Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନରେ ଆପଣ ଏହି କାମ କଲେ ବିଶେଷ ଲାଭ ପାଇବେ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଏହି ବର୍ଷ ୩୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଆସୁଛି। ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିଶେଷ ବୋଲି ମାନାଯାଇଛି ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଦାନ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଗୁରୁାନନକ ଜୟନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ଆସିଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଅଧିକ ବଢି ଯାଇଥାଏ।

ପୁରାଣରେ ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି ଏବଂ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ପ୍ରିୟ ମାସ ହୋଇଥାଏ। ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଦେବ ଦୀପାବଳି ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନରେ ଦାନ-ସ୍ନାନ କରିବା ଦରକାର।

Google

ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁସାରେ ଏହି ଦିନସୃଷ୍ଟିର ରଚୟିତା ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା ବ୍ରହ୍ମା ସରୋବର ପୁଷ୍କରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନରେ ପୁଷ୍କରରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନର ପୁଷ୍କର ଯାଇ ବ୍ରହ୍ମା ସରୋବରରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଶେଷ ହୁଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଏଠାକୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଆସି ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି।

ତଥାପି ଯେଉଁମାନେ କୌଣସି କାରଣରୁ ଏଠାକୁ ଯାଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି। ସେହି ଲୋକମାନେ ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରି ଘରେ ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ। ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନ କଲେବି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ଦାନ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ କରିବା ଉଚିତ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଦାନରେ ଆପଣ ଜଣେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ, ପୋଷାକ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଦେଇପାରିବେ। କେବଳ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଏହି ଦାନ ନିଜ ଆନ୍ତରିକତା ହୃଦୟରେ ଦେବା ଉଚିତ।

Google

ଦାନ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଥମେ ଦାନ କରିବା ଜିନିଷକୁ ନିଜ ହାତରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଦାନ କରିବା ବସ୍ତକୁ ସଂକଳ୍ପ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଏହି ଜିନିଷକୁ ସିଧାସଳଖ କାହାକୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି ଦାନ କରିବା ବସ୍ତୁକୁ ଆପଣ କାହାକୁ ଦେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ମନ୍ଦିରରେ ବି ମଧ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରିପାରିବେ।

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାର ଶୁଭ ସମୟ।

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ୨୯ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ରାତି ୧୨:୪୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ. ଯାହା ନଭେମ୍ବର ୩୦, ୨୦୨୦ ରେ ଅପରାହ୍ନ ୨.୨୯ ରେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ପଣ୍ଡିତୋଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ନଭେମ୍ବର ୨୯ ତାରିଖ ରାତିରେ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତିଥି ପାଳନ କରାଯିବ। ତେଣୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ନିଜର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜର ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published.