରଣ ଭାବରେ ଋତୁସ୍ରାବ ଚକ୍ର ୨୪ ଦିନର ହୋଇଥାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ୨୮ ରୁ ୩୮ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଋତୁସ୍ରାବ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ତାହା ସାଧାରଣ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଯଦି କୌଣସି ମହିଳାଙ୍କର ପ୍ରତିଥର ବିଳମ୍ବରେ ଋତୁସ୍ରାବ ହୋଇଥାଏ , ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ନେବା ଉଚିତ।

ଋତୁସ୍ରାବକୁ ରୋକୁଥିବା ଔଷଧ ଗୁଡିକର ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା:-

ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ:-

ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ମହିଳା ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଋତୁସ୍ରାବ ତାରିଖକୁ ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଔଷଧ ସେବନ କରୁଛନ୍ତି , ତେବେ ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବର ସମସ୍ୟା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ। ଏହାଦ୍ବାରା ୨୮ ରୁ ୩୦ ଦିନର ଋତୁସ୍ରାବ ଚକ୍ରରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଡିମ୍ବାଣୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ମହିଳା ମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ।

Google

ଅଧିକ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ:-

ଯେଉଁ ମହିଳା ମାନେ ନିୟମିତ ଭାବରେ ହେଉଥିବା ଋତୁସ୍ରାବର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅଟକାଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି କିମ୍ବା ଋତୁସ୍ରାବ ତାରିଖକୁ ଆଗକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇବାକୁ ଔଷଧ ସେବନ କରିଥାନ୍ତି , ସେହି ମହିଳା ମାନଙ୍କର ଅଧିକ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢି ଯାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ଅସହନୀୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ।

ମୋଟାପଣ ଏବଂ ମଧୁମେହ:-

ଯେଉଁ ମହିଳା ମାନଙ୍କର ବୟସ ୩୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଅଟେ , ଏହାସହିତ ମୋଟାପଣ ଏବଂ ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି , ତେବେ ଏହି ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଋତୁସ୍ରାବର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ରୋକିବାପାଇଁ ଔଷଧ ସେବନ କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଏହି ଔଷଧ ଗୁଡିକ ସେହି ରୋଗକୁ ବଢାଇବାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ବାନ୍ତି ହେବାର ସମସ୍ୟା:-

ଋତୁସ୍ରାବ ଦିନ ଏହି ଔଷଧ ଗୁଡିକର ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇପାରେ , ଯେପରିକି ବାନ୍ତି ହେବା , ବାନ୍ତି ଉଠାଇବା , ପେଟ ଗଡ଼ବଡ଼ ଇତ୍ୟାଦି ହୋଇଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଅନିୟମିତ ଋତୁସ୍ରାବ ଯୋଗୁଁ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳତା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଭଳି ସମସ୍ୟା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ।

ହରମୋନରେ ଅସନ୍ତୁଳନ ହେବାର ଆଶଙ୍କା:-

ଋତୁସ୍ରାବ ଦିନ ଏହି ଔଷଧ ଗୁଡିକର ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମହିଳା ମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ହରମୋନର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ , ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହରମୋନର ସନ୍ତୁଳନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକଥର ହରମୋନରେ ଦୁଇମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରେ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଏହି ଔଷଧ ଗୁଡିକୁ ସେବନ ନ କରିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.