Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ମୋକ୍ଷର ମାର୍ଗ ଅଟେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ , ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ମାସରେ କଣ କରିବେ ଏବଂ କଣ କରିବେ ନାହିଁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସକୁ ଆମ ଧର୍ମଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ମାସ ଏତେ ପବିତ୍ର ହେବାର ଗୋଟିଏ କାରଣ ଏହା ଯେ ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ନିଦରୁ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ହାତକୁ ସୃଷ୍ଟିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିଅନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ମାସରେ କାର୍ତ୍ତିକେୟ ତାରକୁସୁରଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାସରେ ବ୍ରହ୍ମ ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୀର୍ଥର ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଏହାକୁ ମୋକ୍ଷର ମାର୍ଗ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ , ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପବିତ୍ର ମାସ ବିଷୟରେ କିଛି ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ମାସରେ କଣ କରିବା ଉଚିତ ଏବଂ କଣ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା:-

Google

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ନଦୀରେ ସ୍ନାନ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ , ତେବେ ଆପଣ ଘରେ ଥିବା ପାଣିରେ ଗଙ୍ଗା ଜଳ ମିଶାଇ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ। ପଦ୍ମପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ , ଏହାଦ୍ୱାରା ତୀର୍ଥ ଭଳି ସମାନ ଫଳ ଏବଂ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଥାଏ।

ତୁଳସୀ ପୂଜା:-

Google

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପ୍ରତିଦିନ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହାଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ମାସରେ ନଦୀରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଦୀପ ପ୍ରବାହିତ କରିବା ଉଚିତ। ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ , ତେବେ ଶାଳଗ୍ରାମକୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଦୀପ:-

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପ୍ରତିଦିନ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶ୍ରୀହରିଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ତିଳର ତେଲରେ ଦୀପ ଜାଳିବା ଉଚିତ। ଏହାସହିତ ଭୂମି ଉପରେ ବିଛଣା କରି ଶୋଇବା ଉଚିତ। ଏହାଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ କ୍ରୋଧ ଓ ଅହଙ୍କାରୀରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ।

Google

ଦାନ ଏବଂ ଅର୍ପଣ:-

ଦାନର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। କିନ୍ତୁ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଦାନ ଅନେକ ଗୁଣା ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ଏହି ମାସରେ କରାଯାଇଥିବା ଦାନ ଅନେକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପ୍ରତିଦିନ ଉଦିତ ହେଉଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ଜଳ ସ୍ରୋତର ସଫା କରିବା:-

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ମନ୍ଦିର , ନଦୀ , ପୋଖରୀ ଏବଂ ଘାଟର ସଫା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୋକ୍ଷ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ। ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଆଗାମୀ ଜୀବନରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଥାନ୍ତି। ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦେବତା ମଧ୍ୟ ଆଦର କରିଥାନ୍ତି। କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସତ୍ୟଭାମାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ , କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ମନ୍ଦିର ସଫା କରିବା ଦ୍ୱାରା ହିଁ ତାଙ୍କୁ ଧନସମ୍ପଦର ସୁଖ ମିଳିଛି।

Google

ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କର ପୂଜା:-

ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକେୟ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଭଗବାନ ହୋଇଥାନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ କାର୍ତ୍ତିକେୟ ଦେବତାମାନଙ୍କର ସେନାପତି ହୋଇ ତାରକାସୁରକୁ ବଧ କରିଥିଲେ।

ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସଦାଚର:-

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଶ୍ରୀହରିଙ୍କୁ ନାରାୟଣ ଏବଂ ଦାମୋଦରଙ୍କ ରୂପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ ବ୍ରହ୍ମଚର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଖରାପ ଚିନ୍ତାଧାରାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ। କାହାକୁ ଅପମାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ସଦାଚରର ପାଳନ ଏବଂ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ନିର୍ମଳ ମନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ।

Google

ପ୍ରତିଶୋଧପରାୟଣ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ:-

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଜଳ ଜୀବଗୁଡିକ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଶୋଧପରାୟଣ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଆପଣ ଏଗୁଡ଼ିକୁ ଆପଣଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ କରିନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଠାରୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦୂରତା କରିନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ , ଏହି ମାସରେ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥିବା ଶସ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ଶ୍ରୀହରି ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ। ପ୍ରଭୁଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ସବୁ ଦୁଃଖ କଷ୍ଟ ଦୂର ହୋଇ ଯିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *