Excuse Me Odisha

ଯାହା କହିବୁ ସତ କହିବୁ

ଧନତେରସ ଦିନ ଘରକୁ ଏହି ଜିନିଷ କିଣି ଆଣନ୍ତୁ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିବ , ଧନର ଅଭାବ ହେବ ନାହିଁ

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

ଧନତେରସର ପର୍ବ ଏଥର ନଭେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖରେ ଅଟେ। ଏହି ଦିନରୁ ହିଁ ଦୀପ ଉତ୍ସବର ପର୍ବ ଦୀପାବଳୀର ଆରମ୍ଭ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବ। ଧନତେରସ ଦିନ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ରାଶିର ଅନୁରୂପ ଧାତୁର କ୍ରୟ କରିବା ଦ୍ଵାରା ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ମିଳିବାର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଭଗବାନ ଧନୱନ୍ତରୀଙ୍କ ପୂଜା ଏହି ଦିନ କରାଯାଏ ଏବଂ ଧନର ଦେବତା କୁବେରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧନତେରସ ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଛୋଟ ଦୀପାବଳୀର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆସୁଥିବା ଏହି ପର୍ବକୁ ମୁଖ୍ୟ ରୂପରେ ଭଗବାନ ଧନୱନ୍ତରୀଙ୍କୁ ସମର୍ପିତ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଯେ ଏହି ଦିନ ସେ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ସମୟରେ ଅମୃତ କଳସ ସହିତ ପ୍ରକଟିତ ହୋଇଥିଲେ।

ଧନତେରସ ଦିନ ଝାଡୁ କିଣିବାର ପ୍ରଥା:-

ଧନତେରସ ଦିନ ଝାଡୁ କିଣିବାର ପ୍ରଥା ରହିଛି ଏବଂ ଝାଡୁ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ଦୂର ହେବାର ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧନତେରସ ଦିନ ଝାଡୁ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଘରକୁ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥା ରହିଛି ଯେ ଝାଡୁ ଉପରେ ଧଳା ରଙ୍ଗର ସୂତା ବାନ୍ଧି ଆଣନ୍ତୁ , ଯାହାଦ୍ୱାରା ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରହିବେ।

Google

ତିନୋଟି ଝାଡୁ କିଣିବା ଉଚିତ:-

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧନତେରସ ଦିନ ଝାଡୁ ଯୁଗ୍ମ ସଂଖ୍ୟାରେ ନୁହେଁ ଅଯୁଗ୍ମ ସଂଖ୍ୟାରେ କିଣିବା ଉଚିତ। ଅର୍ଥାତ ଦୁଇ ପରିବର୍ତ୍ତେ ତିନୋଟି ଝାଡୁ କିଣିବା ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ଶୁଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହାବ୍ୟତୀତ ଧନତେରସ ଦିନ କିଣା ଯାଇଥିବା ଝାଡୁକୁ ଦୀପାବଳି ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ଦେବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ରବିବାର ଏବଂ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଝାଡୁ କିଣିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ଏବଂ ଝାଡୁ ଉପରେ ଗୋଡ଼ ମାରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

Google

ଧନତେରସ ପୂଜାର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ:-

ଏହିବର୍ଷ ଧନତେରସ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଅର୍ଥାତ ନଭେମ୍ବର ୧୩ ତାରିଖ ଦିନ ଅଟେ। ଏଥିପାଇଁ ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ସନ୍ଧ୍ୟା ୫ଟା ୨୮ ମିନିଟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ୫ଟା ୫୯ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି। ଏହି ୩୦ ମିନିଟ ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା କରିବାର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଭଗବାନ ଧନୱନ୍ତରୀ , ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୁବେରଙ୍କୁ ଏହିଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଯଦି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲଟି ଭଲ ଲାଗିଲା ତେବେ ଗୋଟିଏ ଲାଇକ କରିବା ସହିତ ଏହାକୁ ସେଆର କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏମିତି ନୂଆ ନିଅ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ page କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଭକ୍ତିରେ ଥରେ କମେଣ୍ଟ ବାକ୍ସରେ ” ଜୟ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ” ଅବଶ୍ୟ ଲେଖି ଦିଅନ୍ତୁ । ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ହେଲେ ଆପଣଙ୍କ ଘର ପରିବାର ସୁଖ , ଶାନ୍ତିରେ ଖେଳି ଉଠିବ ।

ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *