Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ୨୦୨୦ : ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ର ଗ୍ରହଣ ଏହି ରାଶିରେ ଲାଗିବ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଏକ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନିକ ଘଟଣା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହୁଏ ଏହା ମାନବ ଜୀବନ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ୨୦୨୦ ର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ୩୦ ନଭେମ୍ବରରେ। ଏହା ଏକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଏକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଭାବରେ ଦେଖାଯିବ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ତୁଳା ଏବଂ ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ମିଳିବ। ବୃଷ ରାଶିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ହେତୁ ଏହାର ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ବୃଷ ରାଶିର ଜାତକ ଉପରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ।

Google

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଉପଛାୟା କ’ଣ?

ପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବ୍ୟତୀତ ଏକ ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଉପଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି କୁହାଯାଏ ଯେତେବେଳେ ପୃଥିବୀର ଛାୟା ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପଡ଼େ ନାହିଁ। କେବଳ ଏହାର ଉପଛାୟା ପଡେ।ଏହାର ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଏକ ଅନ୍ଧାର ଛାୟା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହି ଘଟଣାରେ ପୃଥିବୀର ଛାୟାରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଚନ୍ଦ୍ରର ଚିତ୍ର କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଯେତେବେଳେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପୂର୍ବରୁ ପୃଥିବୀର ଛାୟାରେ ପ୍ରବେଶ କରେ। ଯାହା ଦ୍ବାରା ଏହାର ପ୍ରତିଛବି ସାମାନ୍ୟ କମିଯାଏ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ। ଯାହାକୁ ଭୂତଳ କୁହାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଥିବୀର ପ୍ରକୃତ କକ୍ଷପଥରେ ପ୍ରବେଶ କରିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହାକୁ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ କୁହାଯିବ ନାହିଁ।

Google

ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ପ୍ରଭାବ

୩୦ ନଭେମ୍ବରରେ ଲାଗିବାକୁ ଥିବା ଉପଛାୟା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରେ ସେପରି ସୂତକ କାଳ ବଧ ହେବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଛନ୍ତି ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ଏହା ଅପ୍ରୀତିକର ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ। ବର୍ଷର ଶେଷ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ବୃଷ ରାଶିରେ ହେବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ରାଶିର ଜାତକ ଉପରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୃଷ ରାଶିର ଜାତକ ମାନେ ସାବଧାନ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ନିଜର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ନିଜର ଇଷ୍ଟ ଦେବଙ୍କ ନାମ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *