Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ଏହି ୬ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଥିଲେ ତାଙ୍କ ଘରର ସୁଖ ଶାନ୍ତି ସବୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ଯାଏ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ଅନୁସାରେ ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଏହି ୬ଟି ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କ ଘରର ସୁଖ ଶାନ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କଣ କହିଛନ୍ତି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କୁ ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ଶିକ୍ଷକ, ଦାର୍ଶନିକ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ, ଆଇନଜୀବୀ ଏବଂ ରାଜ ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ମାନାଯାଏ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ପାଟଳିପୁତ୍ରର ଜଣେ ମହାନ ପଣ୍ଡିତ ଥିଲେ। ଏତେ ବଡ ସାମ୍ରାଜ୍ୟର ମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଏକ ସରଳ କୁଟୀଳରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସେ ଅତି ସରଳ ଜୀବନଯାପନ କରିବାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜୀବନର କିଛି ଅନୁଭୂତି ‘ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି’ ପୁସ୍ତକରେ ଲେଖିଛନ୍ତି। ମଣିଷ ପାଇଁ ଅନେକ ନୀତି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ନୀତି ପୁସ୍ତକରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନ କାଳରେ ଏହି ନୀତିଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରିବେ ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଖୁସି ଆନନ୍ଦମୟ ହୋଇଯିବ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ଚାଣକ୍ୟ ନିତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏପରି କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ବିନାଶର ପଥରେ ନେଇଥାଏ। ସେହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ କଣ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

Google

ଧନର ଲୋଭ:-

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ କିଛି ମହିଳା ଟଙ୍କା ଲୋଭରେ ଚିନ୍ତା ନକରି କାମ କରନ୍ତି। ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ସେମାନେ ପରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ଲୋଭ ଅଛି ତେବେ ଏହାକୁ ତୁରନ୍ତ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ। ନଚେତ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଖରାପ ଫଳାଫଳର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ

ପୂଜା ପାଠ ନକରିବା:-

ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିନ୍ଦୁ ଘରେ ପୂଜା ପାଠ କରାଯାଏ ।ତଥାପି କିଛି ଲୋକ ପୂଜା ପାଠରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ବିଶେଷ କରି ଆଜିର ମହିଳାମାନେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ ନୁହଁନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ଦେଉଛୁ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ମହିଳାମାନେ ପୂଜା କରନ୍ତି ନାହିଁ ସେହି ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବଢିବାକୁ ଲାଗେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଘରର ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୂର ହେବାକୁ ଲାଗେ।

କଥା କଥାରେ ନଖରା ଦେଖାଇବା:-

ଏହି ଦୁନିଆରେ କୌଣସି ମହିଳା ନାହାଁନ୍ତି ଯିଏ ନଖରା ଦେଖାନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସବୁ କଥା ଉପରେ ନଖରା ଦେଖାଇବା ଠିକ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଉପରେ ନଖରା ଦେଖାଉଛନ୍ତି ତାହା ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଖରାପ ପରିଣାମର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ।

Google

ବିନା ଭାବି ଚିନ୍ତି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା:-

ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା କୌଣସି କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଜିର ମହିଳାମାନେ ଏତେ ସ୍ୱାର୍ଥପର ହୋଇଗଲେ ଯେ ସେମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଖାତିର ନକରି ଯାହା ତାଙ୍କ ମନକୁ ଆସେ ତାହା କରନ୍ତି। ଏହାକୁ ନେଇ କାହା ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ଯାଏ ଆସେ ନାହିଁ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖରାପ କାର୍ଯ୍ୟର ପରିଣାମ ମଧ୍ୟ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଥାଏ। ତେଣୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ବୁଝିବିଚାରି କରିବା ଉଚିତ।

ବାରମ୍ବାର ମିଥ୍ୟା କହିବା:-

କିଛି ମହିଳାଙ୍କର କଥା କଥାରେ ମିଥ୍ୟା କହିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି। ସେମାନେ ଏଠାକାର କଥାବାର୍ତ୍ତା ସେଠାରେ କରିବାରେ ଖୁସି ପାଇଥାନ୍ତି। ଏପରି ମହିଳାଙ୍କୁ କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହି ସମାନ ଆଚରଣ ହେତୁ ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନ ହରାଇଥାଆନ୍ତି। ଏହିପରି ମହିଳାମାନଙ୍କର ପତନ ଏହି ଠାରୁ ହିଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ।

ବଡ଼ ମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ନକରିବା:-

ଯେଉଁ ମହିଳାମାନେ ବଡ଼ ମାନଙ୍କର ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କଥା କଥାରେ ସେମାନଙ୍କ ସହ କଳି ଝଗଡ଼ା କରନ୍ତି ଏହିପରି ମହିଳାମାନେ ଘରର ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ଏକ ବଡ଼ ବିପଦ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏପରି ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ ହୋଇଗଲେ ବ୍ୟକ୍ତି କେବେବି ଖୁସି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ। ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ “ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *