Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଦୀପାବଳି ୨୦୨୦: ଏଥିପାଇଁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଭାରତରେ ଦୀପାବଳି ପର୍ବକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧୂମଧାମରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହିଦିନ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଗଣେଶ ଭଗବାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ। ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଉପରେ ବିରାଜମାନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହିଦିନ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବାକୁ ଶୁଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହାଦ୍ବାରା ପୂଜା କରିବା ଫଳରେ ଘରେ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ବାସ ହୋଇଥାଏ। ଘରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହେବା ସହିତ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି ଦୃଢ଼ ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ତେବେ ଦୀପାବଳି ଦିନ ଧନର ଦେବୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ ପ୍ରକାରରେ ତାଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ , ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ସକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ସଞ୍ଚାର:-

ପଦ୍ମ ଫୁଲ ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ସକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଦେଇଥାଏ। ଏହାସହିତ ଘର ପରିବାରରେ ହେଉଥିବା ଝଗଡା ଆଦି ଦୂର ହୋଇ ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରେମ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅର୍ପଣ କରିବା ଉଚିତ।

Google

ପାପରୁ ମୁକ୍ତି:-

ପ୍ରାୟତଃ ଅଜାଣତରେ ଆମେ ଅନେକ ପାପର ଭାଗିଦାରୀ ହୋଇ ଯାଇଥାଉ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରିୟ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଏହାସହିତ ଘରେ ସକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ସଞ୍ଚାର ହୋଇ ସୁଖ , ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ବଜାୟ ରହିଥାଏ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିବ:-

ଶ୍ରୀହରିଙ୍କ ଚାରି ହାତରେ ଗଦା , ଚକ୍ର , ଶଙ୍ଖ ଏବଂ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ରହିଥାଏ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପଦ୍ମ ଫୁଲକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସହ ରହିବାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତି ହେବ ଦୃଢ଼:-

ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ଉପରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଦୀପାବଳି ପୂଜାରେ ପଦ୍ମ ଫୁଲ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରଖନ୍ତୁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହାଦ୍ବାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବା ସହିତ ଘରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇ ଆୟର ନୂତନ ସ୍ରୋତ ମିଳିଥାଏ।

Google

ମନରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଖରାପ ଭାବନାର ବିନାଶ:-

ପୌରାଣିକ କଥା ଅନୁଯାୟୀ , ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ନାମ କମଳା  ଏବଂ କମଳାସନା ଅଟେ। ଏହାର ଅର୍ଥ ପଦ୍ମରେ ବିରାଜମାନ ଓ ବାସ କରୁଥିବା ହୋଇଥାଏ। ପଦ୍ମ ଫୁଲର ଗୋଟିଏ ବିଶେଷତ୍ବ ରହିଛି ଯେ ସେ ପଙ୍କରୁ ବାହାରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ସ୍ୱଚ୍ଛ ରହିଥାଏ। ତାକୁ ପଙ୍କ ଛୁଇଁ ମଧ୍ୟ ପାରେନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହାକୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ମନରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଖରାପ ଭାବନାର ବିନାଶ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ସେ ଭଲ ମାର୍ଗରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *