Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଗରମ ପାଣିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଗାଧୋଇବା କ୍ଷତିକାରକ , ଶୀତ ଦିନରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତ ଏହି ଭୁଲ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଋତୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ସହିତ ଶରୀରର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଯାଏ। ଶୀତ ଋତୁରେ ଫ୍ଲୁ କିମ୍ବା ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ବହୁତ ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ। ଏହି ସବୁକିଛି ଜାଣି ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ସହ ଖେଳିବାରେ ଲାଗି ପଡିଛନ୍ତି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ , ଶୀତ ଋତୁରେ ଲୋକମାନେ ଜାଣତରେ କିମ୍ବା ଅଜାଣତରେ କେଉଁ ବଡ଼ ଭୁଲ କରି ବସନ୍ତି।

ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରମ ପାଣିରେ ଗାଧୋଇବା:-

ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନଙ୍କର କହିବା ଅନୁଯାୟୀ , ଶୀତ ଦିନରେ ଗରମ ପାଣିରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଧୋଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ଵାରା ଆମ ଶରୀର ଏବଂ ମନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ ଗରମ ପାଣି କେରାଟିନ ନାମକ ଚର୍ମର କୋଷକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ କୁଣ୍ଡେଇବା , ଶୁଖିଲାପଣ ଏବଂ ଲାଲ ଦାଗର ସମସ୍ୟା ବଢି ଯାଇଥାଏ।

Google

ବହୁତ ଅଧିକ ପୋଷାକ:-

ଶୀତ ଋତୁରେ ନିଜକୁ ଗରମ ରଖିବା ଭଲ କଥା ଅଟେ , କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଅଧିକ ଗରମ ହେବାର ଶିକାର ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ ଥଣ୍ଡା ଲାଗିବା ଦ୍ୱାରା ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ହ୍ଵାଇଟ ବ୍ଲଡ଼ ସେଲସ (WBC) ତିଆରି କରିଥାଏ , ଯାହା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ରୋଗରୁ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କି ଶରୀର ଅଧିକ ଗରମ ହେବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ନିଜ କାମ କରିପାରେ ନାହିଁ।

ଅଧିକ ଖାଇବା:-

ଶୀତ ଋତୁରେ ମଣିଷର ଆବଶ୍ୟକତା ହଠାତ ବଢି ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସେ କିଛି ଚିନ୍ତା ନ କରି ସବୁକିଛି ଖାଇବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ ଥଣ୍ଡା ସହ ମୁକାବିଲା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର କ୍ୟାଲୋରୀ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ , ଯାହାର ଭରଣପୋଷଣ ଆମେ ଡାର୍କ ଚକଲେଟ କିମ୍ବା ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ କରିଥାଉ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭୋକ ଲାଗିବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଫାଇବର ଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ।

କଫି:-

ଶୀତ ଋତୁରେ ଚା କିମ୍ବା କଫି ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିବାର ଉପାୟ ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି କି ବହୁତ ଅଧିକ କଫି ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଦିନସାରାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ୨ କିମ୍ବା ୩ କପ କଫିରୁ ଅଧିକ ପିଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

କମ ପାଣି ପିଇବା:-

ଶୀତ ଋତୁରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ କମ ଶୋଷ ଲାଗିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ଶୀତ ଦିନରେ ଶରୀରକୁ ପାଣିର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ପରିସ୍ରା , ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଝାଳ ବାହାରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଣି ଶରୀର ବାହାରକୁ ଆସି ଯାଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପାଣି ନ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଡିହାଇଡ୍ରେଟ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା କିଡନୀ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଧା ବଢ଼ିପାରେ।

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କଣ କରିବେ:-

ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ , ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ହାତ ଏବଂ ଗୋଡ଼କୁ ଗ୍ଲୋଭସ ଏବଂ ମୋଜା ଦ୍ୱାରା ଘୋଡାଇ ରଖିବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇଥାଏ। ଶୋଇବା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଉପାୟକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି।

ଶଯ୍ୟା ସମୟ ରୁଟିନ:-

ଏହି ଋତୁରେ ଦିନ ଛୋଟ ଏବଂ ରାତି ବଡ଼ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ଏଭଳି ଦିନଚର୍ଯ୍ୟା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ସିକାର୍ଡିୟାନ ସାଇକେଲ ବାଧା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ଶରୀରରେ ମେଟାବୋଲିନ ହର୍ମୋନର ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟ ବଢି ଯାଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ଆଖିପତା ବାରମ୍ବାର ପଡି ଯାଇଥାଏ , ଆଳସ୍ୟତା ଆସିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଶୋଇବା ସମୟରେ ହିଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଭଲ ନିଦା ନେବାପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ:-

ଶୀତ ଋତୁରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକମାନେ ଥଣ୍ଡାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବା ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତି। ଏଭଳି କରିବା ଶରୀର ଉପରେ ଭାରି ପଡିପାରେ। ଘରେ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶାରୀରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଖରାପ ହୋଇ ଯାଇଥାଏ। ମୋଟାପଣ ବଢିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ମିଳୁଥିବା ଭିଟାମିନ ଡି ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରିବ ନାହିଁ।

ବ୍ୟାୟାମ:-

ଥଣ୍ଡାରେ ତାପମାତ୍ରା କମ ହେବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ବିଛଣାରେ ଘୋଡେଇ ବସି ରହିଥାନ୍ତି। ଶାରୀରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୂନ ହେବା କାରଣରୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳି ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ କମ୍ବଳ ଘୋଡାଇ ବସି ରହିବା ଛାଡି ସାଇକେଲ ଚଳାଇବା , ଚାଲିବା ଏବଂ ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

ନିଜେ ଧ୍ୟାନ କରିବା:-

ଏହି ଦିନରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତଃ ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱର ହେବାର ସମସ୍ୟା ଲାଗି ରହିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଠାରୁ ବିନା ପରୀକ୍ଷା କରି ନିଜେ ଧ୍ୟାନ କରିବା ଜୀବନହାନି ହୋଇପାରେ। ଏହା ଯେକୌଣସି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଔଷଧ କିମ୍ବା ଉପାୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଦେଶ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଖବର ପାଇବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଶେଷ ଯାଏଁ ପଢି ଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.